Σάββατο 1 Φεβρουαρίου 2020

Καναλάκι-Σπάρτακος 63-56: Πήρε το ντέρμπι και μαζί το προβάδισμα για την κατάληψη της 1ης θέσης

Κεφάλι στη μάχη για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στο Βόρειο όμιλο της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ πήρε το Καναλάκι, επικρατώντας με 63-56 στο σημερινό ντέρμπι κορυφής με τον Σπάρτακο. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Σπύρος Μπαρτζώκας που σημείωσε 18 πόντους σε μία vintage εμφάνιση. 14 είχε ο Κώστας Κρικώνης και 12 ο Σπύρος Πάνου. Τρομερή εμφάνιση από τον νεαρό guard του Σπάρτακου, Παναγιώτη Δήμο, που είχε 22 πόντους όντας ο μοναδικός διψήφιος για την ομάδα του Τάκη Παππά.

Σε μονομαχία ανάμεσα στους Μπαρτζώκα και Δήμο εξελίχθηκε η πρώτη περίοδος, με τον πολύπειρο ψηλό του Καναλακίου να έχει 9 πόντους και τον playamaker των Γιαννιωτών 8. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 13-13 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Μπαρτζώκας συνέχισε να είναι καταλύτης στην επίθεση για τους γηπεδούχους, με τους παίκτες του Λευτέρη Τζομάκα να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο +4 (31-27 στο 20΄).

Τον πρώτο λόγο στο τρίτο δεκάλεπτο είχαν οι επιθέσεις των δύο ομάδων, με το επιμέρους σκορ να είναι 20-20. Κρικώνης και Πάνου μπήκαν για τα καλά στην εξίσωση του αγώνα, με τον Δήμο να συνεχίζει να τραβά επιθετικά τον Σπάρτακο με 12 πόντους. Το σκορ στο 30΄ ήταν 51-47 και όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι άμυνες "έσφιξαν" με το Καναλάκι με επιμέρους 12-9 να καταφέρνει να φτάσει στο τελικό 63-56 και να κατακτά την 11η νίκη του, μένοντας μόνο πρώτο στην κορυφή. Οι Πρεβεζιάνοι ολοκλήρωσαν ιδανικά τα δύο συνεχόμενα ντέρμπι που είχαν σημειώνοντας ισάριθμες νίκες. Το παρήγορο για τον Σπάρτακο είναι ότι κατάφερε να έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας (είχε κερδίσει 70-62 στο πρώτο παιχνίδι).

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 31-27, 51-47, 63-56

Διαιτητές: Ζέρβας-Μίγδος

Καναλάκι (Τζομάκας): Τάτσης 1, Κασκάνης 7(2), Κρικώνης 14(1), Γείτονας 3(1), Μπαρτζώκας 18, Δάσκαλος 8, Πάνου 12(1)

Σπάρτακος (Παππάς): Πρεμέτης 8, Μπαζάκας 2, Δήμος 22(2), Λαμπρόπουλος 5, Κολιγιώτης, Μακρής 3(1), Κόρδας 3(1), Πανταζής 4, Τσίγκας, Θώδης 9