Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2019

Μολοσσοί-Β.Α.Ο. Άρτας 78-71: Φινάλε στον πρώτο γύρο στην κορυφή για τους Μολοσσούς (pics)

Με τους Ζήση και Κώτση να ηγούνται επιθετικά, οι Μολοσσοί έφτασαν στην 6η νίκη της φετινής σεζόν, επικρατώντας του Β.Α.Ο. Άρτας με 78-71. 25 πόντους είχε ο Ζήσης, με τον Κώτση να προσθέτει 20. Στους 25 σταμάτησε ο Γεωργάκης από πλευράς Αρτινών. Με ρεκόρ 6-1 και στην κορυφή έκλεισαν το 2019 και τον πρώτο γύρο οι Μολοσσοί. Στο 4-3 το ρεκόρ του Β.Α.Ο. Άρτας που βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σχεδόν σε όλη την πρώτη περίοδο. Στο 7΄ οι γηπεδούχοι έχτισαν ένα +5 (17-12), βασιζόμενοι επιθετικά εν πολλοίς στον αρχηγό τους Δημήτρη Ζήση, που είχε τους 8 από τους 17. Ο Β.Α.Ο. κατάφερε να μειώσει στον πόντο στο τέλος του δεκαλέπτου, με τον Γεωργάκη να είναι ήδη διψήφιος με 10.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δυο σερί τρίποντα του Κώτση, που ανέβασαν το προβάδισμα των Μολοσσών στο +7 (30-23). Μάλιστα ακολούθησε τρίποντο και από τον Ζήση, με το +10 να είναι γεγονός (33-23). Μικρό σερί 4-0 των φιλοξενούμενων είχε ως αποτέλεσμα να μειώσουν σε 33-27, όμως Γούλας και Ζήσης αποκατέστησαν την τάξη (37-27). Το διψήφιο προβάδισμα διατηρήθηκε και στο 17΄ (40-30). Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Ασπρούδη έβγαλαν αντίδραση και με επιμέρους 11-2 μείωσαν στην ελάχιστη τιμή της τη διαφορά (42-41). Γεωργάκης και Λάμπρου ήταν καθοριστικοί στο να "ροκανίσει" η ομάδα τους το προβάδισμα των γηπεδούχων. Ένα καλάθι του Κώτση στη λήξη του δεκαλέπτου διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου (44-41).

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου σε 44-44, για να έρθει ο Γεωργάκης με όμορφο coast to coast να φέρει μετά από ώρα την ομάδα του σε ρόλο οδηγού (46-44 στο 24΄). Ο Γεωργόπουλος έδωσε αέρα 5 πόντων στους Αρτινούς (52-47), όμως με τον Ζήση να ευστοχεί σε 2 τρίποντα, οι Μολοσσοί με επιμέρους 7-2 έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (54-54). Ο Γεωργόπουλος ήταν και πάλι εκεί, με τον Β.Α.Ο. Άρτας να κλείνει την περίοδο μπροστά με βραχεία κεφαλή (58-57).

Άσσο από το μανίκι του φάνηκε να τραβάει στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου ο Βασίλης Χατζής, με τον Μπακαλούμη να είναι κομβικός στο 11-0 σερί που έτρεξε η ομάδα του στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Το σκορ έγινε 68-58, με τον ίδιο να έχει 7 από τους 11. Με ηγέτη τον Θεοδωρόπουλο οι Αρτινοί μείωσαν σε 71-65, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έπεσε στους 4 (73-69). Ο Γεωργάκης αστόχησε σε 2 βολές, ενώ είχε την ευκαιρία να μειώσει στους 2, με τον Κώτση να σημειώνει κρίσιμο καλάθι στον αιφνιδιασμό, κάνοντας το 75-69, μόλις 52΄΄ πριν το τέλος. Οι Μολοσσοί κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 78-71, πανηγυρίζοντας μία νίκη με ιδιαίτερη σημασία.

MVP

Δημήτρης Ζήσης και Αντώνης Κώτσης ήταν οι καλύτεροι των Μολοσσών με 25 και 20 πόντους αντίστοιχα.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ

Ο Κυριάκος Μάστορας είναι πάντοτε καθοριστικός παράγοντας για τους Μολοσσούς. Σήμερα είχε 8 πόντους αλλά το κυριότερο ήταν η εξαιρετική του παρουσία στην άμυνα και σε πολλούς ακόμα τομείς του παιχνιδιού.

Κομβικός και ο Μπακαλούμης, ο οποίος πέτυχε και τους 8 του πόντους στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 44-41, 57-58, 78-71

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος-Κληματάς

Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Πολύζος 3, Τσιρώνης, Παλατζίδης, Παπαγεωργίου 4, Ζήσης 25(4), Κώτσης 20(3), Σιώζος 2, Γούλας 8, Μάστορας 8, Σχίζας, Μπακαλούμης 8(1)

Β.Α.Ο. Άρτας (Ασπρούδης): Ντούσιας 6(1), Τζουμανίκας 2, Αποστολάκης, Ζολώτας, Τζελέπης 5, Μπέλλος 1, Γεωργάκης 25(1), Θεοδωρόπουλος 7(1), Γεωργόπουλος 8, Διβάρης 9, Λάμπρου 8

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης