Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020

Κερκυραϊκός-Θρύλος Ιωαννίνων 70-69: 3η νίκη στις λεπτομέρειες για τον Κερκυραϊκό

Την ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισε ο Θρύλος Ιωαννίνων στην Κέρκυρα απέναντι στον Κερκυραϊκό με 70-69, έχοντας όμως παράπονα από τη διαιτησία και κυρίως από τον πρώτο διαιτητή της αναμέτρησης. Στο αγωνιστικό σκέλος, για την ομάδα του Κάντα ξεχώρισαν οι Γογγάκης Σ. με 15, Γογγάκης Γ. και Κωσταρελόπουλος με 14, με τον Γεωργακόπουλο να είναι επίσης διψήφιος με 11. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Καραγιάννη με 20 πόντους από πλευράς Θρύλου, με τον Ντρίτσο να είναι επίσης πολύ καλός με 16 και τον Κονταξή να προσθέτει 12.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Αλαμάνο να ξεκινά εξαιρετικά το παιχνίδι έχοντας 7 πόντους και να βοηθά τους γηπεδούχους να προηγηθούν με 17-14 στο τέλος του δεκαλέπτου. Ίδια εικόνα είχε το παιχνίδι και στη δεύτερη περίοδο, με τον Θρύλο με επιμέρους 23-20 να καταφέρνει να φέρει το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία στο τέλος του ημιχρόνου (37-37).

Ο αγώνας ήταν μεγάλο ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια, κάτι που αναμένονταν άλλωστε και πριν το τζάμπολ. Ο Κερκυραϊκός πήρε τα ηνία στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο καταφέρνοντας να είναι μπροστά με +4 στο 30΄ (54-50). Οι παίκτες του Κάντα πήραν την πολύτιμη νίκη παρά το γεγονός ο Θρύλος δεν παράτησε ποτέ το παιχνίδι καθώς όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά. Οι Γιαννιώτες διαμαρτύρονται για την τελευταία φάση του αγώνα, όπου θεωρούν ότι υπήρξε φάουλ και ενώ το σκορ ήταν 70-69.

Την επόμενη αγωνιστική ο Θρύλος Ιωαννίνων υποδέχεται τον Α.Γ.Ο.Φ. σε ένα πάρα πολύ σημαντικό παιχνίδι. Από την άλλη ο Κερκυραϊκός θα ταξιδέψει στην Ηγουμενίτσα για να αντιμετωπίσει τον Πρωτέα.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-37, 54-50, 70-69

Διαιτητές: Νάκας-Θώμος

Κερκυραϊκός (Κάντας): Ούστογλου 3, Παπαβλασόπουλος, Μήτσης Γρίβας, Γογγάκης Σ. 15(3), Γεωργακόπουλος 11, Ίσσαρης 6, Αλαμάνος 7, Γογγάκης Γ. 14(1), Κωσταρελόπουλος 14(1)

Θρύλος Ιωαννίνων (Ντάσιος): Ντρίτσος 16(2), Καραγιάννης 20(2), Κυράνας 2, Σιαραψής 6(1), Παπαζυγούρας 4, Κονταξής 12, Πάλιογλου 5(1), Βελογιάννης, Μπιλανάκης 4