Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020

Α.Γ.Ο.Φ.-Ιόνιος 68-84: Ροντογιάννης-Περούλης, σημειώσατε "διπλό"

Με τον Στάθη Περούλη να σταματά στους 31 πόντους και τους Παναγιώτη Μαγκανά και Ανδρέα Περούλη να έχουν από 22 και 21 αντίστοιχα ο Ιόνιος του Παναγιώτη Κοντογιάννη πέρασε από τη Φιλιππιάδα, επικρατώντας του Α.Γ.Ο.Φ. με 84-68. 9η νίκη στη σεζόν για τους Φαίακες που συνεχίζουν να φιγουράρουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μία εβδομάδα πριν το σπουδαίο ντέρμπι απέναντι στο Καναλάκι. Ροντογιάννης με 30 και Ντούσκος με 11 οι καλύτεροι των Πρεβεζιάνων.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στο παιχνίδι για τον Α.Γ.Ο.Φ. του Αρίστιππου Χαντέλη που προηγήθηκε με 25-13 στο 10΄. Άμεση η απάντηση των Φαιάκων στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους 23-6 και καταπληκτική άμυνα πήραν τα ηνία στο τέλος του ημιχρόνου με 36-31.

Ο Ιόνιος "πέταγε φωτιές" επιθετικά και στην τρίτη περίοδο σημειώνοντας 27 πόντους και κατάφερε να χτίσει μία εξαιρετική διαφορά 16 πόντων στο 30΄ (63-47). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους φτάνοντας στο τελικό 84-68.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 31-36, 47-63, 68-84

Διαιτητές: Καννής-Λειβαδίτης

Α.Γ.Ο.Φ. (Χαντέλης): Ντούσκος 11(3), Μπίρης 4(1), Κακατσίδης 6(1), Ροντογιάννης 30(4), Γείτονας 8, Μάλλιος 9(1), Παπαρούνης

Ιόνιος (Κοντογιάννης-Δεσύλλας): Αθανασίου 1, Κάντας 8(2), Καζόγλου 1, Μαγκανάς 22 (3), Περούλης Αν. 21, Περούλης Στ. 31(3), Ανυφαντής