Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2019

ΑΓΣΙ (U 20)-Α.Γ.Ο.Φ. 71-55: Έχει πάρει φόρα και δε σταματιέται...(pics)

Ακόμα μία νίκη στη φετινή σεζόν κατέκτησε ο ΑΓΣΙ (U 20) επικρατώντας σήμερα το βράδυ στο Νέο Κλειστό με 71-55 του Α.Γ.Ο.Φ. Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη για τους παίκτες του Κωνσταντίνου Ηλιάδη, που είχαν διψήφιους τους συνήθεις ύποπτους, Χρήστου με 15, Σβώλη με 14 και Χαρίτο με 13. Μεγάλη επιτυχία για τους Γιαννιώτες το γεγονός ότι περιόρισαν τη δράση του αρχηγού του Α.Γ.Ο.Φ. Γιάννη Ροντογιάννη, ο οποίος έμεινε στους 10. Τρομερή εμφάνιση από τον Γείτονα που έδωσε μεγάλες μάχες στη ρακέτα, σημειώνοντας 19 πόντους, ενώ 11 πρόσθεσε ο Μάλλιος.

Οι γηπεδούχοι ήταν ενισχυμένοι με την επιστροφή του Παππά, που ξεπέρασε τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρούσε, όμως δεν είχαν στη σύνθεσή τους τον Πάνο. Ο Α.Γ.Ο.Φ. προηγήθηκε με 7-5 στο 4΄, με τον Ροντογιάννη να έχει τους 5 πόντους. Ο Χρήστου χρεώθηκε νωρίς με 2 φάουλ, ενώ το ίδιο συνέβη και με τον Ντούσκο από πλευράς φιλοξενούμενων. Η πρόθεση του Αρίστιππου Χαντέλη ήταν να χτυπήσει στο post, βάζοντας τον Ροντογιάννη να ποστάρει πολλές φορές, λόγω της υψομετρικής διαφοράς που είχε από τους αντιπάλους του. Ο ΑΓΣΙ πίεσε από νωρίς σε όλο το γήπεδο και με την είσοδο του Σβώλη άλλαξε η εικόνα του προς το καλύτερο. Σβώλης και Τερζόπουλος βοήθησαν την ομάδα τους να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 14-11 .

Ο Α.Γ.Ο.Φ. θέλησε να εκμεταλλευτεί την παρουσία του Γείτονα στην 5αδα στις αρχές της δεύτερης περιόδου, περνώντας πολλές φορές τη μπάλα στο low post. Στο 13΄ οι γηπεδούχοι είχαν ένα +5 (18-13), όμως τα 3 φάουλ του Χρήστου προβλημάτισαν τον coach Ηλιάδη. Λίγο αργότερα με καλάθι και φάουλ του Μύτταρη το σκορ έγινε 23-15, για να ανέβει η διαφορά και στους 11, μετά από κάρφωμα του Τερζόπουλου στον αιφνιδιασμό (34-23). Τελικά το ημίχρονο έληξε με τον ΑΓΣΙ μπροστά με 34-25.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στις οδηγίες του προπονητή τους και στο 25΄ προηγήθηκαν με +15 (41-26), επιτρέποντας στον Α.Γ.Ο.Φ να σημειώσει μόλις ένα πόντο στο συγκεκριμένο διάστημα. Ο coach Χαντέλης γύρισε την άμυνά του σε ζώνη 2-1-2, μία κίνηση που αποδείχτηκε καθοριστική μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου. Στο 27΄ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 43-32, για να ρίξουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο 30΄ (43-42). 10-0 σερί έτρεξαν οι παίκτες του Χαντέλη στα τελευταία 3 λεπτά της περιόδου, μειώνοντας στον πόντο. Η ζώνη έβαλε δύσκολα στον ΑΓΣΙ, που κόλλησε στην επίθεση και δικαίωσε τον προπονητή του Α.Γ.Ο.Φ.

Σβώλης με έμμεσο και Χρήστου με άμεσο τρίποντο, έδωσαν τη δυνατότητα στον ΑΓΣΙ να τρέξει γρήγορο σερί 6-0 στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου (49-42). Τρίποντο του Χαρίτου αποκατέστησε τη διψήφια διαφορά (52-42 στο 32΄), με τους γηπεδούχους να κρατούν σταθερά το +10 (58-48 στο 35΄). Οι παίκτες του Χαντέλη μείωσαν σε 59-51 με "αιχμή του δόρατος" τον Γείτονα, όμως δύο συνεχόμενα τρίποντα του Χρήστου, έδωσαν αέρα 14 πόντων στην ομάδα του (65-51), με τον νεαρό power forward να βάζει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην 4η νίκη του ΑΓΣΙ.

Εξαιρετικός σε ένα ακόμα παιχνίδι ο Βασίλης Χρήστου με 15 πόντους και 4 εύστοχα τρίποντα. Οι 12 ήρθαν μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο.

Κομβικοί και καθοριστικοί στη μεγάλη νίκη του ΑΓΣΙ οι Γιώργος Σβώλης και Γιώργος Χαρίτος. 14 πόντους ο πρώτος, 13 ο δεύτερος, συνέθεσαν εξαιρετικό δίδυμο στην περιφέρεια της ομάδας του Ηλιάδη.

Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Χρήστου 2 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης έδωσαν παράσταση νίκης στον ΑΓΣΙ (65-51 στο 38).

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 34-25, 43-42, 71-55

Διαιτητες: Μαντήλας-Καννής

ΑΓΣΙ U 20 (Ηλιάδης): Χαρίτος 13(1), Σβώλης 14(1), Ντάτσης 2, Τερζόπουλος 8, Γεωργονίκος 2, Παπαγεωργίου 5(1), Μύτταρης 5, Χρήστου 15(4), Παππάς 7

Α.Γ.Ο.Φ. (Χαντέλης): Ντούσκος 5(1), Μπίρης 1, Χασκής 5(1), Ροντογιάννης 10(1), Γείτονας 19, Κακατσίδης, Δούβλης 4, Μάλλιος 11(1)

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης