Δευτέρα 11 Νοεμβρίου 2019

Α1 Γυναικών: Σπουδαίες νίκες για ΠΑΣ Γιάννινα, Σπόρτινγκ και ΠΑΟΚ

Μεγάλες νίκες σημείωσαν στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής ΠΑΣ Γιάννινα και Σπόρτινγκ απέναντι σε Δάφνη Αγ. Δημητρίου και Ο.Α. Χανιών και μάλιστα με πανομοιότυπο τρόπο, καθώς και οι δύο βρισκόταν πίσω στο σκορ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κατέκτησε τη 2η φετινή του νίκη στο Νέο Κλειστό, απέναντι σε μία ομάδα με κοινούς στόχους, με τελικό σκορ 61-52. Μεγάλη ανατροπή για τα κορίτσια του Γιώργου Σιαμέτη, καθώς στο 30΄ βρισκόταν πίσω με 41-34, όμως με επιμέρους 27-11 στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης γύρισαν το παιχνίδι, πανηγυρίζοντας με τον κόσμο τους στο κατάμεστο Νέο Κλειστό. Montgomery με 25 και Calhoun με 16 οι κορυφαίες του αγώνα.

Το Σπόρτινγκ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 38-35, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να φτάσει στη νίκη με 74-65 με τις Moorer και Reimer να έχουν 25 και 21 πόντους αντίστοιχα.

"Διπλό" που τον ανέβασε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα πέτυχε ο προσεχής αντίπαλος του ΠΑΣ Γιάννινα Παναθηναϊκός, στην έδρα των Εσπερίδων Καλλιθέας, με 70-65. Mackay με 20, Μούλη με 17 και Pullins με 13 οι κορυφαίες "πράσινες".

Σπουδαίο "διπλό" και για τον ΠΑΟΚ, που πέρασε από τη Λευκάδα επικρατώντας της Νίκη με 68-66, έχοντας κορυφαία τη Λύμουρα με 23 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπ. και την Vaioletama που είχε επίσης 23.

Ακόμα ένας περίπατος για τον Ολυμπιακό του Γιώργου Παντελάκη, αυτή τη φορά κόντρα στον Κ.Α.Ο. Μελισσίων, με 119-45, με τη Σταμάτη να είναι πρώτη σκόρερ με 22 και 6 εύστοχα τρίποντα και την Graves να προσθέτει 17.

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας βρίσκεται η Ελευθερία Μοσχάτου που επικράτησε στο Νέο Κλειστό του Αγίου Δημητρίου με 80-60 του Κρόνου, με τις Gilday με 28 και James με 19 να κάνουν τη διαφορά, οδηγώντας την ομάδα τους στην 4η νίκη.

Το επόμενο Σαββατοκύριακο υπάρχει ρεπό στο πρωτάθλημα της Α1 και έτσι οι ομάδες θα επιστρέψουν στη δράση στις 24 Νοεμβρίου.