Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2019

ΠΑΣ Γιάννινα-ΠΑΟΚ 75-64: "Πάτησε" τον ΠΑΟΚ και έφτασε στη μεγαλύτερη έως τώρα νίκη του

Πραγματοποιώντας την καλύτερη του φετινή εμφάνιση στο πρωτάθλημα της Α1 ο ΠΑΣ Γιάννινα του Γιώργου Σιαμέτη επικράτησε στο Νέο Κλειστό του ΠΑΟΚ με 75-64 και έπιασε στη βαθμολογία τις "ασπρόμαυρες". Συγκλονιστική και επιβλητική εμφάνιση από την Acheil Tac που είχε 14 πόντους μαζί με 20 ριμπάουντ. Πρώτη σκόρερ η Sierra Calhoun με 21 πόντους, που έκανε επίσης double-double με 21 πόντους. Στους 19 σταμάτησε η Brandy Montgomery, μαζί με 5 ριμπ. και 5 ασίστ. Vaioletama με 14 και Ταρπάγκου με 10 ξεχώρισαν από την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Στα σημαντικά της αναμέτρησης η επιστροφή στην αγωνιστική δράση της Έλενας Πάφη μετά από 8 μήνες.

Δυναμικό ξεκίνημα για τον ΠΑΣ που προηγήθηκε με 5-0 και μάλιστα στο 5΄ είχε προβάδισμα 8 πόντων (13-5). Οι φιλοξενούμενες απάντησαν με σερί 8-0 ισοφαρίζοντας σε 13-13, με την Tac από πλευράς γηπεδούχων να τα κάνει όλα σε άμυνα και επίθεση, βοηθώντας τον ΠΑΣ να οικοδομήσει διαφορά 6 πόντων (21-15). Το δεκάλεπτο έληξε με 23-19, με τη Λύμουρα να παίρνει περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες για τον ΠΑΟΚ.

Στο 13΄ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (27-26 ο ΠΑΣ), με τις δύο Αμερικανίδες Calhoun και Montgomery να βγαίνουν μπροστά και να βοηθούν την ομάδα του Γιώργου Σιαμέτη να χτίσει ένα +7 (35-28). Τρίποντο της Τζήμου έδωσε αέρα 10 πόντων στις γηπεδούχες (38-28) περίπου 4 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Τελικά το πρώτο ημίχρονο έληξε με 43-34, με τον ΠΑΣ Γιάννινα με την πολύτιμη συνδρομή των Calhoun (15 π., 7 ριμπ.), Tac 8π., 10 ριμπ) και Montgomery (11 π.) να έχει ένα καλό προβάδισμα ως παρακαταθήκη για το δεύτερο ημίχρονο. Τα 3 προσωπικά φάουλ των δύο Αμερικανίδων ψηλών (Mulligan και Vaioletama) ήταν επίσης ένα εξαιρετικό νέο για τη συνέχεια του αγώνα.

Το σερί 8-0 που έτρεξε ο ΠΑΣ Γιάννινα στα τρία πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου τον έφεραν στο +17 (51-34).  Η απάντηση του ΠΑΟΚ δεν άργησε να έρθει και με δικό του σερί 10-0 και ηγέτιδα την Ταρπάγκου μείωσε σε 51-44. Με την Calhoun να έχει κέφια επιθετικά, ο ΠΑΣ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 59-44.

Το +21 που έγινε δια χειρός Montgomery ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (67-46 στο 32΄). Οι παίκτριες του Μασλαρινού "ροκάνισαν" το προβάδισμα του ΠΑΣ στους 11 (67-56 στο 36΄), όμως το τέταρτο δεκάλεπτο σημαδεύτηκε από το σοβαρό τραυματισμό της Vaioletama, η οποία φάνηκε να παθαίνει ζημιά στο γόνατό της. Οι γηπεδούχες διατήρησαν τη διαφορά που είχαν φτάνοντας στο τελικό 75-64 και την κατάκτηση της 3ης νίκης τους.

Συγκλονιστική η Acheil Tac, "κατάπιε" την Mulligan, κρατώντας τη μόλις στους 8 πόντους. Την ίδια ώρα μέτρησε 14 πόντους, 20 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 τάπες.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΙΔΕΣ

Σημαντική η συνεισφορά της Sierra Calhoun στη νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα. 21 πόντοι με 10 ριμπάουντ για την Αμερικανίδα.

Ένα ακόμα διψήφιο παιχνίδι σε πόντους για την Brandy Montgomery με 19 πόντους, μαζί με 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Το +21 των Γιαννιωτών στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου δεν άφηνε πολλά περιθώρια αντίδρασης στις φιλοξενούμενες.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-34, 59-44, 75-64

Διαιτητές: Ζάχαρης-Γεωργούλης-Μπούγλος

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου, Montgomery 19(2), 5 ριμπ., 5 ασ., Πάφη, Κατσαμούρη 2, Ξανθοπούλου 2, Τζήμου 9(1), 5 ριμπ, 3 ασ., Calhoun 21(2), 10 ριμπ., Χρηστάκη, Ντάλα 8(1), Tac 14, 20 ριμπ.

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Καρλάφτη 5(1), Λύμουρα 9(1), 11 ασ., Κωτούλα 8, Σύρρα 2, Λέξα 4(1), Ταρπάγκου 10(1), Καρακούλα, Mulligan 8, Vaioleama 14(1), Κιλαζίδου 4