Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2019

Αίολος Τρικάλων-IBC 71-66: Πλήρωσε το κακό πρώτο δεκάλεπτο και ηττήθηκε στο ντέρμπι

Στο μεγάλο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου που διεξήχθη στα Τρίκαλα, ο Αίολος επικράτησε με 71-66 του IBC, υποχρεώνοντας τη γιαννιώτικη ομάδα να υποστεί την 3η ήττα της. Σπουδαία εμφάνιση από τον γνωστό μας από τη διετή παρουσία του στον Βίκο ΠΑΣ Γιάννινα Θοδωρή Πανάρα που είχε 22 πόντους. Μπάλλας με 20, Ζαμπέτης με 15 και Σωτηράκης με 14 ξεχώρισαν για το IBC.

Κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έμειναν πίσω με 25-9 στο 10΄. Σαφώς καλύτερη η εικόνα των Γιαννιωτών στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως η ζημιά που είχε γίνει στο πρώτο δεν καλύπτονταν εύκολα, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με 38-28 υπέρ του Αιόλου.

Στην τρίτη περίοδο ο Σωτηράκης πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες, βοηθώντας επιθετικά, μαζί φυσικά με τον Μπάλλα. Οι δυο τους είχαν τους 14 από τους 20 πόντους που πέτυχε το IBC στην περίοδο. Αργύρης και Σπηλιόπουλος βοήθησαν τους γηπεδούχους να έχουν ένα +8 στο 30΄ (56-48).

Το IBC πάλεψε για την ανατροπή, όμως το 18-15 υπέρ του επιμέρους σκορ του τελευταίου δεκαλέπτου δεν έφτανε και κάπως έτσι ήρθε η 3η ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 38-28, 56-48, 71-66

Διαιτητές: Φουντζήλας-Πράττος

Αίολος Τρικάλων (Παπαδημητρίου): Ρούζιος 8, Πανάρας 22(4), Αργύρης 10(2), Σπηλιόπουλος 15(1), Χατζής, Σούλκο, Τσιούλκας 3, Κατσαδούρος, Κολότσιος 11(3), Τσότσος 2, Γοργότσης

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας-Μπάθας): Ζαμπέτης 15(3), Ματσάγγας 2, Δουρούκης, Τσιτσώνης, Βάσης 8(1), Καραμπίνης 7(1), Πατραμάνης, Σωτηράκης 14, Τσιρώνης, Μπάλλας 20