Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019

Σπάρτακος (U 21)-Πάργα 82-74: Μαγική τριπλέτα τον οδήγησε στη δεύτερη νίκη του

Παίζοντας ανά διαστήματα όμορφο μπάσκετ, οι νεαροί αθλητές του Γιάννη Καΐκα πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, επικρατώντας με 82-74 της Πάργας και έφτασαν τις δύο νίκες στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ. Εξαιρετικός ο Βασίλης Βαράκας με 24 πόντους, δείχνει να έχει αφήσει πίσω του τον τραυματισμό και να ανεβαίνει συνεχώς. Σπουδαία εμφάνιση και από τους Δήμο, που είχε 20 πόντους, και Κύρκο που σημείωσε 17. Παπαβασιλείου με 25 και Γκίκας με 22 οι καλύτεροι της Πάργας.

Σαρωτική εκκίνηση στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 11-2 και λίγο αργότερα με τρίποντο του Περτζεμλίδη το σκορ έγινε 14-4. Στο 7΄ οι Παργινοί μείωσαν σε 19-11, όμως το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Σπάρτακο μπροστά με 23-14, με τον Δήμο να τα πηγαίνει εξαιρετικά οργανωτικά και εκτελεστικά (7 πόντοι).

Με ηγέτη τον Βαράκα, που πήρε από το χέρι την ομάδα του στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι με επιμέρους 12-3 ανέβασαν τη διαφορά στους 18 πόντους (35-17). Ο Βαράκας είχε τους 7 από τους 12. Οι παίκτες του Καΐκα είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, κρατώντας σταθερά τη διαφορά γύρω στους 20 πόντους. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον Σπάρτακο μπροστά με 43-27. Γκίκας και Παππάς κρατούσαν όρθια την Πάργα στο συγκεκριμένο διάστημα του αγώνα.

Στο 22΄ οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα (48-31), με την Πάργα να προσπαθεί να μείνει όσο το δυνατόν πιο κοντά στο σκορ. Ο Παπαβασιλείου άρχισε να ανεβάζει στροφές επιθετικά από την ομάδα του Κόκκορη, με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στους 12 στο 30΄ (58-46). Γρήγορο σερί 6-0 των φιλοξενούμενων, με ένα τρίποντο του Παπαβασιλείου και τρεις εύστοχες βολές του Καρβούνη, μείωσαν το προβάδισμα του Σπάρτακου μόλις στους 6 πόντους (58-52). Η απάντηση όμως ήταν άμεση και με επιμέρους σκορ 7-2 η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε διψήφια επίπεδα (65-54). Οι παίκτες του Κόκκορη δεν τα παράτησαν, καθώς είχαν μεγάλο κίνητρο να φτάσουν στην πρώτη φετινή τους νίκη. Μείωσαν στο 36΄ σε 71-65 και ένα λεπτό αργότερα ακόμα και στους 4 (74-70), με επιθετικό κρεσέντο του Παπαβασιλείου. Δύο καλάθια από τους Κύρκο και Βαράκα αποκατέστησαν την ισορροπία (78-70), λίγο πριν το τέλος του αγώνα. Οι Παργινοί έκαναν φάουλ για να σταματήσουν το χρόνο, όμως οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι στις περισσότερες βολές που εκτέλεσαν, φτάνοντας στο τελικό 82-74.

Παιχνίδι με το παιχνίδι ανεβάζει την απόδοσή του και δείχνει ότι μπορεί να αποτελέσει σημαντικότατο μέλος και της ανδρικής ομάδας στο μέλλον. Ο λόγος για τον Βασίλη Βαράκα που σταμάτησε στους 24 πόντους, όντας ηγέτης επιθετικά για τον Σπάρτακο.

Ο Παναγιώτης Δήμος έχει μπει για τα καλά στα βαθιά στη φετινή σεζόν και δείχνει πανέτοιμος να ανταποκριθεί. Το Σάββατο αγωνίστηκε απέναντι στο Καναλάκι για 30΄ στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ και μάλιστα ως βασικός point guard. Σήμερα κόντρα στην Πάργα ήταν μαέστρος στην οργάνωση του παιχνιδιού της ομάδας του, σκοράροντας όμως παράλληλα και 20 πόντους.

Το ίδιο εξαιρετικός ήταν και ο Χάρης Κύρκος με τους 17 πόντους του και τις πολλές μάχες στις δύο ρακέτες.

Παρά το νεαρό της ηλικίας, οι γηπεδούχοι έδειξαν ωριμότητα και ψυχραιμία όταν η Πάργα πλησίασε στους 4 λίγο πριν το τέλος και με σωστές επιλογές κλείδωσαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 43-27, 58-46, 82-74

Διαιτητές: Διαμαντής-Λειβαδίτης

Σπάρτακος U 21 (Καΐκας): Περτζεμλίδης 10(2), Στεργίου 2, Κίτσιος, Νασούλας, Βαράκας 24(1), Κλεισούρας, Κύρκος 17, Αστροπεκάκης 6, Δήμος 20(1), Κωστής 3, Σοσώνης

Πάργα (Κόκκορης): Τζάλλας, Δούλης, Τσιούρης, Παπαβασιλείου 25(5), Νούσης, Γκίκας 22(1), Παππάς 11, Αυλωνίτης 4, Καρβούνης 12(1)