Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2019

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα-Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 64-52: Με τέτοιον Ντόβα δε φοβάται τίποτα! (pics,vid)

Το 10Χ10 είναι γεγονός για τον ΠΑΣ Γιάννινα του Θωμά Κωστόπουλου, ο οποίος επικράτησε σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων με 64-52 και παρέμεινε
μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. 25 πόντους για τον τρομερό Σωτήρη Ντόβα, 14 για τον Γιώργο Μανάκα και 13 για τον Βασίλη Πάτρα. 12 πόντους είχε ο Χατζηκυριακίδης για τους Μαχητές, με τον Δημήτρη Γεωργίου στην επιστροφή του στα Γιάννενα, ως αντίπαλος όμως του ΠΑΣ, να σημειώνει 8.

Με άμυνα ζώνης από το πρώτο λεπτό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Μαχητές, προσπαθώντας να βάλουν δύσκολα στον ΠΑΣ Γιάννινα, όμως ο ΠΑΣ πραγματοποίησε δυνατό ξεκίνημα, προηγούμενος με 5-0. Τα Πεύκα μείωσαν σε 7-6, όμως οι γηπεδούχοι πήγαν το παιχνίδι στο post, κέρδισαν φάουλ και έχτισαν ένα +5 (11-6). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον ΠΑΣ μπροστά με 15-10.

Με τρίποντο του Νίκα ο ΠΑΣ έκανε το 19-10 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, ενώ καλάθι του Μανάκα έφερε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (21-10 στο 12΄). Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν στη μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου με άμυνα ζώνης, όμως ο ΠΑΣ είχε τον τρόπο να τη διασπάσει, όντας εύστοχος από τα 6,75. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ντόβας, που με 3 συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα βοήθησε την ομάδα του να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά με 42-24.

Στο 22΄ οι Μαχητές έβγαλαν αντίδραση και με επιμέρους 8-3 μείωσαν σε 45-32, εκμεταλλευόμενοι τη χαλαρότητα του ΠΑΣ. Οι παίκτες του Κωστόπουλου έχασαν πολλά αμυντικά ριμπάουντ επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να μειώσουν και να χτίσουν ψυχολογία. Η είσοδος του Νίκα βοήθησε σημαντικά στο συγκεκριμένο κομμάτι, όπως και η παρουσία του Μανάκα, ο οποίος έδωσε πολλές μάχες στο ζωγραφιστό, με τον ΠΑΣ να κάνει το 51-34. Το δεκάλεπτο έληξε με 55-38, με τους Γιαννιώτες να δείχνουν ότι είχαν βάλει το νερό στο αυλάκι.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Γεωργίου που μείωσε σε 55-41. Ιδιαίτερα άστοχος ο ΠΑΣ στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, με κακές επιλογές και πολλά λάθη. Όμως οι Μαχητές δεν μπορούσαν να πλησιάσουν την ομάδα του Κωστόπουλου, καθώς επέμειναν πολύ στα τρίποντα και ας ήταν άστοχοι. Στο 34΄ το σκορ ήταν 57-45 υπέρ των γηπεδούχων. Με δύο συνεχόμενα καλάθια του Πάτρα, ένα drive και ένα σουτ από μέση απόσταση, έσπασε η γκίνια (61-50), για να έρθει ο Ντόβας με ένα ακόμα τρίποντο να σφραγίσει τη 10η νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα. Τελικό σκορ 64-52 με τον ΠΑΣ να συνεχίζει αήττητος έχοντας το 10Χ10.

Έκλεψε την παράσταση στο σημερινό παιχνίδι ο Σωτήρης Ντόβας με τους 25 πόντους και τα 5 εύστοχα τρίποντα.

Το δίδυμο ψηλών Μανάκας-Πάτρας σημείωσαν από 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Από το ημίχρονο είχε βάλει γερές βάσεις για τη νίκη ο ΠΑΣ, καθώς είχε οικοδομήσει διαφορά 18 πόντων (42-24) και διαχειρίστηκε το προβάδισμά του χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 42-24, 55-38, 64-52

Διαιτητές: Ξενικάκης-Ντούρας-Μπακάλης

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Νίκας 3(1), Ντόβας 25(5), Μαυρογιάννης, Καραγκιολίδης 2, Ναούμης 3(1), Μάντζιος 2, Πάτρας 13(1), Κωστούλας 2, Μανάκας 14, Γιωτάκης, Τσίρμπας-Αναγνώστου

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 12(2), Γεωργίου 8(1), Κοντουρατζόγλου 8, Μαυρίδης 6(2), Ζιάκας, Κλωνάρας 2, Σιπητάνος, Βαιντερλής 7, Μητσάκης,