Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2020

Γέφυρα-Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα 73-70: "Σκόνταψε" στη Θεσσαλονίκη με πολλά παράπονα από τη διαιτησία

Τη 2η ήττα του στο φετινό μαραθώνιο της Β΄ Εθνικής γνώρισε ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα στη Θεσσαλονίκη από τη Γέφυρα, με 73-70, έχοντας όμως πολλά παράπονα από τη διαιτησία. Οι 24 πόντοι του Σωτήρη Ντόβα με τα 6 εύστοχα τρίποντα δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου, ενός Ντόβα που αγωνίστηκε μάλιστα με πυρετό. 14 πρόσθεσε ο Αποστόλης Ναούμης και 12 ο Κώστας Νίκας, στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση, μετά τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε. Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο ΠΑΣ αγωνίστηκε με δύο πολύ σημαντικές απουσίες, αυτές τον Γιάννη Καραγκιολίδη και Γιώργου Μανάκα.

Οι φιλοξενούμενοι με την εξαιρετική τους άμυνα να τους οδηγεί σε ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι, είχαν τα ηνία στο 10΄ με 17-13. Στο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε ένα καλό +6 (37-31) και κοιτούσε με αισιοδοξία τα υπόλοιπα 20 αγωνιστικά λεπτά.

Στο ίδιο μοτίβο και η τρίτη περίοδος, με τους Γιαννιώτες να διατηρούν αυτό το προβάδισμα 6 πόντων στο 30΄ (58-52), όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο η Γέφυρα με επιμέρους σκορ 21-12 κατάφερε να φτάσει στο τελικό 73-70 και την 9η νίκη της.

Ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα στρέφει ήδη την προσοχή του στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής του επόμενου Σαββάτου κόντρα στη Δόξα Λευκάδας, ένα παιχνίδι στο οποίο με ενδεχόμενη νίκη μπορεί να βάλει πολύ στέρεες βάσεις ανόδου.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 31-37, 52-58, 73-70

Διαιτητές: Ξενικάκης, Τσιαπλής, Λυγούρας

Γέφυρα (Καραπιπερίδης): Μπέγας 3(1), Ματενίδης, Μάρτζιος 14(1), Αποστολίδης 13(3), Τζουβάρας 6(2), Κιουρτζίδης, Ονάσογλου 2, Τσακαλέρης, Κοτσάνος 16, Παπαδόπουλος 14(3), Κολοκοτρώνης 5(1)

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Καννής, Πρέντζας, Νίκας 12(2), Ντόβας 24(6), Μαυρογιάννης 7, Ναούμης 14(3), Μάντζιος 5, Πάτρας 8, Κωστούλας, Τσίρμπας-Αναγνώστου