Σάββατο 11 Ιανουαρίου 2020

Σπάρτακος-ΑΓΣΙ (U 20) 93-48: Σαρωτική εκκίνηση στο 2020 (pics)

Ποδαρικό με το δεξί στο 2020 έκανε ο Σπάρτακος του Τάκη Παππά, που επικράτησε σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό του ΑΓΣΙ U 20 με 93-48, φτάνοντας τις 9 νίκες στο πρωτάθλημα. Τρομερό τρίτο δεκάλεπτο από τους γηπεδούχους, όπου με επιμέρους 29-7 "καθάρισαν" ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Πολλοί οι πρωταγωνιστές της σημερινής νίκης, με τον Μπαζάκα να είναι πρώτος σκόρερ με 20, τον Θώδη να προσθέτει 18, τον Λαμπρόπουλο 16, τον Πανταζή 14 και τον Δήμο 11. Πάνος με 13 και Σβώλης με 12 διακρίθηκαν από την ομάδα του Ετεοκλή Εξαρχόπουλου.

Το δίδυμο ψηλών Θώδη-Λαμπρόπουλου με το οποίο επέλεξε να ξεκινήσει ο Τάκης Παππάς έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του Σπάρτακου προκειμένου να κυριαρχήσει κοντά στο καλάθι. Το 5-5 του 3΄ έγινε πολύ γρήγορα 12-5, μετά από σερί 7-0 που έτρεξε ο Σπάρτακος. Ο Λαμπρόπουλος δημιουργούσε, βρίσκοντας εξαιρετικά σε δύο περιπτώσεις τον Μπαζάκα στο ζωγραφιστό, με τον πρώην παίκτη του ΑΓΣΙ να τελειώνει τις φάσεις. Ο Σπάρτακος είχε πρόθεση να πάρει ο Δήμος φάσεις στο post και με ένα όμορφο καλάθι του νεαρού άσσου μετά από εξαιρετική post move η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (16-5). Δήμος και Μπαζάκας ήταν κομβικοί προκειμένου η ομάδα τους να κλείσει την πρώτη περίοδο μπροστά με 23-9.

Με τρίποντο του Μπαζάκα ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο (26-9), με τον ΑΓΣΙ με σερί 7-0 να απαντά μειώνοντας σε 26-16. Τα 3 προσωπικά φάουλ του Λαμπρόπουλου προκάλεσαν την έκρηξη του coach Παππά, ο οποίος χρεώθηκε με τεχνική ποινή γιατί διαμαρτυρήθηκε έντονα προς τους διαιτητές. Οι παίκτες του Εξαρχόπουλου μείωσαν σε 28-20 στο 12΄. Οι αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπαζάκα, που ήταν παντού σε άμυνα και επίθεση, κατάφεραν να οικοδομήσουν διαφορά 15 πόντων 4΄ 33΄΄ πριν το τέλος του ημιχρόνου (38-23). Ο Σβώλης μείωσε σε 40-28, ο Θώδης τελείωνε τις φάσεις στο post, για να έρθει ένα τρίποντο του Χαρίτου στην εκπνοή του ημιχρόνου και να διαμορφώσει το 46-31 στο 20΄. Ο ΑΓΣΙ σε όλο το δεκάλεπτο αγωνίστηκε με άμυνα ζώνης 2-3, όμως ο Σπάρτακος έβρισκε τις λύσεις από την περιφέρεια.

Οι παίκτες του Παππά πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, κρατώντας τον ΑΓΣΙ χωρίς πόντο για περίπου 4 λεπτά. 16-0 σερί έτρεξε ο Σπάρτακος για να εκτοξεύσει τη διαφορά πάνω από τους 30 (62-31). Τρομερή η παρουσία του Πάνου Θώδη στη ρακέτα στο τρίτο δεκάλεπτο, ο οποίος έγινε το σημείο αναφοράς επιθετικά για τον Σπάρτακο. Οι φιλοξενούμενοι στηρίχτηκαν πολύ στο συγκεκριμένο διάστημα στον Πάνο, με τον νεαρό άσσο να είναι "όαση" επιθετικά. Στο 30΄ το σκορ ήταν 75-38 υπέρ του Σπάρτακου με την υπόθεση νίκη να έχει κριθεί.

Ευκαιρία για δοκιμές ήταν τα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά, με τους δύο προπονητές να ανοίγουν το rotation και τους Θεοχάρους και Κολιγιώτη να έχουν κέφια για τους γηπεδούχους. Τελικό σκορ 93-48 με τον Σπάρτακο να βελτιώνει το ρεκόρ του στο 9-1 και τον ΑΓΣΙ να έχει πλέον 4 νίκες και 6 ήττες. Την επόμενη αγωνιστική το σύνολο του Τάκη Παππά ταξιδεύει στην Άρτα για να αντιμετωπίσει τον Αίαντα. Ο ΑΓΣΙ U 20 θα υποδεχθεί τη Δόξα Άρτας σε ένα σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες.

Πολλοί παίκτες σε εξαιρετική μέρα για τον Σπάρτακο, με τους 20 πόντους του Μάρκου Μπαζάκα και τους 18 του Παναγιώτη Θώδη να ξεχωρίζουν.

Ντίνος Λαμπρόπουλος με 16, Μίμης Πανταζής με 14 και Παναγιώτης Δήμος με 11 είχαν σημαντική συνεισφορά στην κατάκτηση του 9ου ροζ φύλλου.

Το 16-0 σερί που έτρεξε ο Σπάρτακος στα πρώτα 4 λεπτά της τρίτης περιόδου του έδωσε τη δυνατότητα να ξεφύγει με τεράστια διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 46-31, 75-38, 93-48

Διαιτητές: Βίνης-Κληματάς

Σπάρτακος (Παππάς): Κόρδας, Μπαζάκας 20(3), Δήμος 11(1), Λαμπρόπουλος 16, Κολιγιώτης 6, Μακρής 2, Θεοχάρους 6, Πανταζής 14(4), Τσίγκας, Θώδης 18

ΑΓΣΙ U 20 (Εξαρχόπουλος): Πάνος 13(3), Χαρίτος 3(1), Σβώλης 12(1), Ζαχάρτζης, Ντάτσης 1, Τερζόπουλος 4, Γεωργονίκος, Λυγούρας 2, Κοντός, Μήτταρης 1, Χρήστου 9(3), Παππάς 3

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης