Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2020

Κ.Α.Ο. Μελισσίων-ΠΑΣ Γιάννινα 79-68: Σκληρή ήττα στην Αθήνα για τον ΠΑΣ

Σκληρή ήττα στην παράταση γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα στην Αθήνα από τα Μελίσσια με 79-68, σε ένα πολύ καθοριστικό παιχνίδι για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Τα κορίτσια του Γιώργου Σιαμέτη, παρότι προηγήθηκαν ακόμα και  με +17 στο 25΄ δεν κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη, καθώς στην παράταση η αθηναϊκή ομάδα με επιμέρους σκορ 17-6 κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του ροζ φύλλου (62-62 κ.α.). 21 πόντους είχε η Brandy Montgomery όντας η πρώτη σκόρερ του ΠΑΣ. Τρομερή παρουσία από την Acheil Tac με 17 πόντους και 18 ριμπ., ενώ 14 είχε η Sierra Calhoun. Η Johnson με τους 28 πόντους έκανε τη ζημιά στον ΠΑΣ, ενώ 17 μαζί με 12 ριμπ. είχε η King.

Εξαιρετικό ξεκίνημα στον αγώνα για τον ΠΑΣ Γιάννινα που προηγήθηκε με 13-7 και μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι του και το ρυθμό του, καθώς με επιμέρους σκορ 7-4 το σκορ ήταν 20-11 στο 10΄.

Οι γηπεδούχες μείωσαν με σερί 6-0 σε 20-17 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, όμως δύο συνεχόμενα τρίποντα της Τζήμου έκαναν το 26-17 υπέρ του ΠΑΣ. Το πρώτο διψήφιο προβάδισμα ήρθε με την Montgomery (31-19 στο 15΄), με τις φιλοξενούμενες να διατηρούν σταθερά τη διαφορά γύρω στους 10 και να κλείνουν το ημίχρονο μπροστά με 40-28.

Το +17 του ΠΑΣ ήρθε στο 25΄ (49-32) και όλα λειτουργούσαν ρολόι για την ομάδα του Γιώργου Σιαμέτη. Τα Μελίσσια αποδείχτηκαν πολύ σκληρά για να πεθάνουν και με σερί 11-0 κατάφεραν να μειώσουν σε 49-43 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Μεγάλο ντέρμπι πραγματοποιήθηκε στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά, με τα Μελίσσια να ισοφαρίζουν σε 53-53 στο 34΄. Ο ΠΑΣ ανέκτησε τα ηνία και λίγο πριν το τέλος έχοντας ένα +3 (55-58). Τελικά το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση καθώς η κανονική διάρκεια τελείωσε με 62-62.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο ΠΑΣ αγωνίστηκε χωρίς την Calhoun που είχε αποβληθεί με 5 προσωπικά φάουλ. Οι γηπεδούχες ήταν καταιγιστικές και με σερί 11-0 έχτισαν διψήφια διαφορά, βάζοντας παράλληλα υποθήκη νίκης (73-62, 2΄38΄΄ πριν το τέλος). Τελικό σκορ 79-68 με τα Μελίσσια να βελτιώνουν το ρεκόρ τους στο 3-10, αλλά να παραμένουν τελευταία και τον ΠΑΣ Γιάννινα να υποχωρεί στην 11η θέση με ρεκόρ 4-10. Στο 1-1 οι δύο ομάδες στα μεταξύ τους παιχνίδια, κάτι πολύ σημαντικό καθώς είναι πιθανό να βρεθούν στα playout.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 28-40, 43-49, 62-62 (κ.α.), 79-68 (παρ.)

Διαιτητές: Καρανικόλα-Χατζημάρκος-Σκανδαλάκης

Κ.Α.Ο. Μελισσίων (Μάλαμα): Faatimah 6, Ναυροζίδου 2, Στεφάνου 6, Πατέρα, Παναγιωτίδη, Κοιλιαρίδη 6(2), Ζακυνθινού 4, Κούκη 6, Γιαμπάνη 4, King 17 (12 ριμπ), Johnson 28(4)

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Montgomery 21, Πάφη 2, Κατσαμούρη 4, Μπουκουβάλα, Ξανθοπούλου, Τζήμου 7(2), Calhoun 14(1), Χρηστάκη, Ντάλα 3(1), Tac 17 (18 ριμπ.)