Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019

Πολύγυρος-Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα 70-77: Δίδυμο "φωτιά" Μαυρογιάννης-Πάτρας, διπλό ο ΠΑΣ

Νέα νίκη για τον Βίκο ΠΑΣ Γιάννινα, αυτή τη φορά στον Πολύγυρο με σκορ 77-70, με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μαυρογιάννη με 20, Πάτρα με 18 και Μάντζιο με 10. 6Χ6 για τον ΠΑΣ που έχει πραγματοποιήσει ονειρικό ξεκίνημα στη χρονιά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Γιαννιώτες προηγήθηκαν με 17-14, όμως στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά με βραχεία κεφαλή (36-35).

Η αντίδραση του ΠΑΣ ήταν κάτι παραπάνω από πειστική, καθώς με επιμέρους 31-13 και όπλο την άμυνα, κατάφερε να "πνίξει" τους γηπεδούχους, χτίζοντας παράλληλα ένα εξαιρετικό +17 (66-49), διαφορά που έκανε εν πολλοίς ευκολότερη τη δουλειά του ενόψει τελευταίου δεκαλέπτου.

Τελικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στην 6η συνεχόμενη νίκη τους παρά το γεγονός ότι ο Πολύγυρος πάλεψε να επιστρέψει στο παιχνίδι. Τελικό σκορ 77-70 με την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου να φτάνει στο 6Χ6.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 36-35, 49-66, 70-77

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Σιταρίδης-Αγραφιώτης

Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης 8(2), Πιπιλιάρης 10, Ντισλής 2, Δεληγκάρης, Βλάχος 8(2), Παπαθανασίου 4, Νικολόπουλος, Νούκαρης 14, Αμούτζιας 2, Αλεξιάδης 18(3), Γραβάνης 4

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Νίκας 8(2), Μαυρογιάννης 20(3), Καραγκιολίδης 5, Ναούμης 4(1), Μάντζιος 10, Πάτρας 18(1), Κωστούλας 4, Μανάκας 8, Γιωτάκης, Τσίρμπας-Αναγνώστου

Φωτογραφία: Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Facebook)