Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2020

Θρύλος Ιωαννίνων-Α.Γ.Ο.Φ. 70-71: Μεγάλο "διπλό" πεντάδας ο Α.Γ.Ο.Φ. (pics)

Με το "διπλό" κατάφερε να φύγει ο Α.Γ.Ο.Φ. του Αρίστιππου Χαντέλη από το Κλειστό της Λιμνοπούλας, επικρατώντας του Θρύλου Ιωαννίνων με 71-70 και παρέμεινε στη διεκδίκηση της εισόδου στην πρώτη 5αδα. Παλικαρίσια νίκη για τους Πρεβεζιάνους, που είχαν στην αποστολή τους μόλις 6 παίκτες. Ροντογιάννης με 26 ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, με τους Γείτονα και Ντούσκο να είναι πολύ καλοί με 15 και 13 αντίστοιχα και τον Μάλλιο να προσθέτει 10. Πρώτος σκόρερ του Θρύλου ο Ντόντης με 21, με τον Καραγιάννη να είναι και αυτός διψήφιος με 13.

Με 0-5 προηγήθηκε ο Α.Γ.Ο.Φ. στο 2΄ καταφέρνοντας πολύ γρήγορα να χτίσει διψήφια διαφορά (2-12) με 5 μαζεμένους πόντους του Ροντογιάνννη και δύο εύστοχες βολές του Γείτονα. Οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν μεγάλες δυσκολίες επιθετικά και δεν έβρισκαν εύκολα λύσεις. Με τον Ντούσκο να σημειώνει δυο συνεχόμενα τρίποντα, ο Α.Γ.Ο.Φ. κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο μπροστά με 18-5.

Ο coach Ντάσιος προσπάθησε να αφυπνίσει τους παίκτες του και αυτοί ανταποκρίθηκαν, καθώς με επιμέρους 8-2 μείωσαν σε 20-13 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο ηγέτης της ομάδας του Χαντέλη, Γιάννης Ροντογιάννης, ήταν όμως και πάλι εκεί, καθώς με 5 νέους συνεχόμενους δικούς του πόντους οι φιλοξενούμενοι έφεραν και πάλι τη διαφορά στους 10 (25-15). Με μπροστάρη τον Γιώργο Παπούδο ο Θρύλος μάζεψε ξανά τη διαφορά μειώνοντας στους 6 (28-22), όμως δύο τρίποντα από τους Μάλλιο και Ντούσκο έδωσαν στον Α.Γ.Ο.Φ. και πάλι διαφορά ασφαλείας (34-24). Με τον Καραγιάννη να βάζει δύο καλάθια και τον Σιαραψή να χτυπά στον αιφνιδιασμό, ο Θρύλος κατάφερε να μειώσει σε 38-32 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο Α.Γ.Ο.Φ. συνέχισε και στο τρίτο δεκάλεπτο να έχει το πάνω χέρι, ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού, με το Θρύλο να κυνηγάει στο σκορ. Στο 24΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν χτίσει ξανά το "αγαπημένο" τους +10 (45-35), με τον Θρύλο να μειώνει στους 7 (48-41). Την ίδια εικόνα συνέχισε να έχει το παιχνίδι με τους παίκτες του Χαντέλη να διατηρούν γύρω ή και πάνω από τους 10 τη διαφορά (52-41). Τελικά το σκορ στο 30΄ ήταν 53-44, με τον Α.Γ.Ο.Φ. να έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Το 57-45 του 32΄ έγινε λίγο αργότερα 57-51, μετά από σερί 6-0 των γηπεδούχων. Στο 36΄ το σκορ ήταν 61-51 μετά δύο συνεχόμενα καλάθια του Ροντογιάννη. Επιμέρους 6-2 του Θρύλου είχε ως αποτέλεσμα οι παίκτες του Ντάσιου να μειώσουν σε 63-57, με τον Α.Γ.Ο.Φ. να έχει ξανά τις απαντήσεις κάνοντας το 67-60. Οι γηπεδούχοι το πάλεψαν, μειώνοντας σε 69-65 και ενώ η ομάδα του Χαντέλη αγωνίζονταν με 4 παίκτες στο παρκέ, μετά την αποβολή με 5 φάουλ των Ροντογιάννη και Μάλλιου. Ο Ντόντης έβαλε ένα απίστευτο τρίποντο μειώνοντας σε 70-68 μόλις 17΄΄ πριν το τέλος. Ο Ντούσκος πήγε στη "γραμμή της φιλανθρωπίας" μετά από φάουλ που του έγινε για να σταματήσει ο χρόνος, βάζοντας 1/2 βολές (71-68). Ο Θρύλος είχε δύο ευκαιρίες προκειμένου να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, όμως τα δύο τρίποντα που επιχείρησαν Ντρίτσος και Σπύρου δε βρήκαν στόχο, με τον Ντρίτσο απλώς με δίποντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ να διαμορφώνει το τελικό 71-70.

26 πόντους σημείωσε ο Γιάννης Ροντογιάννης και ήταν σε ένα ακόμα παιχνίδι του Α.Γ.Ο.Φ. ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Εξαιρετικά πολύτιμη η συνεισφορά των Στάθη Γείτονα και Γιάννη Ντούσκου που είχαν από 15 και 13 αντίστοιχα.

Ο Α.Γ.Ο.Φ. άντεξε στο τελευταίο κρίσιμο λεπτό παρά την προσπάθεια του Θρύλου, φεύγοντας με το διπλό από τα Γιάννενα.

Τα δεκάλεπτα: 5-18, 32-38, 44-53, 70-71

Διαιτητές: Βίνης-Γείτονας

Θρύλος Ιωαννίνων (Ντάσιος): Ντρίτσος 8, Παπούδος 9(1), Καραγιάννης 13, Σπύρου 5, Σιαραψής 4, Παπαζυγούρας 2, Βαργιάμης 2, Κονταξής 2, Ντόντης 21(2), Κρανής 4, Στραγάλης

Α.Γ.Ο.Φ. (Χαντέλης): Ντούσκος 13(3), Μπίρης 5, Ροντογιάννης 26(2), Γείτονας 15, Κακατσίδης 2, Μάλλιος 10(2)

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης