Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2019

Ο.Α. Χανίων-ΠΑΣ Γιάννινα 71-61: Πάλεψε αλλά δεν έφταναν οι 3 Αμερικανίδες

Εκτός έδρας ήττα με 71-61 γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα στην Κρήτη απέναντι στα Χανιά. Calhoun με 22, Montgomery με 20 και Tac με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ ξεχώρισαν για τον ΠΑΣ. 21 πόντους είχε η Drummond, 15 η Λίτσι, 12 η Ψυχογιού, με τη Bean να αγγίζει το triple double με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ για τα Χανία.

Με 24-18 προηγήθηκαν τα Χανιά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, για να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά με 38-34. Οι γηπεδούχες είχαν τα ηνία στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου, προηγούμενες με διψήφια διαφορά, όμως ο ΠΑΣ με πολύ καλή άμυνα μάζεψε τη διαφορά, μειώνοντας στους 4 στο 20΄.

Ντέρμπι το παιχνίδι στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου με τον ΠΑΣ Γιάννινα να μειώνει στους 2 με καλάθι της Montgomery (43-41 στο 33΄). Τα Χανιά κατάφεραν να οικοδομήσουν ξανά διψήφιο προβάδισμα και να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά με +10 (60-50).  11-11 το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου, με τα Χανιά να φτάνουν στο τελικό 71-61.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 38-34, 60-50,71-61

Διαιτητές: Τζίμης-Νικολοπούλου-Ναστούλης

Ο.Α. Χανίων (Νανάκης): Θεοδοσουλάκη, Λίτσι 15(2), Βιντσιλαίου Α. 4, Ψυχογιού 12(4), Bean 10, Drummond 21(2), Boothe 4, Βιντσιλαίου Στ. 5,

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Montgomery 20(1), Πάφη, Κατσαμούρη, Ξανθοπούλου 1, Τζήμου 2, Calhoun 22(4), Χρηστάκη, Ντάλα 2, Tac 14

Φωτογραφία: ΠΑΣ Γιάννινα WBC