Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2019

ΑΓΣΙ-Μελίκη 61-62: Έχυσε την καρδάρα με το γάλα...

Την ήττα με σκορ 62-61 γνώρισε ο ΑΓΣΙ από τη Μελίκη στο Νέο Κλειστό. Οι παίκτες του Σοφοκλή Τσουκανέλη παρότι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού είχαν το προβάδισμα στο σκορ και έφτασαν να προηγηθούν ακόμα και με +14 στην τρίτη περίοδο, έχυσαν τελικά την καρδάρα με το γάλα με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου. Πολλά τα παράπονα των Γιαννιωτών από τη διαιτητική δυάδα σε όλο το παιχνίδι αλλά και ειδικότερα στην τελευταία φάση για φάουλ στον Δαβάνη. Γυφτάκης με 19, Δαβάνης με 12, Φίλιος με 11 και Καλογεράτος με 10 οι καλύτεροι για τον ΑΓΣΙ. Μαυρίδης και Ημερίδης είχαν 15 για τους νικητές, ο Λιόλιος 14 και ο Στοίτσης 10.

Με 0-5 προηγήθηκε η Μελίκη στην αρχή του αγώνα, όμως η αντίδραση του ΑΓΣΙ ήταν υποδειγματική, καθώς με όπλο του την πιεστική άμυνα έτρεξε 7-0 σερί και πήρε το προβάδισμα με 7-5. Μάλιστα υπήρξε και συνέχεια καθώς με τον Γυφτάκη να ηγείται οι Γιαννιώτες έκαναν το 13-6 στο 5΄, ενώ το διψήφιο προβάδισμα ήρθε δια χειρός Φίλιου, ο οποίος με jump shoot από τα 6 μέτρα έκανε το 17-6. Η απάντηση της ομάδας του Ασλανίδη ήρθε με 10-4 επιμέρους και όπλο τα μακρινά σουτ (21-16 1΄ 13΄΄ πριν το τέλος του δεκαλέπτου). Τελικά η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ΑΓΣΙ μπροστά με 23-16.

Το +10 ήρθε ξανά για τους παίκτες του Τσουκανέλη μετά από τρίποντο του Γυφτάκη (26-16). Στο 14΄ η Μελίκη κατάφερε να "ροκανίσει" το προβάδισμα των γηπεδούχων μειώνοντας στους 5 (28-23), ενώ λίγο αργότερα δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Λιόλιο είχαν σαν αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν στον πόντο (30-29). Ο πολύπειρος Ημερίδης έφερε με όμορφο fadeaway την ομάδα του μπροστά με 31-30 στο 17΄. Ακουμπώντας την μπάλα στον Δαβάνη, ο ΑΓΣΙ κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 34-33. Εξαιρετική παρουσία από τον αναγεννημένο Γυφτάκη, ο οποίος είχε 13 πόντους και μεγάλη συνεισφορά σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στην αρχή της τρίτης περιόδου για τους παίκτες του Τσουκανέλη, οι οποίοι σταδιακά και μεθοδευμένα έχτισαν ξανά τη διψήφια διαφορά. Κομβικός στο συγκεκριμένο διάστημα ο Καλογεράτος, ο οποίος πυροβολούσε από τα 6,75, με τον ΑΓΣΙ να προηγείται με +14 (47-33). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά πάνω από τους 10 μέχρι και το 28΄. Σε εκείνο το σημείο η Μελίκη άρχισε να μαζεύει το προβάδισμα των Γιαννιωτών και έφτασε να μειώσει σε 47-40, πριν ο Δαβάνης με καλάθι και φάουλ κάνει το 50-40. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΑΓΣΙ μπροστά με προβάδισμα μόλις 4 πόντων και τον Ημερίδη με ωραίο σουτ να διαμορφώνει το 51-47 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Μεγάλη μάχη στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον ΑΓΣΙ να προηγείται με 5 πόντους στην αρχή (56-51), όμως γρήγορα οι φιλοξενούμενοι είχαν τις λύσεις μειώνοντας σε 56-55 και με τρίποντο του Λιόλιου πήραν τα ηνία στο σκορ με 58-56. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 36΄ ο Γυφτάκης μείωσε στον πόντο (60-59), για να φτάσουμε στο τελευταίο κρίσιμο λεπτό, όπου ο Φίλιος έβγαλε τρομερή άμυνα κόβοντας τον Ημερίδη, όμως η επιλογή του Καλογεράτου στην επίθεση ήταν κακή. Νέα καλή άμυνα του ΑΓΣΙ ανάγκασε τον Λιόλιο σε βεβιασμένο σουτ στη λήξη της επίθεσης. Οι γηπεδούχοι είχαν 7 δευτερόλεπτα για να εκτελέσουν μια καλή επίθεση και να πάρουν το παιχνίδι με το σκορ στο 62-61 υπέρ τη Μελίκης. Η επιλογή ήταν η μπάλα να περάσει στο post ώστε ο Δαβάνης να πάρει την επίθεση, όμως η άμυνα της Μελίκης δυσκόλεψε τον ψηλό του ΑΓΣΙ. Βέβαια οι άνθρωποι της ομάδας έχουν πολλά παράπονα από τη συγκεκριμένη φάση για φάουλ πάνω στον Δαβάνη, όσο και γενικότερα από τη διαιτησία των Μελανίδη και Ιορδανίδη. Τελικό σκορ 62-61 με τη Μελίκη να παίρνει το διπλό στο Νέο Κλειστό.

Εξαιρετική παρουσία από την τριπλέτα Μαυρίδης-Ημερίδης-Λιόλιος, που είχαν τους 44 από τους 62 πόντους της ομάδας τους.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

10 πόντους και πολύ αθόρυβη δουλειά από τον πάγκο για τον Στοίτση.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό και θα μπορούσε κάλλιστα να το έχει κερδίσει και ο ΑΓΣΙ, αφού είχε την τύχη στα χέρια του με την τελευταία επίθεση στην κατοχή του.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 34-33, 51-47, 61-62

Διαιτητές: Μελανίδης-Ιορδανίδης

ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης): Γυφτάκης 19(4), Σαχπατζίδης, Καλογεράτος 10(3), Παπανικολάου, Μάκης 3, Παπαδόπουλος 6, Δαβάνης 12, Φίλιος 11

Μελίκη (Ασλανίδης): Λιόλιος 14(3), Μαυρίδης 15(2), Στοίτσης 10(2), Λαπατούρας 2, Ημερίδης 15(1), Λέφας, Ρογγότης 6