Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2019

Α.Γ.Ο.Φ.-Δοξα Άρτας 72-61: Βαθμολογική "ανάσα" με σπουδαίους Μάλλιο-Ροντογιάννη

Ο Α.Γ.Ο.Φ. του Αρίστιππου Χαντέλη εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τη δύναμη της έδρας, επικρατώντας με 72-61 της Δόξας Άρτας. Σε μεγάλα κέφια η δυάδα των Μάλλιου και Ροντογιάννη που πέτυχαν από 24 και 21 πόντους αντίστοιχα. Γυφτοκώστας με 19 και Μάνθας με 13 οι διακριθέντες για τους ηττημένους.

Δυνατό ξεκίνημα στον αγώνα για τους Αρτινούς που προηγήθηκαν με 22-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου είχαν προβάδισμα 10 πόντων (30-20), όμως ο Α.Γ.Ο.Φ. έβγαλε αντίδραση και με επιμέρους 19-2 κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 39-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν τα ηνία στο σκορ, με την περίοδο να λήγει με 56-45. Οι παίκτες του Χαντέλη να διατηρούν μέχρι τέλους την πρωτοπορία και να φτάνουν στο τελικό 72-61 και τη 2η φετινή τους νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 39-32, 56-45, 72-61

Διαιτητές: Τσίγας-Γιαννούλης

Α.Γ.Ο.Φ.(Χαντελης): Ντούσκος 6(2), Μπίρης 5(1), Χασκής 1, Ροντογιάννης 21(2), Γείτονας 9, Ανδρέου, Κακατσιδης 2, Σιαφακας, Δουβλης 4, Μάλλιος 24(5).

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Κωστούλας 5, Βασιλείου 2, Σκαματζουρας, Γυφτοκώστας 19(2), Ξυλογιάννης, Βασιος 7(1), Πετρέκας 2, Μουκάι 4, Περλέγκας, Μάνθας 13(1), Γεωργίου 2, Αναγνώστου 7(2).