Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2019

Θρύλος Ιωαννίνων-Σπάρτακος 66-75: Ματσάρα το γιαννιώτικο ντέρμπι με νικητή τον Σπάρτακο (pics, vid)

Το ντέρμπι ανάμεσα σε Θρύλο Ιωαννίνων και Σπάρτακο προσέφερε δυνατές συγκινήσεις και επιβεβαίωσε πλήρως τον χαρακτηρισμό "ντέρμπι". Ο Σπάρτακος ήταν αυτός που επικράτησε στις λεπτομέρειες με 75-66 του Θρύλου σήμερα το βράδυ στον Κλειστό της Λιμνοπούλας και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 7-1. Κορυφαίοι για την ομάδα του Τάκη Παππά Μάρκος Μπαζάκας με 15 και Παναγιώτης Δήμος με 14, με τους Μίμη Πανταζή και Ντίνο Λαμπρόπουλο να προσθέτουν από 11. Τρομερό παιχνίδι από τον Γιώργο Ντρίτσο για την ομάδα του Δημοσθένη Ντάσιου, με 18 πόντους και 4 εύστοχα τρίποντα, εξαιρετικός και ο Σωκράτης Σπύρου με 15, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Δημήτρης Καραγιάννης και Κώστας Κρανής με 12 και 11 αντίστοιχα. Μεγάλοι απόντες για τις δύο ομάδες οι Γιώργος Παπούδος και Πάνος Θώδης.

Το πρώτο καλάθι στο μεγάλο ντέρμπι το πέτυχε με jump shoot ο Καραγιάννης, με τον Θρύλο να είναι εντυπωσιακός στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, προηγούμενος με 9-2 στο 2΄. Μάλιστα δύο λεπτά αργότερα ήρθε το +10 (14-4), με την ομάδα του Δημοσθένη Ντάσιου να έχει απόλυτη ευστοχία στις προσπάθειές της. Το μεγαλύτερο προβάδισμα των γηπεδούχων ήταν το +13 και ήρθε ως επισφράγισμα της εξαιρετικής τους εικόνας (17-4), με τον Σπάρτακο να ψάχνεται στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν από νωρίς ζώνη 2-3 στα πρώτα δέκα λεπτά, ντουμπλάροντας συνεχώς τον Λαμπρόπουλο όταν είχε τη μπάλα. Οι παίκτες του Παππά ήταν δεδομένο ότι θα αντιδρούσαν και το έκαναν με σερί 8-0, με τα δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Δήμο και Πανταζή να δίνουν επιθετική πνοή στην ομάδα τους (17-12). Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν ροκανίσουν στους 2 το προβάδισμα του Θρύλου στο τέλος του δεκαλέπτου (19-17 στο 10΄).

Η είσοδος του Μπαζάκα άλλαξε την εικόνα του Σπάρτακου, ο οποίος στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου πήρε τα ηνία στο σκορ με 22-19. Ο Μπαζάκας ήρθε "καυτός" από τον πάγκο και με 5 δικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα 8 στην ομάδα του (29-21 στο 14΄). Το +10 ήρθε με καλάθι του Πρεμέτη, ένα διψήφιο προβάδισμα που έδειχνε την αλλαγή της εικόνας στο παιχνίδι και την κυριαρχία του Σπάρτακου στο δεύτερο δεκάλεπτο (31-21). Στο 26΄ ο Θρύλος γύρισε ξανά την άμυνά του σε ζώνη, όμως η ομάδα του Παππά είχε ξεκάθαρα το μομέντουμ και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου έκανε το 40-23 με τρίποντα των Κούργια και Πρεμέτη. Ο Θρύλος με σερί 6-0 και πρωταγωνιστή τον Ντρίτσο μείωσε σε 40-29, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Το ξεκίνημα των παικτών του Ντάσιου στο τρίτο δεκάλεπτο θύμισε αυτό του πρώτου, καθώς με ηγέτη τον Ντρίτσο, που πέτυχε δύο απανωτά τρίποντα, το προβάδισμα του Σπάρτακου έπεσε στους 3 (45-42 στο 24΄).  Στην τρίτη περίοδο είδαμε ζώνη και από τον coach Παππά, επιλογή που τιμώρησε κατευθείαν ο Σιαραψής με τρίποντο (52-49 ο Σπάρτακος στο 29΄). Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 6-1 και μεγάλο τρίποντο του Γρηγόρη Κούργια έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 58-50.

