Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2019

ΠΑΣ Γιάννινα-Σπόρτιγκ 69-74: Εμπειρία και Moorer έκαναν τη διαφορά

Ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα απέναντι στο Σπόρτιγκ με 74-69 σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό. Η ομάδα του Γιώργου Σιαμέτη διατηρούσε τα ηνία στο σκορ μέχρι και το 35΄ όταν και βρισκόταν μπροστά με 66-60, όμως εκεί ήταν που μίλησε η εμπειρία των φιλοξενούμενων και με επιμέρους 14-3 έφτασαν στην 5η τους νίκη. Καθοριστική η παρουσία της Moorer, η οποία " καθάρισε" τη νίκη για την ομάδα της με 19 πόντους συνολικά (8 στο τελευταίο δεκάλεπτο). Πρώτη σκόρερ η Reimer με 20, εξαιρετική ο Kostowicz με 15 πόντους και 16 ριμπ., ενώ παίκτρια-κλειδί ήταν και η αρχηγός του Σπόρτιγκ Σαλιάι με 12 πόντους και 4 εύστοχα τρίποντα. Brandy Montgomery με 20 πόντους και 8 ριμπ., Acheil Tac με 19 πόντους και 11 ριμπ. και Πανωραία Ντάλα με 14 πόντους οι καλύτερες του ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Σπόρτιγκ προηγήθηκε με 7-3 στα πρώτα λεπτά, ακουμπώντας τη μπάλα στο post στην Kostowicz. Η απάντηση του ΠΑΣ Γιάννινα ήρθε λίγα λεπτά αργότερα και με τη βοήθεια του κόσμου του, ο οποίος είχε γεμίσει σε ένα ακόμα παιχνίδι το Νέο Κλειστό, κατάφερε με επιμέρους 11-2 να περάσει μπροστά με 14-9 στο 6΄. Οι φιλοξενούμενες πήραν ξανά τα ηνία με 15-14, όμως 5 σερί πόντοι της Montgomery έδωσαν το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου στην ομάδα της με 19-18. Η Αμερικανίδα σκόρερ είχε τους 10 από τους 19 που πέτυχε ο ΠΑΣ στην πρώτη περίοδο.

Με 4 συνεχόμενους πόντους της Tac ήρθε το +5 των γηπεδούχων (23-18), όμως τα 3 φάουλ με τα οποία χρεώθηκε η Αμερικανοσουδανή μόλις από το δεύτερο δεκάλεπτο προκάλεσαν τον πρώτο πονοκέφαλο στον Γιώργο Σιαμέτη. Ο ΠΑΣ διατήρησε σε όλη την περίοδο το προβάδισμα και μάλιστα με την Πανωραία Ντάλα να πραγματοποιεί επιθετικό ξέσπασμα σημειώνοντας 12 πόντους, κατάφερε να προηγηθεί με 37-28 2΄ 18΄΄ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Τελικά ο ΠΑΣ Γιάννινα πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου απολαμβάνοντας διαφορά 10 πόντων (42-32), με την Montgomery να έχει ήδη 15 πόντους και την Tac 11 και 6 ριμπ. Η παρουσία της Ντάλα έδωσε όμως το κάτι παραπάνω στην ομάδα της, καθώς οι 12 πόντοι ήρθαν με εξαιρετικά ποσοστά (2/2 τρίποντα, 3/4 δίποντα).

Με την Reimer να αποτελεί την "αιχμή του δόρατος" επιθετικά, οι φιλοξενούμενες μείωσαν στους 6 (45-39) στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Ο Γιώργος Σιαμέτης για να προφυλάξει την Tac από κάποιο ανεπιθύμητο τέταρτο φάουλ έβαλε πάνω στην Reimer την Calhoun, όμως δεν μπορούσε να είναι το ίδιο αποτελεσματική με την Tac. Έτσι το προπονητικό επιτελείο του ΠΑΣ γύρισε την άμυνα σε ζώνη, όμως το Σπόρτιγκ μείωσε στους 2 (47-45). Η Calhoun έφερε την ομάδα της στο +5 (50-45), όμως οι διεισδύσεις της Moorer προκάλεσαν προβλήματα. Τελικά το σκορ στο 30΄ ήταν 56-54, υπέρ των γηπεδούχων, όμως το παιχνίδι είχε πολύ δρόμο ακόμα.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, μέχρι και το 35΄ εκεί όπου ο Σπόρτιγκ με τη Reimer μείωσε στον πόντο (61-60). Τεράστιας σημασίας τρίποντο της Τζήμου και εν συνεχεία καλάθι της Tac έφεραν το +6 για τον ΠΑΣ (66-60), όμως τότε φάνηκε η εμπειρία της αθηναϊκής ομάδας. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα, από Σαλιάι και Moorer το παιχνίδι ήρθε στην απόλυτη ισορροπία (66-66). Η συνέχεια ανήκε στο Σπόρτιγκ, με τις δύο ψηλές Kostowicz και Reimer να κάνουν το 70-67, 33΄΄ πριν το τέλος. Ο ΠΑΣ για να σταματήσει το χρόνο έκανε φάουλ, όμως για κακή του τύχη αυτά γινόταν στην Moorer. Η ποιοτική Αμερικανίδα ευστόχησε σε 4/4 βολές και έτσι ήρθε το τελικό 74-69.

Η Arianna Moorer ήταν η παίκτρια "ορχήστρα" του Σπόρτιγκ, πετυχαίνοντας 19 πόντους, κατεβάζοντας 7ριμπ. και μοιράζοντας 7 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΙΔΕΣ

Αθόρυβη αλλά πολύ αποτελεσματική η Stephanie Kostowicz, σημείωσε μεγάλο double-double με 15 πόντους και 16 ριμπ.

Στους 20 σταμάτησε το "βαρύ πυροβολικό" του Σπόρτιγκ Taya Reimer, ενώ 12 είχε η αρχηγός Ερίνα Σαλιάι.

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα ήταν υποδειγματική. Με το σκορ στο 66-60 υπέρ του ΠΑΣ Γιάννινα, οι παίκτριες του Σόφτση έτρεξαν επιμέρους 14-3 για να φτάσουν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 42-32, 56-54, 69-74

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Αγραφιώτης-Αναστασιάδης

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου, Montgomery 20(3), Κατσαμούρη, , Ξανθοπούλου, Τζήμου 7(1), Calhoun 8(1/6 τρίποντα, 13 ριμπ.), Χρηστάκη, Ντάλα 14(2), Tac 19 (11 ριμπ.)

Σπόρτιγκ (Σόφτσης): Moorer 19(1), Γούναρη 2, Σαλιάι 12(4), Ιωαννίδου 6, Ανωγειανάκη, Reimer 20, Kostowicz 15 (16 ριμπ)