Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019

Πύρρος Αρταίων-Μολοσσοί 77-71: Λύγισαν στην παράταση οι Μολοσσοί

Τη δεύτερη ήττα του στο "μαραθώνιο" των εκτός έδρας παιχνιδιών γνώρισαν οι Μολοσσοί σήμερα στην Άρτα από τον Πύρρο Αρταίων με 77-71 στην παράταση. Δημητρίου και Χίντζιος με 19 και Κότσικας με 17 έκαναν τη ζημιά στους Γιαννιώτες, από τους οποίους ο Ζήσης σε ένα ακόμα παιχνίδι "έριξε" τριαντάρα (32 πόντοι), με τον Κώτση να έχει 12.

Οι Μολοσσοί ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 22-13 στο 10΄, ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 38-29 παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Οι Αρτινοί έκαναν το comeback με επιμέρους 19-13, μειώνοντας στους τρεις στο 30΄ (48-51 οι Μολοσσοί). Κότσιακας, Χίντζιος και Δημητρίου έφεραν τα πάνω κάτω, οδηγώντας το ματς στην παράταση (68-68 η κανονική διάρκεια).

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Μολοσσοί δε βρήκαν επιθετικές λύσεις, με το 9-3 επιμέρους σκορ να οδηγεί την ομάδα του Κωσταπαππά στο ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 29-38, 48-51, 68-68 (κ.α.), 77-71 (παρ.)

Διαιτητές: Μίγδος-Τσώλης

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Σαπρίκης, Χίντζιος 19(1), Γιαννάκης 11(1), Κάλλης 4, Σκόρδης, Αναγνώστου, Λιάπατας 1, Λώλος 6, Κότσικας 17(2), Οικονομίδης, Δημητρίου 19

Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Μπακαλούμης, Πολύζος 9, Παπαγεωργίου, Ζήσης 32(4), Γρηγοριάδης, Κώτσης 12(1), Σιώζος 3, Γούλας 9, Μάστορας 4, Γκρεκός 2