Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2019

Α.Γ.Ο.Φ.-Κερκυραϊκός 71-55: 4η νίκη για τον ανεβασμένο Α.Γ.Ο.Φ.

Την ανοδική του πορεία συνέχισε ο Α.Γ.Ο.Φ. του Αρίστιππου Χαντέλη στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ, καθώς χθες το απόγευμα επικράτησε στην έδρα του με 71-55 του Κερκυραϊκού, κατακτώντας την 4η νίκη του. Πρωταγωνιστές σε ένα ακόμα φετινό παιχνίδι των Πρεβεζιάνων οι Γιάννης Ροντόγιαννης με 21 πόντους και Σπύρος Μάλλιος με 17.

Δυναμική εκκίνηση στον αγώνα για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν με 17-6 στο τέλος της πρώτη περιόδου, παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Α.Γ.Ο.Φ. να έχει βάλει ισχυρές βάσεις για τη νίκη, καθώς βρισκόταν μπροστά με 39-21.

Ο Κερκυραϊκός αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους 22-12 μείωσε στους 8 στο 30΄ (51-43). Οι παίκτες του Χαντέλη βρήκαν ξανά τη συγκέντρωσή τους και με σωστές επιλογές κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 71-55 και να βελτιώσουν το ρεκόρ τους στο τέλος του πρώτου γύρου στο 4-5. Στο 2-7 το ρεκόρ των Φαιάκων μετά τις 9 πρώτες αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 17-6, 39-21, 51-43, 71-55

Διαιτητές: Μίγδος-Τσώλης

Α.Γ.Ο.Φ. (Χαντέλης): Μπίρης 8(1), Ντούσκος 8(2), Δούβλης 7, Ροντογιάννης 21(3), Μάλλιος 17(1), Κακατσίδης 2, Παπαρούνης, Γείτονας 8

Κερκυραϊκός (Κάντας): Μπατσομύτης, Μήτσης, Παπαβλασόπουλος 5, Γογγάκης Σ. 7(1), Γεωργακόπουλος 5(1), Αλαμάνος 8, Γογγάκης Γ. 15(1), Κωσταρελόπουλος 15, Ζήρας