Σάββατο 21 Δεκεμβρίου 2019

Σπάρτακος-Πρωτέας Ηγουμενίτσας 86-43: Το καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο έκανε τη διαφορά

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2019 ο Σπάρτακος του Τάκη Παππά, επικρατώντας του Πρωτέα Ηγουμενίτσας με 86-43 και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 8-1. Καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο ο Σπάρτακος, που με επιμέρους 58-18 και έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση. Ο Σπύρος Αλεξίου είχε μόλις 5 παίκτες στη διάθεσή του, με την κούραση να είναι εμφανής στους φιλοξενούμενους στο δεύτερο ημίχρονο και να παίζει το ρόλο της. Πολλοί οι πρωταγωνιστές για τους νικητές, με τον Μπαζάκα να έχει 16, τον Λαμπρόπουλο 14, τον Πρεμέτη 13, τον Θώδη 12 και τον Δήμο 10. Σωτηρίου με 16 και Μπέζας με 11 οι κορυφαίοι του Πρωτέα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και προηγήθηκαν με 6-0, με τον Πρωτέα να παίζει άμυνα ζώνης από την αρχή του αγώνα. Με τον Μπαζάκα να είναι φουριόζος, ο Σπάρτακος στο 4΄ ήταν μπροστά με 12-3, για να κλείσει το δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (19-7).

Στο 13΄ η ομάδα του Τάκη Παππά διατηρούσε διαφορά ασφαλείας (23-11), όμως δεν είχε καλές επιλογές στην επίθεση, με τον Πρωτέα να μένει στο παιχνίδι μειώνοντας σιγά σιγά το διψήφιο προβάδισμα των αντιπάλων. Σημαντικός ο Μπέζας στη δεύτερη περίοδο, με τις πρωτοβουλίες του οποίου η διαφορά έπεσε στους 6 (28-22). Το σκορ ημιχρόνου ήταν 28-25 και διαμορφώθηκε μετά από τρίποντο του Σωτηρίου, που πρόλαβε να διασχίσει το γήπεδο και να εκτελέσει για τρεις.

Το παιχνίδι θύμισε σε μεγάλο βαθμό το προηγούμενο εντός έδρας του Σπάρτακου απέναντι στον Κερκυραϊκό, αφού στην τρίτη περίοδο άρχισε να δείχνει πολύ καλύτερο πρόσωπο. Ο Πρεμέτης ήταν "ζεστός" και με 2/2 εύστοχα τρίποντα έκανε το 34-28, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ένα +8 λίγο αργότερα(38-30), με τον Καβαλιώτη guard να πετυχαίνει τους 8 από τους 10 πόντους που είχε σημειώσει η ομάδα του μέχρι εκείνο το σημείο. Οι παίκτες του Αλεξίου ήταν "σκληρά καρύδια" και παρά την κούραση κατάφεραν να μειώσουν σε 42-37. Τελικά ο Σπάρτακος άρχισε σταδιακά να επιβάλει το ρυθμό του και με κάρφωμα του Λαμπρόπουλου στον αιφνιδιασμό, μετά από πάσα μισού γηπέδου του Δήμου, ανέβασε τη διαφορά στο +10 (50-40).

Καταιγιστικό τέταρτο δεκάλεπτο από τους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν με επιμέρους 15-2 να προηγηθούν με 67-42 στο 33΄, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς, η κόπωση των φιλοξενούμενων ήταν εμφανής και στο 35΄ το σκορ ήταν 75-42. Τελικό σκορ 86-43 για τη σαρωτική ομάδα του Τάκη Παππά, που έφτασε τις 8 νίκες στο πρωτάθλημα.

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει και να ανεβαίνει συνεχώς ο Μάρκος Μπαζάκας, που απέναντι στον Πρωτέα μέτρησε 16 πόντους.

Εξαιρετική η παρουσία του Δημήτρη Πρεμέτη που είχε 13 πόντους και έδωσε το έναυσμα στο τρίτο δεκάλεπτο για να ανεβάσει στροφές η ομάδα του. Πρωταγωνιστής, όπως πάντα άλλωστε, ο Ντίνος Λαμπρόπουλος με 14, ενώ αθόρυβη αλλά ουσιαστική δουλειά έκαναν οι Πάνος Θώδης με 12 και Παναγιώτης Δήμος με 10.

Το 15-2 επιμέρους που έτρεξε ο Σπάρτακος στα πρώτα 3 λεπτά της τέταρτης περιόδου "καθάρισε" την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 28-25, 52-40, 86-43

Διαιτητές: Αθανασίου-Λειβαδίτης

Σπάρτακος (Παππάς): Κόρδας, Πρεμέτης 13(3), Μπαζάκας 16(2), Δήμος 10, Λαμπρόπουλος 14(1), Κολιγιώτης 6, Κούργιας, Μακρής 4, Θεοχάρους 3, Πανταζής 8(2), Τσίγκας, Θώδης 12

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Αλεξίου): Δήμος 3, Μπέζας 11(1), Σωτηρίου 16(2), Μπιλιούρης 5(1), Κόρος 8(1)