Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2020

Φ.Ο. Αριδαίας-IBC 72-87: Άνετο και ωραίο φινάλε στον πρώτο γύρο με πολλούς πρωταγωνιστές

Σαν σίφουνας πέρασε το IBC από την Αριδαία, επικρατώντας με 87-72 και έφτασε τις 9 νίκες το τέλος του πρώτου γύρου. Χρήστος Μπάλλας με 21, Αλέξανδρος Ματσάγγας και Κώστας Σωτηράκης με 16 και Γιώργος Ξιούρας με 10 πρωταγωνίστησαν στην επιβλητική εμφάνιση της ομάδας του Γιάννη Παπαδόπουλου.

Από νωρίς ήθελαν να ξεμπερδεύουν οι παίκτες του Γιάννη Παπαδόπουλου με την υπόθεση νίκη και παίζοντας εξαιρετική άμυνα κατάφεραν να προηγηθούν με 25-13 στο 10΄. Στο ημίχρονο το IBC απολάμβανε ένα +22 (47-25) με όπλο την γρανιτένια του άμυνα.

Στην τρίτη περίοδο επήλθε μια μικρή χαλάρωση καθώς οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν 28 πόντους, δηλαδή παραπάνω από όσους είχαν επιτρέψει στους παίκτες της Αριδαίας να σημειώσουν σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Παρόλα αυτά το σκορ στο 30΄ ήταν 67-53. Το τελικό 87-72 επιβεβαίωσε πλήρως τα όσο συνέβησαν στο παρκέ. Επόμενο παιχνίδι για το IBC στα Τρίκαλα απέναντι στους Ικάρους.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 25-47, 53-67, 72-87

Διαιτητές: Αγραφιώτης-Καντερές

Φ.Ο. Αριδαίας (Τζιβάνης): Παπαδόπουλος 13(3), Παντής, Πέτκος 5(1), Τοπαλίδης 4, Πονόπουλος 4, Παπαβράαμ, Αβραμίδης 6(2), Αμπάρης 2, Μακρόπουλος 14, Παουλεάνου 9(1), Στρέπκος 15

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας-Μπάθας): Ζαμπέτης 3(1), Ματσάγγας 16(3), Δουρούκης 5(1), Τσιτσώνης 9(3), Βάσης 4, Ξιούρας 10(2), Σφουγγάρης, Σωτηράκης 16(2), Τσιρώνης 3(1), Μπάλλας 21(1)