Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019

ΠΑΣ Γιάννινα-Δάφνη Αγίου Δημητρίου 61-52: Πάθος, ψυχή και άμυνα έφεραν τη μεγάλη ανατροπή

Ένας ψυχωμένος ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να κατακτήσει τη δεύτερη φετινή του νίκη με μεγάλη ανατροπή, καθώς στο 30΄ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 41-34 όμως είχε τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση και παίζοντας απολαυστική άμυνα έτρεξε επιμέρους 27-11 φτάνοντας στο τελικό 61-52. Κορυφαία σε ένα ακόμα παιχνίδι η Brandy Montgomery με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετική ήταν και η Calhoun με 16 πόντους (οι 12 στο δεύτερο ημίχρονο) και 13 ριμπάουντ, γράφοντας ένα σπουδαίο double-double. Διψήφια και η Tac με 11 πόντους που όμως αποβλήθηκε με 5 προσωπικά φάουλ.

Η Lang με τρίποντο σημείωσε το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης, με τις γηπεδούχες να απαντούν με σερί 7-0 κάνοντας το 7-3. Δύο συνεχόμενα τρίποντα της Cowling έφεραν τη Δάφνη μπροστά με 14-9 και διατήρησε το προβάδισμα τριών πόντων στο 10΄ (16-13). Σε μονομαχία ανάμεσα σε Tac, Montgomery (και τους 13 πόντους της ομάδα τους) από τη μία και Lang, Cowling (14 πόντοι) από την άλλη εξελίχθηκε το δεκάλεπτο.

Άγχος και σκληρές άμυνες χαρακτήρισαν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Δάφνη να κρατά σταθερά το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του και τον ΠΑΣ με δίποντο της Montgomery να ισοφαρίζει σε 24-24 ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η λήξη του οποίου βρήκε την ομάδα του Αντώνη Μπουμπού μπροστά με 26-24.  12 πόντους και 6 ριμπ. μετρούσε ήδη η Montgomery, με τη Lang να είναι το αντίπαλο δέος με 9 πόντους και 8 ριμπ.

Πολύ δυναμικό ξεκίνημα για τις φιλοξενούμενες στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όπου με σερί 7-0 πήραν αέρα 9 πόντων (33-24). Με μικρό σερί 4-0 οι παίκτριες του Σιαμέτη μείωσαν σε 33-28, όμως με τις Lang και Cherry να ηγούνται, η αθηναϊκή ομάδα έχτισε ξανά διαφορά 9 πόντων (39-30). Τελικά το δεκάλεπτο έληξε με τη Δάφνη μπροστά με 41-34 και τον ΠΑΣ να χρειάζεται μια μεγάλη ανατροπή.

Το "ροκάνισμα" της διαφοράς ήρθε στις αρχές του δεκαλέπτου, όπου ο ΠΑΣ μείωσε σε 41-38. Στο μεταξύ Tac και Lang τέθηκαν εκτός συνέχειας έχοντας 5 προσωπικά φάουλ. Ο δρόμος της ανατροπής είχε ανοίξει για τις γηπεδούχες καθώς η Lang ήταν αυτή που είχε προκαλέσει τα περισσότερα προβλήματα στην "γιαννιώτικη άμυνα". Με επιμέρους 12-4, από το 41-34 του 30΄ και μεγάλες πρωταγωνίστριες τις Montgomery, Calhoun και Τζήμου, οι παίκτριες του Σιαμέτη πήραν μετά από πολύ ώρα την πρωτοπορία στο σκορ (46-45 στο 34΄). Οι δύο Αμερικανίδες συνέχισαν να κάνουν τη διαφορά στο παρκέ με τον ΠΑΣ να προηγείται με 56-49 στο 37΄ και να διατηρεί τη διαφορά σαν κόρη οφθαλμού φτάνοντας στο τελικό 61-52 και τη 2η νίκη.

Είναι η ηγέτιδα επιθετικά για τον ΠΑΣ και το αποδεικνύει σε κάθε παιχνίδι. 25 πόντους (7/11 δίποντα, 5/8 βολές, 2/7 δίποντα) και 8 ριμπ. είχε η Brandy Montgomery στη δεύτερη νίκη της χρονιάς για την ομάδα της.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΙΔΕΣ

Η Sierra Calhoun ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας να γράψει ένα μεγαλειώδες double-double με 16 πόντους και 13 ριμπ. και κυρίως να είναι κομβική στα τελευταία κρίσιμα δέκα λεπτά.

Γεμάτη εμφάνιση και για την Αναστασία Τζήμου με 5 πόντους, 5 ριμπ., 5 ασίστ και μεγάλες άμυνες.

Η αντίδραση που έβγαλε ο ΠΑΣ Γιάννινα στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου είναι μνημειώδης, καθώς με επιμέρους 12-4 ανέκτησε τα ηνία στο σκορ και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 24-26, 34-41, 61-52

Διαιτητές: Παγώνης-Καρακώστας-Γεωργούλης

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου, Montgomery 25(2), Κατσαμούρη, Ξανθοπούλου 2, Τζήμου 5(1), Calhoun 16(1), Χρηστάκη 2, Ντάλα, Κανέλλου, Tac 11

Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Μπουμπούς): Cowling 10(3), Μαγκλαρα 2, Γρηγορίου 3(1), Cherry 12(1), Κοντογεώργου 3 Γκριντζά 6, Lang 16(2)