Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019

IBC-Αριστοτέλης Φλώρινας 82-51: Ψεκάσατε, σκουπίσατε, τελειώσατε!

Δείχνοντας σοβαρό πρόσωπο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και καταθέτοντας στο παρκέ δείγματα της ποιότητάς του, το IBC ξεπέρασε γρήγορα την ήττα της περασμένης αγωνιστικής στο Βόλο και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Δουρούκη, Σωτηράκη που είχαν από 20 και τον Μπάλα με 15 έφτασαν εύκολα στο τελικό 82-51 επί του Αριστοτέλη Φλώρινας κατακτώντας την 4η νίκη της χρονιάς.

Δείχνοντας από νωρίς τις προθέσεις τους οι γηπεδούχοι δεν άφησαν και πολλά περιθώρια αντίδρασης στον Αριστοτέλη. Στο 3΄ το σκορ ήταν 10-3 και γρήγορα γρήγορα υπήρξε διψήφιο προβάδισμα (18-6 στο 6΄).  Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με απίστευτο τρίποντο του Σωτηράκη από το κέντρο του γηπέδου, σουτ που διαμόρφωσε το σκορ του δεκαλέπτου (28-10).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με επιθετικό κρεσέντο του Δουρούκη, ο οποίος με 8 μαζεμένους πόντους βοήθησε την ομάδα του να χτίσει διαφορά 20 πόντων (36-16 στο 14΄). Οι γηπεδούχοι έλεγχαν απόλυτα το ρυθμό του παιχνιδιού, κάνοντας ουσιαστικά υγιεινό περίπατο. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 45-27.

Με άμυνα για σεμινάριο κύλισε η τρίτη περίοδος, όπου η διαφορά ανέβηκε στους 30 μετά από εξαιρετική πάσα του Μπάλλα στον Σωτηράκη, που έκοψε από τη baseline κάνοντας το 62-32. 19-8 το συνολικό επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, με το σκορ στο 30΄ να είναι 64-35.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος με τον Γιάννη Παπαδόπουλο να δίνει χρόνο συμμετοχής και στους 12 παίκτες του, με τους νεαρούς Πατραμάνη και Ψιλοδημητρακόπουλο να παίρνουν κάποια λεπτά. Τελικό σκορ 82-51 με τους Γιαννιώτες να μην αντιμετωπίζουν την παραμικρή αντίσταση από τους Μακεδόνες.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Δημήρη Δουρούκη με 20 πόντους και 4 εύστοχα τρίποντα.

Είναι το πιο σταθερό δίδυμο παικτών τη φετινή σεζόν για το IBC. 20 πόντοι αθόρυβα για τον Κώστα Σωτηράκη και 15 για τον Χρήστο Μπάλλα.

Ο νικητής κρίθηκε ουσιαστικά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την κυριαρχική εμφάνιση του IBC.

Τα δεκάλεπτα: 28-10, 45-27, 64-35, 82-51

Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Λαδάς

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας-Μπάθας): Ζαμπέτης 4, Ματσάγγας 5(1), Δουρούκης 20(4), Τσιτσώνης 6(1), Βάσης, Καραμπίνης 3, Πατραμάνης, Ξιούρας 9, Ψιλοδημητρακόπουλος, Σωτηρακης 20(1), Τσιρώνης, Μπάλλας 15

Αριστοτέλης Φλώρινας (Χαλκιάς): Τσιώγκας 10(2), Τσιάμης 4, Παπαγρηγορίου 2, Γκόνος, Γκουτζιομήτρος 15(2), Μαυρίδης, Σαββίδης 7(1), Βίτκας 3, Παπαδόπουλος, Καραδήσογλου 4, Μαρμαρινός 6