Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2020

ΑΓΣΙ-Αναγέννηση Καρδίτσας 73-79: Blackout και πισωγύρισμα (vid)

Δύο διαφορετικά πρόσωπα παρουσίασε στο σημερινό παιχνίδι απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας ο ΑΓΣΙ, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 79-73, έχοντας παράλληλα πάρα πολλά παράπονα από τη διαιτησία. Παρότι προηγήθηκε με 43-36 στο 20΄, το 43-30 επιμέρους σκορ του δευτέρου ημιχρόνου ανάγκασε τον ΑΓΣΙ να υποστεί την 7η ήττα του στην αυλαία του πρώτου γύρου. Δήμιος του ΑΓΣΙ ο Γεωργάτζας με 22 πόντους, με τον Τσέλιο να προσθέτει 18 και τον Πανταζή 12. Στους 22 σταμάτησε ο Παπαδόπουλος από πλευράς γηπεδούχων, συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις των τελευταίων αγωνιστικών, με τον Δαβάνη να έχει 18, τον Γυφτάκη 16 και τον Καλογερόπουλο 11.

Με φόρα μπήκε στο παιχνίδι ο ΑΓΣΙ καταφέρνοντας να προηγηθεί με 10-2 στο 3΄, με το πρώτο δεκάλεπτο να ανήκει στη μεγαλύτερη διάρκειά του στους γηπεδούχους. Τρίποντο του Καλογεράτου έφερε το +10 (19-9), με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να μειώσουν στο 21-13 στο τέλος της περιόδου.

Με δύο διαδοχικά τρίποντα του Αντώνη Δαβάνη ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη να επαναφέρει την τάξη (27-16). Στο 14΄ ο ΑΓΣΙ διατηρούσε σταθερά διψήφια διαφορά (33-18). Με ηγέτη τον Τσέλιο, που πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους, η Αναγέννηση μείωσε σε 35-26, όμως Καλογεράτος και Παπαδόπουλος έφεραν και πάλι την ομάδα τους σε απόσταση ασφαλείας (40-28 στο 17΄), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 43-36 μετά από buzzer beater τρίποντο του Πανταζή.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε δραματικά στην τρίτη περίοδο, με την Αναγέννηση να παγιδεύει με την άμυνα ζώνης τους γηπεδούχους. Στο 24΄ το σκορ ήταν 46-43 υπέρ του ΑΓΣΙ, με τον Παπαδόπουλο να κάνει με τρίποντο το 49-43, όμως οι Θεσσαλοί έγιναν "στενός κορσές" καθώς με ηγέτη τον Γεωργάτζα μείωσαν στον πόντο (51-50). Οι παίκτες του Κρεμμύδα πέτυχαν πολλά μεγάλα σουτ στο τρίτο δεκάλεπτο, με ένα από αυτά, του Αργύρη, να φέρνει το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία (54-54). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 30΄ να βρίσκονται μπροστά με 58-56, με τους ανθρώπους του ΑΓΣΙ να βρίσκονται σε έντονο προβληματισμό για το 22-13 επιμέρους που έτρεξε η Αναγέννηση.

Ο καταιγισμός τριπόντων συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, καθώς Γεωργάτζας και Αργύρης έδωσαν αέρα 6 πόντων στην ομάδα τους (66-60 5΄ 30΄΄ για το τέλος). Το 68-60 έγινε μετά από καλάθι του Κόβατσεφ. Ο ΑΓΣΙ βρήκε τις λύσεις στο πρόσωπο του Παπαδόπουλου, ο οποίος με 4 σερί πόντους μείωσε σε 68-64, για να έρθει ο Καλογεράτος και με δύσκολο μπάσιμο να "ροκανίσει" στους 2 (68-66). Τσέλιος, αρχικά και Γεωργάτζας εν συνεχεία με κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό έκαναν το 72-66, για να έρθει ο Κόβατσεφ με τρίποντο "μαχαιριά" να τελειώσει την υπόθεση νίκη (75-67 50΄΄ πριν το τέλος). Τελικό σκορ 79-73 με την Αναγέννηση Καρδίτσας να φεύγει από το Νέο Κλειστό με τη μεγάλη νίκη. Επόμενο παιχνίδι για τον ΑΓΣΙ εντός έδρας, απέναντι στον Αίολο Τρικάλων.

MVP

Ο Γεωργάτζας σημείωσε 22 πόντους με πολλά μεγάλα καλάθια.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Άξιος συμπαραστάτης του Γεωργάτζα ο Τσέλιος που είχε 18 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Το 7-1 επιμέρους που έτρεξαν οι Θεσσαλοί από το 68-66 που είχε μειώσει ο ΑΓΣΙ τους έδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 43-36, 56-58, 73-79

Διαιτητές: Γραικός-Αναστασιάδης

ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης): Γυφτάκης 16(1), Σαχπατζίδης 4, Καλογεράτος 11(2), Αντωνίου 2, Παπανικολάου, Μάκης, Παπαδόπουλος 22(1), Δαβάνης 18(2), Φίλιος

Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Μπιρνάρας, Ψυχογιός, Πανταζής 12(1), Γεωργάτζας 22(2), Νότος, Κόβατσεφ 7(1), Τσέλιος 18(3), Ντούρλιας, Αργύρης 8(2), Αντωνίου, Καλιάρας 9, Δίκαρος 3(1)