Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2020

Ίκαροι Τρικάλων-IBC 81-72: Πρεμιέρα με "το αριστερό" στο δεύτερο γύρο

Με ένα δύσκολο αγώνα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο δεύτερο γύρο το IBC, γνωρίζοντας την ήττα από τους Ικάρους Τρικάλων στο Κλειστό Γυμναστήριο Μπάρας με 82-71. 18 πόντους είχαν οι Χρήστος Μπάλλας και Δημήτρης Δουρούκης για την ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου, ενώ από 13 και 12 πρόσθεσαν οι Γιώργος Ξιούρας και Αλέξανδρος Ματσάγγας. Οι πολύπειροι Γκιουλέκας και Κατσαρές σημείωσαν από 18 πόντους για τους Τρικαλινούς, με τον Κολότσιο να έχει 15 και τον Μέξη 10. Πρόβλημα για το IBC ο τραυματισμός που ταλαιπώρησε σε όλη τη διάρκεια της εβδομάδας τον Κώστα Σωτηράκη και δεν του επέτρεψε να είναι έτοιμος στο σημερινό παιχνίδι, με αποτέλεσμα να μην αγωνιστεί για πολλή ώρα.

Μπροστά με 20-16 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κώστα Σδράκα, καταφέρνοντας να χτίσει διαφορά 7 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (36-29 στο 20΄).

Οι Ίκαροι συνέχισαν να διατηρούν τα ηνία στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά το επιθετικό κρεσέντο του Δουρούκη με τα τρία συνεχόμενα τρίποντα. Το ίδιο "καυτός" ήταν και ο Γκιουλέκας από τα 6,75, σημειώνοντας επίσης τρία τρίποντα στο συγκεκριμένο διάστημα, με την ομάδα του να βρίσκεται μπροστά με 61-52 στο 30΄.

Το IBC δεν παράτησε το παιχνίδι και βρήκε τις λύσεις επιθετικά στην τελευταία περίοδο. Με επιμέρους 15-7 και πρωταγωνιστές τους Ματσάγγα και Τσιτσώνη που είχαν τους 12 από τους 15 πόντους, οι Γιαννιώτες μείωσαν στον πόντο (68-67), 4΄ 56΄΄πριν το τέλος του αγώνα. Οι παίκτες του Παπαδόπουλου ήταν άστοχοι σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις και δεν κατάφεραν να πραγματοποιήσουν το προσπέρασμα. Οι γηπεδούχοι με τους Κολότσιο και Κατσαρε να βγαίνουν μπροστά, κατάφεραν με επιμέρους σκορ 13-5 να φτάσουν στο τελικό 81-72 και να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Επόμενος κρίσιμος αγώνας για το IBC στο Νέο Κλειστό, την ερχόμενη Κυριακή, απέναντι στη Μελίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-29, 61-52, 81-72

Διαιτητές: Πράττος-Κακουλεκίδης

Ίκαροι Τρικάλων (Σδράκας): Φρύδας 9(1), Βλάχος 2, Κολότσιος 15(3), Κρομμύδας 5(1), Κατσαρές 18(3), Τζορμπατζάκης, Μέξης 10, Μακρής 4, Γκιουλέκας 18(4)

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας-Μπάθας): Ζαμπέτης 2, Ματσάγγας 12(1), Δουρούκης 18(4), Τσιτσώνης 9(2), Βάσης, Ξιούρας 13(1), Σωτηράκης, Μπάλλας 18