Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2019

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα-Ευκαρπία 90-96: Η τρομερή ευστοχία της Ευκαρπίας έσπασε το αήττητο του ΠΑΣ (pics,vid)

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα του Θωμά Κωστόπουλου, με 96-90 από την Ευκαρπία. Πλεξίδας με 18, Χολέβας και Κιούρκας με 14, Χαντζίδης με 13 και Βαρίτης με 12 οι κορυφαίοι της ομάδας του Νίκου, που σημείωσε συνολικά 13 τρίποντα. Από τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος στερήθηκε των πολύτιμων υπηρεσιών του Γιώργου Μαυρογιάννη, ο Ντόβας είχε 26, ο Πάτρας 20 και ο Μανάκας 17 πόντους.

Με 9-5 προηγήθηκε στο 2΄ η Ευκαρπία, όντας εξαρχής εύστοχη στις προσπάθειές της. Τα 2 προσωπικά φάουλ του Βασίλη Πάτρα στο 4΄ αποτέλεσαν το πρώτο πρόβλημα των γηπεδούχων, οι οποίοι έμειναν πίσω λίγο αργότερα με 19-11. Καλάθι και φάουλ του Χατζημιχαηλίδη ανέβασε τη διαφορά στο +10 (22-12). Η άμυνα του ΠΑΣ ήταν ασυνήθιστα κακή, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω με 14 (30-16). Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν και άμυνα ζώνης στα 2 τελευταία λεπτά, όμως ο ΠΑΣ κατάφερε να μειώσει σε 31-23 στο τέλος της περιόδου με buzzer beater τρίποντο του Ντόβα.

Με τον ίδιο τρόπο του τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, δηλαδή με τρίποντο του Ντόβα, που έριξε το προβάδισμα των παικτών του Νίκου στους 6 (31-26). Μάλιστα ο ΠΑΣ με 2/2 βολές του Πάτρα μείωσε ακόμα περισσότερο (31-28), με την Ευκαρπία να έχει τις απαντήσεις και με επιμέρους 6-1 να ανεβάζει τη διαφορά στους 8 (37-29). Παρά τις πολλές χαμένες βολές, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 15΄ σε 40-36, όμως και πάλι η Ευκαρπία είχε τις λύσεις, καθώς δύο τρίποντα από τους Βαρίτη και Κιούρκα έκαναν το 46-38. Με μεγάλο όπλο τα μακρινά σουτ (8 στο ημίχρονο), η Ευκαρπία έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τα πρώτα 20 αγωνιστικά λεπτά (54-43).

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Θωμά Κωστόπουλου μείωσαν σε 58-50, όμως στο 24΄ οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το διψήφιο προβάδισμα (66-55). Με τον Πάτρα να ηγείται επιθετικά, ο ΠΑΣ μείωσε σε 68-62, όμως η ευστοχία της Ευκαρπίας από τα 6,75 ήταν μνημειώδης, καθώς δύο νέα τρίποντα από τους Χαντζίδη και Κιούρκα έφεραν και πάλι σε απόσταση ασφαλείας την ομάδα τους (74-62 στο 27΄). Το δεκάλεπτο έληξε με την Ευκαρπία μπροστά με 78-64. Ασυνήθιστη εικόνα για την εξαιρετική σε όλη τη διάρκεια της σεζόν αμυντικά ομάδα του ΠΑΣ να δέχεται 78 πόντους σε 30 λεπτά παιχνιδιού.

Με τους Μανάκα και Ντόβα να βγαίνουν μπροστά επιθετικά, ο ΠΑΣ κατάφερε να μειώσει σε 89-82. Οι δύο παίκτες είχαν μαζί 13 πόντους από τους 18 που είχε η ομάδα τους σε εκείνο το διάστημα. Με μεγάλο τρίποντο του Νίκα από την κορυφή οι Γιαννιώτες μείωσαν σε 91-85, δείχνοντας να έχουν το μομέντουμ. Η συνέχεια ανήκε στο ΠΑΣ, καθώς αρχικά με δεξί hook του Καραγκιολίδη και εν συνεχεία με τεράστιο τρίποντο του Ντόβα, κατάφερε να μειώσει στον πόντο (91-90). 2/2 βολές του Χολέβα και επιτυχημένο μπάσιμο του Πλεξίδα έδωσαν αέρα 5 πόντων στην Ευκαρπία (95-90). Ο Ναούμης δεν κατάφερε να βρει στόχο σε ελεύθερο τρίποντο, μόλις 10΄΄ πριν το τέλος του αγώνα και μία εύστοχη βολή του Βαρίτη έβαλε τον επίλογο στο παιχνίδι.

MVP

Πλεξίδας, Κιούρκας και Χολέβας έκαναν μεγάλο παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους. Ο πρώτος είχε 18, και οι άλλοι δύο από 14.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ

Χαντζίδης και Βαρίτης με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα έδωσαν πολλά στην Ευκαρπία.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Στο τελευταίο λεπτό κρίθηκε το παιχνίδι, με τον ΠΑΣ να μειώνει στον πόντο (91-90), όμως να μην μπορεί να ολοκληρώσει την επική ανατροπή και να ηττάται με 96-90.

Τα δεκάλεπτα: 23-31, 43-54, 64-78, 90-96

Διαιτητές: Παφίλης-Κατωτικίδης-Λυγούρας

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Γιωτάκης, Νίκας 5(1), Ντόβας 26(4), Καραγκιολίδης 9, Ναούμης 6(2), Μάντζιος 4, Πάτρας 20, Κωστούλας, Μανάκας 17, Τσίρμπας-Αναγνώστου 3

Ευκαρπία (Νίκου): Κοσμίδης 2, Τουλούπης 7(1), Βαρίτης 12(3), Κιούρκας 14(3), Πρεδάρης 3(1), Χαντζίδης 13(1), Χατζημιχαηλίδης 8(1), Χολέβας 14(1), Χαρτόπουλος 1, Απιδόπουλος 2, Πλεξίδας 18(2), Γκαβέζος 2

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης