Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2019

Νίκη Βόλου-ΑΓΣΙ 91-67: Επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί η Νίκη

Την 6η του φετινή ήττα γνώρισε ο ΑΓΣΙ στο Βόλο από τη Νίκη, με 91-67. Οι παίκτες του Σοφοκλή Τσουκανέλη ήξεραν εξ΄ αρχής ότι θα είχαν δύσκολο έργο απέναντι στον πρώτο του 3ου ομίλου. Η αποστολή τους δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο καθώς απών από το παιχνίδι ήταν ο Αντώνης Δαβάνης. Κουτίνας με 22 και Τσώλης με 18 έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στον ΑΓΣΙ. Διακριθέντες για τους Γιαννιώτες ήταν οι Καλογεράτος, Παπαδόπουλος και Γυφτάκης με 19, 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Προβάδισμα 5 πόντων είχαν στο τέλος της πρώτης περιόδου οι Βολιώτες (22-17), οι οποίοι ήταν καταιγιστικοί στη συνέχεια του αγώνα και με επιμέρους 34-19 έχτισαν ένα +20 στο τέλος του ημιχρόνου (56-36).

Καλύτερη η εικόνα του ΑΓΣΙ στο τρίτο δεκάλεπτο, που με όπλο την άμυνα κατάφερε να τρέξει επιμέρους 20-13, μειώνοντας σε 69-56 στο 30΄, όμως οι παίκτες του Κοσμάτου ανέβασαν και πάλι στροφές στην τελευταία περίοδο, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 91-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 56-36, 69-56, 91-67

Διαιτητές: Τσιαπλής-Παπανικολάου

Νίκη Βόλου (Κοσμάτος): Βερτζάγιας 4, Καραγεώργος 12 (4), Σιμάκης 6, Ακούνια 4, Κουτίνας 22 (1), Παρασκευάς, Τσώλης 18 (1), Τάσσος 12, Μαυροφώτης, Σταυροθεόδωρος 6, Σαριμπαλίδης 5 (1), Δελεντζές 2.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γυφτάκης 15, Σαχπατζίδης 9 (2), Καλογεράτος 19 (2), Σβώλης 1, Παπανικολάου, Μάκης 4, Παπαδόπουλος 16, Φίλιος, Τερζόπουλος 3, Χρήστου.