Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2019

Πρωτέας Ηγουμενίτσας-Καναλάκι 57-80: Απόλυτη κυριαρχία στην Ηγουμενίτσα

Νέα νίκη με επιβλητική εμφάνιση σημείωσε το Καναλάκι και μάλιστα εκτός έδρας, καθώς επικράτησε του Πρωτέα Ηγουμενίτσας με 80-57, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 7-1. Σπουδαία εμφάνιση από τον Σπύρο Πάνου που σταμάτησε στους 26 πόντους, με τους Δάσκαλο και Κασκάνη να πραγματοποιούν επίσης μεγάλες εμφανίσεις με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Για τον Πρωτέα, που γνώρισε την 3η ήττα του στο πρωτάθλημα και πλέον έχει ρεκόρ 5-3, ξεχώρισε ο Σωτηρίου με 17, με τον Μπέζα να προσθέτει 10.

Παράσταση για ένα ρόλο το πρώτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 24-9 στο 10΄ με τον Πάνου να κάνει τη διαφορά. Το ημίχρονο έληξε με τους παίκτες του Τζομάκα να απολαμβάνουν ένα +16 (46-30) και τους Κασκάνη και Δάσκαλο να συνεισφέρουν σημαντικά στη δεύτερη περίοδο.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και το τρίτο δεκάλεπτο, με το Καναλάκι να ελέγχει το παιχνίδι και να έχει σταθερά διψήφια διαφορά (66-48 στο 30΄), για να φτάσει στο τελικό 80-57, με τον Πάνου να είναι κομβικός στην τελευταία περίοδο, σημειώνοντας άλλους 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 9-24, 30-46, 48-66, 57-80

Διαιτητές: Ντάγκας-Αναγνώστου

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Αλεξίου): Παππάς Π., Βαζούκης 1, Παππάς Αχ. 8(2), Μπέζας 10(1), Σωτηρίου 17, Δήμος 3(1), Δηλαβέρης 9, Βενέτης 9, Δρίκος, Κόρος

Καναλάκι (Τζομάκας): Σουμπασάϊ, Γάκης, Τάτσης, Κασκάνης 16(4), Σταύρου 2, Κρικώνης 9, Γείτονας 1, Μπαρτζώκας 9, Παππάς, Δάσκαλος 17(4), Πάνου 26