Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2019

Μολοσσοί-Παραμυθιά 63-56: Πάθος, ένταση και στο τέλος...Μολοσσοί

Σε ένα δυνατό ντέρμπι για γερά νεύρα, που είχε πάθος ένταση και σκληρές άμυνες, οι Μολοσσοί επικράτησαν της Παραμυθιάς με 63-56. Η νίκη αυτή ήταν πολύ σημαντική για τους Γιαννιώτες καθώς κατάφεραν να πιάσουν στη βαθμολογία την Παραμυθιά, με τις δύο ομάδες να έχουν πλέον το ίδιο ρεκόρ (4-1) και να ισοβαθμούν με 9. Κορυφαίος για τους νικητές ο Ζήσης με 29, με τον Μάστορα να είναι επίσης κομβικός με 11 και σπουδαία δουλειά στην άμυνα. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τάχιας από πλευράς Παραμυθιάς με 22, με τον Βάτσιο να προσθέτει 12 και τον Μπάμπο 10.

Οι Μολοσσοί ακούμπησαν τη μπάλα στον Μάστορα στο post στις δύο πρώτες επιθέσεις και αυτός τις τελείωσε υποδειγματικά κάνοντας το 4-0. Ο Μάστορας μάλιστα είχε αναλάβει και το μαρκάρισμα του Βάτσιου στην αρχή του αγώνα. Ο Ζαφειράκης μπήκε φουριόζος και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 5-4, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν τρέχοντας σερί 11-0, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με +10 (15-5). Οι 7 από τους 11 πόντους ανήκαν στον αρχηγό της ομάδας Δημήτρη Ζήση. Οι παίκτες του Κωστίδη είχαν τις απαντήσεις και με επιμέρους 9-3 μείωσαν σε 18-14. Καθοριστικός ο Βάτσιος στο συγκεκριμένο διάστημα, όπως και ο Τάχιας, που σημείωσε ένα απίστευτο τρίποντο μετά από side step, με τη βοήθεια και του ταμπλό. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 20-16 υπέρ των Μολοσσών.

Στο 13΄ οι Μολοσσοί έχτισαν και πάλι διαφορά 10 πόντων (26-16), για να βγουν μπροστά οι Ζήσης και Γκρεκός, βοηθώντας την ομάδα τους να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά (32-19 στο 16΄). Η Παραμυθιά δεν το έβαλε κάτω και με φοβερό τρίποντο του Βάτσιου από τα 8 μέτρα μείωσε σε 35-25. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 37-26.

Η διψήφια διαφορά συντηρήθηκε και στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου από τους Μολοσσούς (42-30 στο 23΄), όμως στη συγκεκριμένη περίοδο έλαμψε το άστρο του Πέτρου Τάχια. Ο πρώην playmaker του Θρύλου Ιωαννίνων το πήρε προσωπικά και με 9 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 44-38 στο 25΄. Πολύζος και Κώτσης αντιμετώπισαν πρόβλημα με τα φάουλ καθώς είχαν από 4, με τους Μολοσσούς με καλάθι και φάουλ του Ζήση να κάνουν το 50-40 στο 27΄. +12 για τους παίκτες του Χατζή στο τέλος του δεκαλέπτου, με το παιχνίδι να πηγαίνει κατ΄ευχήν για αυτούς (53-41 στο 30΄).

Εκεί που φαινόταν ότι το ματς κυλούσε ιδανικά για τους γηπεδούχους, ήρθε η αποβολή του Ζήση με ντισκαλιφιέ, όπως το ίδιο έγινε και με τον Ζαφειράκη από την Παραμυθιά. Οι δύο παίκτες είχαν έναν διαπληκτισμό, με τον διαιτητή Καλαμαρά να τους αποβάλει. Οι ομάδες αναγκάστηκαν να αγωνιστούν χωρίς τους δύο παίκτες για τα τελευταία περίπου 8 λεπτά του αγώνα. 5 σερί πόντοι του Μπάμπου είχαν σαν αποτέλεσμα η Παραμυθιά να μειώσει σε 53-46 στο 33΄, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν σε όλο το γήπεδο προκειμένου να ρίξουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Για 4 λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Μολοσσοί δεν βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι και φαίνονταν επηρεασμένοι από την αποβολή του αρχηγού τους.

Τελικά ο Μάστορας με 2/2 εύστοχες βολές έλυσε το γόρδιο δεσμό κάνοντας το 55-46. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά ένα καλό προβάδισμα (59-52), όμως ο Τάχιας με τρίποντο έβαλε "φωτιά" στο παιχνίδι μειώνοντας σε 59-55, μόλις 26,3΄΄ για το τέλος του αγώνα. Μάλιστα η Παραμυθιά είχε την ευκαιρία να μειώσει ακόμα και στον πόντο, όμως το τρίποντο του Βάτσιου δε βρήκε στόχο. Μάστροας και Γούλας ήταν εύστοχοι από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας", με τους Μολοσσούς να φτάνουν στην κατάκτηση της 4ης νίκης τους.

MVP

Ο Δημήτρης Ζήσης αποβλήθηκε στο 31΄ με ντισκαλιφιέ, όμως πρόλαβε να αφήσει το στίγμα του στο παιχνίδι με τους 29 πόντους που σημείωσε.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Σπουδαία εμφάνιση από τον Κυριάκο Μάστορα με 11 πόντους, τρομερές άμυνες και πράγματα που δε φαίνονται στη στατιστική.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Η ψυχραιμία που έδειξαν σε γενικές γραμμές οι γηπεδούχοι χωρίς τον Ζήση και όταν ο Μπάμπος μείωσε σε 53-46. Διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 37-26, 53-41, 63-56

Διαιτητές: Καννής-Καλαμαράς

Μολοσσοί (Χατζής): Πολύζος 6, Καλούπτσογλου, Παπαγεωργίου 2, Ζήσης 29(5), Γρηγοριάδης, Κώτσης 4, Γούλας 7, Μάστορας 11, Γκρεκός 4, Παλατζίδης

Παραμυθιά (Κωστίδης): Ανδρέου 1, Κούρτης, Ντάγκας, Τάχιας 22(3), Λάτσος 1, Βάτσιος 12(2), Ζαφειράκης 7(1), Ρεσβάνης 3, Μπάμπος 10(1), Φάτσιος