Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2019

ΑΓΣΙ (U 20)-Ιόνιος 68-80: Με την εμπειρία "άλωσαν" το Νέο Κλειστό οι Φαίακες (pics, vid)

Η εμπειρία και η κλάση των παικτών του Ιονίου έκανε τη διαφορά στο παιχνίδι με τον ΑΓΣΙ (U 20), με τους Φαίακες να φεύγουν με το διπλό από το Νέο Κλειστό, επικρατώντας με 80-68. Παρά το γεγονός ότι ο Παναγιώτης Κοντογιάννης είχε μόλις 7 παίκτες στη διάθεσή του για το συγκεκριμένο παιχνίδι και μάλιστα απουσίαζε ένας από τους πλέον σημαντικούς αθλητές, ο Στέφανος Νεδέλκος, κατάφερε να οδηγήσει τον Ιόνιο στην 7η φετινή του νίκη, έχοντας 5 διψήφιους παίκτες, με τους Περούλη Στ. και Περούλη Α. να έχουν από 19, τον Μαγκανά 15, τον Αθανασίου 14 και τον Κάντα 12. Από τους γηπεδούχους, από τους οποίους απουσίαζαν οι Σβώλης και Παππάς, ο Γιώργος Χαρίτος είχε 22, για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, με τον Παπανικολάου να προσθέτει 16 και τον Χρήστου 11.

Ο Ετεοκλής Εξαρχόπουλος κάθισε για πρώτη φορά στον πάγκο του ΑΓΣΙ (U 20) ως head coach στο σημερινό παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να χτίσει κάποια διαφορά. Στο 4΄ οι Φαίακες ήταν μπροστά με 8-7, όμως λίγο αργότερα ο ΑΓΣΙ με πρωταγωνιστή τον Τερζόπουλο, που σημείωσε όμορφο lay up με σπάσιμο της μέσης και εν συνεχεία follow, πήρε τα ηνία με 13-10. Ο Ιόνιος βρήκε λύσεις επιθετικά ισοφαρίζοντας σε 17-17 στο 8΄, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την περίοδο μπροστά με 23-21, με ηγέτη τον Σπύρο Παπανικολάου, που ενίσχυσε τη σημερινή προσπάθεια της ομάδας του. Ο αθλητικός forward είχε 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στην άμυνα είχε αναλάβει το δύσκολο έργο να μαρκάρει και να περιορίσει τον Στάθη Περούλη.

Το πρώτο καλάθι της δεύτερης περιόδου ήρθε με τρίποντο του Γεωργονίκου (26-21), με τους παίκτες του Εξαρχόπουλου να διατηρούν το προβάδισμα στο 13΄ με τον Παπανικολάου να οδηγεί τους συμπαίκτες του (31-26). Ο coach Κοντογιάννης γύρισε την άμυνά του σε ζώνη, μία κίνηση που απέδωσε καρπούς, καθώς η ομάδα του μείωσε στον πόντο (31-30). 9 συνεχόμενοι πόντοι του Χαρίτου, ο οποίος ανέβασε στροφές επιθετικά,  έφεραν το +7 για τον ΑΓΣΙ (40-33). Ο Ιόνιος έβγαλε αντίδραση, έτρεξε επιμέρους 13-3 και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 46-43. Κομβική η τριάδα Περούλης Στ.-Περούλης Α.- Αθανασίου στην ανατροπή του σκηνικού.

Οι Φαίακες επέβαλαν σταδιακά το ρυθμό τους, με τον Στάθη Περούλη να είναι καθοριστικός στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο 24΄ ήρθε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (56-46), το οποίο και διατήρησαν σε όλη τη διάρκεια της περιόδου (62-48 στο 27΄). Η άμυνα ήταν εξαιρετική και δεν άφηνε πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους. Στο 30΄ το σκορ ήταν 69-54 υπέρ των πρωτοπόρων του πρωταθλήματος, οι οποίοι φάνηκαν να βάζουν στέρεες βάσεις για την κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Με μικρό σερί 5-0 και όλους τους πόντους να τους πετυχαίνει ο Περούλης, ήρθε το +20 στο 32΄ (74-54). Ο Χαρίτος προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά (76-61), όμως οι φιλοξενούμενοι είναι ομάδα που διαθέτει την απαιτούμενη εμπειρία και τις παραστάσεις προκειμένου να διαχειριστει τέτοιους αγώνες. Τελικό σκορ 80-68, με τον Ιόνιο να βελτιώνει το ρεκόρ του στο 7-1 και τον ΑΓΣΙ (U 20) να βρίσκεται στο 4-4. Την επόμενη και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου, ο ΑΓΣΙ θα φιλοξενηθεί από το Καναλάκι, ενώ ο Ιόνιος θα υποδεχθεί τον Αίαντα Άρτας.

Στάθης Περούλης και Ανδρέας Περούλης έκαναν τη διαφορά στη νίκη της ομάδας τους. Είχαν 19 πόντους, με τον πολύπειρο σκόρερ να αλλάζει το ρυθμό του αγώνα, όταν αποφάσισε να πάρει περισσότερες επιθέσεις. Εξαιρετικός όμως ήταν και ο Ανδρέας Περούλης στο ζωγραφιστό, κάνοντας τη διαφορά.

Μαγακανάς, Αθανασίου και Κάντας είχαν 15, 14 και 12 πόντους αντίστοιχα, όντας σημαντικά γρανάζια στην 7η νίκη του Ιονίου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο επέβαλε το ρυθμό του ο Ιόνιος, με το 23-11 επιμέρους σκορ και την εξαιρετική άμυνα να βάζει τα θεμέλια για το διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 43-46, 54-69, 68-80

Διαιτητές: Μαντήλας-Κληματάς

ΑΓΣΙ U 20 (Εξαρχόπουλος): Πάνος, Χαρίτος 22(4), Ζαχαρτζής, Γκούρας, Ντάτσης, Τερζόπουλος 8, Γεωργονίκος 5(1), Μότσιας, Μήτταρης 6, Χρήστου 11(2), Παπανικολάου 16(2)

Ιόνιος (Κοντογιάννης): Καζόγλου 1, Αθανασίου 14(3), Περούλης Στ. 19, Περούλης Α. 19(1), Ανυφαντής, Κάντας 12(2), Μαγκανάς 15(2)