Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019

Ολυμπιακός Βόλου-ΑΓΣΙ 78-65: Το κακό δεύτερο ημίχρονο έφερε την 4η ήττα

Νέα ήττα γνώρισε ο ΑΓΣΙ αυτή τη φορά εκτός έδρας από τον Ολυμπιακό Βόλου με 78-65 και έπεσε στο 1-4. Στον πάγκο της ομάδας καθόταν ο Σοφοκλής Τσουκανέλης επιστρέφοντας μετά από την περσινή σεζόν στη θέση του head coach, παίρνοντας τη θέση του Κωνσταντίνου Ηλιάδη. Δαβάνης με 17, Καλογεράτος με 14 αυτοί που διακρίθηκαν από πλευράς Γιαννιωτών, οι οποίοι είδαν με μεγάλη ευχαρίστηση και τους Γυφτάκη και Παπανικολάου να είναι διψήφιοι με 11 και 10 αντίστοιχα.

Παρά το γεγονός ότι ο ΑΓΣΙ προηγήθηκε με 21-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν στα ίσια το παιχνίδι στο ημίχρονο (30-30). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και επήλθε αγωνιστική καθίζηση.

Με τον Ιλτσόλου μπροστάρη οι Βολιώτες έτρεξαν επιμέρους 22-14 κλείνοντας την τρίτη περίοδο μπροστά με 52-44. Με τον Μπόγδανο να σημειώνει 11 πόντους στα τελευταία δέκα λεπτά ο Ολυμπιακός Βόλου έφτασε στο τελικό 78-65 και στην πρώτη νίκη στη φετινή σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 30-30, 52-44, 78-65

Διαιτητές: Δέλλας-Κωνής

Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Χροναίος, Μπεκρής 12(1), Μπούρας, Ίλτσογλου 18(3), Καραμήτσος 3, Μπόγδανος 19(2), Μπουζκολίτης 6, Σκαμαγκάς, Ευτυχίδης 13(2), Μούμογλου 7(1)

ΑΓΣΙ (Τσoυκανέλης): Τερζόπουλος, Γυφτάκης 11(1), Σαχπατζίδης, Καλογεράτος 14(3), Χρήστου, Σβώλης, Παπανικολάου 10(1), Μάκης 8, Παπαδόπουλος 2, Δαβάνης 17(1), Φίλιος 3(1)