Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020

IBC-Ολυμπιακός Βόλου 78-69: Triple-double ο Μπάλλας, 8η νίκη το IBC (pics, vid)

Την 8η νίκη του στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής κατέκτησε το IBC επικρατώντας του Ολυμπιακού Βόλου στο Νέο Κλειστό με 78-69. Οι παίκτες του Γιάννη Παπαδόπουλου παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου όπου έμειναν πίσω με 21-19, κατάφεραν σταδιακά να ανεβάσουν στροφές αλλάζοντας την εικόνα τους, με αποκορύφωμα το τρίτο δεκάλεπτο, στο τέλος του οποίου προηγήθηκαν με +13 (65-52). Κορυφαίος ο Χρήστος Μπάλλας που σημείωσε triple-double με 24 πόντους, 17 ριμπ. και 10 ασίστ, με τον Σωτηράκη να προσθέτει 15, τον Ξιούρα 13 και τον Δουρούκη 11. Μπόγδανος με 23 και Ίλτσογλου με 19 οι καλύτεροι των φιλοξενούμενων, με τον Μούμογλου να είναι επίσης διψήφιος με 10.

"Ζεστές" μπήκαν οι δύο ομάδες στο παρκέ καθώς αμφότερες σημείωσαν από 2 τρίποντα με το σκορ να είναι 8-8. Μπόγδανος και Ίλτσογλου συνέβαλαν ώστε ο Ολυμπιακός Βόλου να προηγηθεί με 15-8 στο 4΄. Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Γιάννης Παπαδόπουλος αφύπνισε τους παίκτες του, οι οποίοι με 5-0 σερί μείωσαν στους 2 (15-13), ενώ λίγο αργότερα καλάθι του Μπάλλα έφερε το IBC μπροστά με βραχεία κεφαλή (17-16 δυο 8΄). Τελικά ο επίλογος στην πρώτη περίοδο γράφτηκε με τρίποντο του Καραμήτσου, με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 21-19.

Zone-press εφάρμοσε ο coach Βλιώρας στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και με επιμέρους 10-2 έχτισαν διαφορά 6 πόντων (29-23 στο 13΄). Οι δύο ηγέτες των φιλοξενούμενων, Μπόγδανος και Ίλτσογλου βγήκαν πάλι μπροστά ισοφαρίζοντας σε 31-31. Η πιεστική-εξαιρετική άμυνα του IBC είχε σαν αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 40-33. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με τους παίκτες του IBC στο +5 (42-37). Κυρίαρχος ο Μπάλλας στο ζωγραφιστό με 8 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και 17 συνολικά στο πρώτο ημίχρονο.

Τρίποντο του Δουρούκη έφερε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα του IBC στο παιχνίδι (47-37). Με όπλο την αμυντική προσήλωση η διαφορά παρέμενε σταθερά γύρω στους 10 πόντους, για να έρθει λίγο αργότερα μία μαγική baseball πάσα του Μπάλλα προς τον Σωτηράκη, με τον αριστερόχειρα forward να τελειώνει υποδειγματικά τον αιφνιδιασμό κάνοντας το 56-42. Κρεσέντο του Μπόγδανου είχε ως αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να μειώσει σε 59-52, όμως ο Ξιούρας με δύο συνεχόμενα τρίποντα βοήθησε την ομάδα του να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά με 65-52.

Η σκληρή άμυνα των Βολιωτών τους βοήθησε να τρέξουν επιμέρους 7-2, μειώνοντας σε 67-59 στο 35΄. Λίγο αργότερα, με το σκορ στο 71-63, οι διαιτητές χρέωσαν με τεχνική ποινή τον Μπόγδανο σε προσπάθεια για τρίποντο, επειδή όπως αποφάνθηκαν εκβίασε το φάουλ, ενώ με τεχνική ποινή τιμωρήθηκε και ο coach Βλιώρας για διαμαρτυρία. Ο Ξιούρας με 2/2 βολές έφερε και πάλι το +10 (73-63), για να έρθει ο Σωτηράκης με τρίποντο "μαχαιριά" να καθαρίσει ουσιαστικά την μπουγάδα (76-63). Τελικό σκορ 78-69 με το IBC να έχει μπροστά του την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Φ.Ο. Αριδαίας.

MVP

"Οργιάσε" ο Χρήστος Μπάλλας στο σημερινό παιχνίδι δείχνοντας για ακόμα μία φορά την κλάση του. 24 πόντοι, 17 ριμπ. και 10 ασίστ σε ένα χορταστικό triple-double για τον Πρεβεζιάνο center.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ

Στους 15 πόντους σταμάτησε ο Κώστας Σωτηράκης, στους 13 ο Γιώργος Ξιούρας και στους 11 ο Δημήτρης Δουρούκης.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Το καθοριστικό τρίποντο του Σωτηράκη που έκανε το 76-63 περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος δεν άφηνε πολλά περιθώρια στους Βολιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 42-37, 65-52, 78-69

Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Σιταρίδης

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας-Μπάθας): Ζαμπέτης 4, Ματσάγγας 2, Δουρούκης 11(3), Τσιτσώνης, Βάσης 5(1), Ξιούρας 13(3), Σωτηράκης 15(2), Τσιρώνης 4, Μπάλλας 24(1)

Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Μπεκρής 2, Ίλτσογλου 19(2), Καραμήτσος 4(1), Μπόγδανος 23, Μπουσκολίτης 5(1), Σκαμαγκάς 2, Ευτυχίδης 4, Μούμογλου 10(2),

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης