Σάββατο 11 Ιανουαρίου 2020

Καναλάκι-Αίας Άρτας 84-74: Καθάρισε εύκολα με σούπερ Μπαρτζώκα πριν το ντέρμπι κορυφής με Ιόνιο

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα το Καναλάκι επικράτησε στον Νέο Κλειστό Καναλακίου του Αίαντα Άρτας με 84-74, επεκτείνοντας το νικηφόρο σερί του στα 6 παιχνίδια. Πέντε διψήφιους είχε η ομάδα του Λευτέρη Τζομάκα με καλύτερο όλων τον Μπαρτζώκα με 21, με τον Κασκάνη να ακολουθεί με 19, τον Πάνου να έχει 14 και τους Κρικώνη και Δάσκαλο να προσθέτουν από 13. Οι 25 πόντοι τους οποίους σημείωσε ο Παπαμιχαήλ δεν έφταναν για τον Αίαντα, με τους Μπούγια και Φορτοτήρα να είναι επίσης διψήφιοι με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Ο Μπαρτζώκας έπιασε δουλειά από νωρίς στο σημερινό παιχνίδι καθώς με 10 δικούς του πόντους το Καναλάκι προηγήθηκε με double score στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (24-12 στο 10΄). Η συνέχεια ήταν εξίσου καλή για τους γηπεδούχους, με τον Μπαρτζώκα να συνεχίζει στους ίδιους ρυθμούς επιθετικά (9 πόντοι στο δεκάλεπτο) και το Καναλάκι με επιμέρους 24-16 να κλείνει το ημίχρονο με +20 (48-28).

Οι άμυνες πήγαν περίπατο στην τρίτη περίοδο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά ριπάς (23-23 το επιμέρους σκορ) και το Καναλάκι να κλείνει το δεκάλεπτο όπως ακριβώς και το ημίχρονο, απολαμβάνοντας δηλαδή άνετο προβάδισμα (71-51).

Τυπική διαδικασία η τελευταία περίοδος, με τον Αίαντα όμως να μην παρατά τον παιχνίδι και με τους Παπαμιχαήλ και Φορτοτήρα να πετυχαίνουν τους 21 από τους 23 πόντους της ομάδας τους, να μειώνει στο τελικό 84-74. Μεγάλο παιχνίδι έρχεται την επόμενη αγωνιστική για το Καναλάκι, καθώς φιλοξενείται στην Κέρκυρα από τον Ιόνιο σε σούπερ ντέρμπι κορυφής. Τον Σπάρτακο θα υποδεχθεί ο Αίαντας στο Τ9 της Άρτας.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 48-28, 71-51, 84-74

Διαιτητές: Μίγδος-Γιαννούλης

Καναλάκι (Τζομάκας): Σουμπασάϊ, Γάκης, Τάτσης 4, Κασκάνης 19(3), Σταύρου, Κρικώνης 13, Γείτονας, Μπαρτζώκας 21, Παππάς, Δάσκαλος 13(2), Πάνου 14(1)

Αίας Άρτας (Τάτσης-Γιολδάσης): Κώστας 5, Χάρος, Φορτοτήρας 14(1), Μπούγιας 16(2), Τσίκος, Τσιλιγιάννης 3, Βαρδιάς, Μπαλωμένος 7, Παπαμιχαήλ 25(1), Παπαχρήστος 4