Σάββατο 1 Φεβρουαρίου 2020

ΑΓΣΙ U 20-Θρύλος Ιωαννίνων 88-71: Άλμα 4αδας ο ΑΓΣΙ, έχασε και άλλο έδαφος ο Θρύλος

Με το Σπύρο Παπανικολάου να συνεχίζει τις κυριαρχικές του εμφανίσεις με τον ΑΓΣΙ (U 20) σταματώντας στους 28 πόντους, η ομάδα του Ετεοκλή Εξαρχόπουλου επικράτησε με 88-71 του Θρύλου Ιωαννίνων πιάνοντας 4αδα. Σβώλης με 16, Χρήστου με 15 και Χαρίτος με 13 κινήθηκαν επίσης σε υψηλά στάνταρ απόδοσης. Σπύρου με 22, Στραγάλης με 14 και Καραγιάννης με 10 αυτοί που ξεχώρισαν από πλευράς Θρύλου, ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τους Ντρίτσο και Κρανή και γνώρισε την 11η συνεχόμενη ήττα του και τα χρονικά περιθώρια για να αποφύγει τα playout αρχίζουν να στενεύουν.

Οι παίκτες του Ντάσιου με μπροστάρη τον Καραγιάννη που είχε τους πρώτους 4 πόντους της ομάδας του, προηγήθηκαν με 4-0, με την απάντηση του ΑΓΣΙ να είναι άμεση και με δικό του σερί 4-0 να ισοφαρίζει σε 4-4. Λίγο αργότερα μετά από υποδειγματικό pick and roll Παπούδου και Στραγάλη ο Θρύλος βρέθηκε μπροστά με 9-5, καθώς ο ψηλός της ομάδας πήρε το maximum από τη φάση με καλάθι και φάουλ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τα ηνία στο σκορ με τρίποντο του Χαρίτου (15-14) και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 19-17.

Σπύρου και Στραγάλης έδωσαν μεγάλη επιθετική ώθηση στους "πορτοκαλί" ερχόμενοι από τον πάγκο. Ο Παπανικολάου άρχιζε να "ανεβάζει στροφές" στην επίθεση, ο Θρύλος έχανε πολλά αμυντικά ριμπάουντ, με τον Σβώλη να πηγαίνει συνεχώς στα επιθετικά ριμπάουντ και τους παίκτες του Ντάσιου να μην κάνουν αποτελεσματικά τα box out. 31-26 ήταν το σκορ στο 15΄ με τον Σβώλη με καλάθι στον αιφνιδιασμό να κάνει το 33-26. Ο Στραγάλης χτυπούσε στο post, όμως το +9 του ΑΓΣΙ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ήταν μια καλή διαφορά για τους παίκτες του Εξαρχόπουλου. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους μπροστά με 42-35.

Ο Στραγάλης το έπιασε από εκεί που το άφησε στο πρώτο ημίχρονο και με δύο συνεχόμενα δεξιά hook βοήθησε την ομάδα του να μειώσει σε 44-39 στις αρχές της τρίτης περιόδου. 5-0 σερί ήταν η απάντηση του ΑΓΣΙ, με τη διαφορά να ανεβαίνει πάνω από τους 10 (50-39 στο 23΄). 4 σερί πόντοι του Σπύρου έκαναν το 50-43, όμως στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ του Νέου Κλειστού. Με ηγέτη τον Χαρίτο  και με τον Παπανικολάου να προσφέρει τη φάση του αγώνα με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, έτρεξαν επιμέρους 11-4 φτάνοντας να προηγηθούν με 61-47 στο 28΄ Τελικά το σκορ στο 30΄ ήταν 63-49 υπέρ του ΑΓΣΙ.

Με σερί 7-0 ξεκίνησε η τελευταία περίοδος με το σκορ να γίνεται 70-49 και τον Θρύλο να έχει ένα βουνό να ανεβεί. Επιμέρους 11-3 των φιλοξενούμενων, με τον Σπύρου να το παίρνει προσωπικά σημειώνοντας τους 7 από τους 11, είχε σαν αποτέλεσμα να μειώσουν σε 73-60.Ο Θρύλος δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο και αυτό γιατί το 5-0 σερί των παικτών του Εξαρχόπουλου το οποίο ακολούθησε, "κλείδωσε" ουσιαστικά τη νίκη. Τελικό σκορ 88-71 με τον ΑΓΣΙ να πατάει 4αδα βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 6-6. Για τον Θρύλο να πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα, καθώς με ρεκόρ 1-11 συνεχίζει να βρίσκεται στη 10η θέση της βαθμολογίας.

MVP

"Οργίασε" απέναντι στη Δόξα Άρτας έχοντας 38, και συνέχισε τις υψηλές πτήσεις και κόντρα στον Θρύλο. Ο λόγος φυσικά για τον Σπύρο Παπανικολάου που σημείωσε 28 με 3 εύστοχα τρίποντα δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ

Καθοριστικός ο Γιώργος Σβώλης στην 6η νίκη των Γιαννιωτών έχοντας 16 πόντους, ενώ ήταν εξαιρετικός και αμυντικά πηγαίνοντας πολλές φορές στο μαρκάρισμα του Δημήτρη Καραγιάννη.

15 είχε ο Βασίλης Χρήστου και 13 ο Γιώργος Χαρίτος που ήταν επίσης κομβικοί.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Η αντίδραση των γηπεδούχων όταν ο Θρύλος μείωσε σε 73-60 ήταν υποδειγματική. Με 5-0 σερί ήρθε το +18 (78-60) με την πλάστιγγα να γέρνει ξεκάθαρα υπέρ τους.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 42-35, 63-49, 88-71

Διαιτητές: Ντάγκας-Κολυδάς

ΑΓΣΙ U 20 (Εξαρχόπουλος): Πάνος 4, Χαρίτος 13(2), Σβώλης 16,  Γεωργονίκος , Ντάτσης 2, Κοντός 2, Γκούρας 1, Λυγούρας 2, Παπανικολάου 28(3), Μήτταρης 1, Χρήστου 15(1), Τζουβάρας 4

Θρύλος Ιωαννίνων (Ντάσιος): Παπούδος 4, Καραγιάννης 10, Σπύρου 22, Σιαραψής 6, Παπαζυγούρας 7, Κονταξής 3, Πάλιογλου 3(1), Κυράννας 2, Στραγάλης 14, Βαργιάμης