Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2019

Δόξα Άρτας- Σπάρτακος 58-69: "Καθάρισε" στην παράταση με σπουδαίο Λαμπρόπουλο

Συγκλονιστικό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε σήμερα το μεσημέρι στο Τ9 Άρτας, με τον Σπάρτακο να φεύγει με το "διπλό"  στην παράταση με 69-58, με τους 21 πόντους του Ντίνου Λαμπρόπουλου να κάνουν τη διαφορά. Διψήφιοι για τον Σπάρτακο και οι Δήμος με 11 και Πανταζής με 10. Μάνθας με 15, Γυφτοκώστας με 12 και Μουκάι με 11 οι πρωταγωνιστές των Αρτινών.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία στο σκορ με 14-10 στο 10΄, για να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 29-20, σε ένα παιχνίδι που πήγε σε χαμηλό σκορ, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο.

Εξαιρετικά βελτιωμένος ο Σπάρτακος στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με όπλο του την άμυνα έτρεξε επιμέρους 23-10 για να φτάσει να προηγείται με 43-39 στο 30΄. Κομβικός αμυντικά ο Γρηγόρης Κούργιας στο συγκεκριμένο διάστημα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, με τους Αρτινούς να στέλνουν το παιχνίδι στην παράταση (56-56 κ.α). Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Σπάρτακος δεν άφησε πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους και με επιμέρους 13-2 έφτασε στο τελικό 69-58 και την 5η του νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 29-20, 39-43, 56-56 (κ.α.) 58-69 (παρ.)

Διαιτητές: Γεροδήμος-Εδιάρογου

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Κωστούλας 1, Βασιλείου 2, Γκανιάτσας, Γεωργίου 4, Γυφτοκώστας 12, Βάσιος 8(2), Πετρέκας 1, Μουκάι 11(3), Περλέγκας, Μάνθας 15(2), Αναγνώστου 4, Ξυλογιάννης

Σπάρτακος (Παππάς): Πρεμέτης 6(2), Κόρδας, Μπαζάκας 8(2), Δήμος 11, Λαμπρόπουλος 21, Κολιγιώτης, Μακρής, Κούργιας 4, Θεοχάρους, Πανταζής 10(1), Θώδης 9