Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2019

Νίκη Λευκάδας-ΠΑΣ Γιάννινα 83-58: Κακό δεύτερο ημίχρονο, Πανούση,Daniel και Cheslek έφεραν την ήττα

Την ήττα με σκορ 83-58 γνώρισε στο ΔΑΚ Λευκάδας από τη Νίκη ο ΠΑΣ Γιάννινα, πληρώνοντας το κακό δεύτερο ημίχρονο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 46-28 υπέρ των παικτριών του coach Δουβίτσα. Daniel με 20 πόντους και 11 ριμπ., Cheslek με 20 πόντους και Πανούση που άγγιξε το triple-double με 15 πόντους, 11 ριμπ. και 9 ασίστ έκαναν τη διαφορά. Acheil Tac με τεράστιο double-double (24 πόντοι και 15 ριμπ.) και Brandy Montgomery με 16 πόντους και 8 ριμπ. αυτές που ξεχώρισαν για τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες, με τη Λευκάδα να έχει σταθερά το προβάδισμα με μικρές διαφορές (10-7 στο 5΄, 15-13 στο 8΄). Στο 10΄ οι γηπεδούχες ήταν μπροστά με 19-13.

Στο 12΄ η Νίκη Λευκάδας είχε ένα προβάδισμα 9 πόντων (26-17), με τον ΠΑΣ να τρέχει επιμέρους 9-3 μειώνοντας στους 3 (29-26). Daniel, Πανούση και Cheslek βοήθησαν την ομάδα τους να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 37-30.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου η Νίκη προηγήθηκε με +10 (40-30), με τον ΠΑΣ να μειώνει στους 7 (40-33), με τη συνέχεια να ανήκει στην ομάδα του Δουβίτσα, που κατόρθωσε να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά με 55-42.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε στη Νίκη Λευκάδας, καθώς με 28-16 επιμέρους σκορ κατάφερε να φτάσει στη νίκη με σκορ 83-58.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 37-30, 55-42, 83-58

Διαιτητές: Θεοδώρου-Λουλουδιάδης-Δέλας

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Daniel 20(5), Πανούση 15(3), Πολυμένη 7(1), Παπαμιχαήλ 3, Μαρούντα, Bessard 18(1), Cheslek 20

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου, Montgomery 16(1), Πάφη, Κατσαμούρη, Μπουκουβάλα 2, Ξανθοπούλου, Τζημου 2, Calhoun 4, Χρηστάκη 2, Ντάλα 8(2), Tac 24