Ο Σπύρου με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 62-55 στο 33΄, όμως Κόρδας και Μπαζάκας επανέφεραν μετά από ώρα το προβάδισμα πάνω από τους δέκα για τον Σπάρτακο (66-55). Λίγο αργότερα ο Ντρίτσος επιχείρησε μία τελευταία προσπάθεια ανατροπής του σκηνικού, κερδίζοντας φάουλ σε προσπάθεια για τρεις πόντους, με τον αρχηγό του Θρύλου να πετυχαίνει 2/3 βολές, μειώνοντας σε 66-60. Οι παίκτες του Παππά είχαν και πάλι τις απαντήσεις, καθώς μεγάλο τρίποντο του Πανταζή έκανε το 69-60 και καλάθι του Κολιγιώτη μετά από κόψιμο στην "καρδιά" της ρακέτας και εξαιρετική ασίστ του Λαμπρόπουλου, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Σπάρτακου (71-60). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 71-64, όμως ο Δήμος έβαλε τον επίλογο στο παιχνίδι από "γραμμή της φιλανθρωπίας", καθώς ο Θρύλος έκανε φάουλ για να σταματήσει τον χρόνο, όμως ο νεαρός guard ευστόχησε σε 4 από τις 6 βολές που επιχείρησε. Κάπως έτσι ο Σπάρτακος έφτασε στο τελικό 75-66 και την 7η φετινή του νίκη. Ο Θρύλος κέρδισε τις εντυπώσεις με την εμφάνισή του, δείχνοντας εξαιρετικά βελτιωμένος και πλέον ψάχνει και τα θετικά αποτελέσματα για να αναρριχηθεί βαθμολογικά.

Μάρκος Μπαζάκας και Παναγιώτης Δήμος έδωσαν το κάτι παραπάνω στην ομάδα τους, σε ένα παιχνίδι που ο Σπάρτακος τους χρειάστηκε ακόμα περισσότερο, καθώς ο Ντίνος Λαμπρόπουλος αντιμετωπίστηκε αποτελεσματικά από την άμυνα του Θρύλου. 15 πόντοι ερχόμενος από τον πάγκο για τον Μπαζάκα, μαζί με 12 ριμπάουντ και 3 ταπες. 14 για τον Δήμο, που ήταν σε ένα ακόμα παιχνίδι ο βασικός playmaker, κάνοντας τα πάντα στο παρκέ, αφού μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκανε και 2 κλεψίματα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο πολύπειρος Μίμης Πανταζής δήλωσε παρών σε πολλά κρίσιμα σημεία του αγώνα και κυρίως με το μεγάλο τρίποντο στο οποίο ευστόχησε και έκανε το 69-60 δύο λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. 11 πόντους είχε ο πρώην παίκτης του Βίκου ΠΑΣ Γιάννινα στο σημερινό αγώνα.

Το 5-0 σερί που έτρεξε ο Σπάρτακος όταν ο Θρύλος μείωσε στους 6 στο τέταρτο δεκάλεπτο (66-60), ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη (71-60).

Σπάρτακος: 20/29 δίποντα (69%), 8/23 (35%), 11/24 βολές (46%), 45 ριμπάουντ (32 αμυντικά-13 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 τάπες, 3 κλεψίματα, 22 λάθη

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 29-40, 50-58, 66-75

Διαιτητές: Καννής-Βίνης

Θρύλος Ιωαννίνων (Ντάσιος): Ντρίτσος 18(4), Παλιόγλου, Καραγιάννης 12, Σπύρου 15(2), Σιαραψής 4(1), Παπαζυγούρας, Κονταξής 4, Κρανής 11, Στραγάλης 2

Σπάρτακος (Παππάς): Πρεμέτης 9 (2/4 τρίποντα, 1/2 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπ.) Κόρδας 2 (1/1 δίποντο, 4 ασίστ), Μπαζάκας 15 (1/6 τρίποντα, 5/7 δίποντα, 2/2 βολες 12 ριμπ., 3 τάπες), Δήμος 14 (1/2 τρίποντα, 3/5 δίποντα, 5/8 βολές,7 ριμπ., 5 ασίστ, 2 κλεψ.), Λαμπρόπουλος 11 (5/8 δίποντα, 1/6 βολές, 13 ριμπ.), Κολιγιώτης 2 (1/1 δίποντο), Μακρής, Κύρκος 4 (2/3 δίποντα), Πανταζής 11(2/8 τρίποντα, 2/2 δίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπ., 2 ασίστ), Τσίγκας, Κούργιας 7 (2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπ.)

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης