Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019

Αχιλλέας Νεοχωρίου-Άκτιος Απόλλων 49-57: Επιστροφή στις νίκες με μεγάλη εμφάνιση Κάρτσακλα

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τον Άκτιο Απόλλωνα καθώς το Σάββατο 9/11, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας ανδρών ΕΣΚΑΒΔΕ, επικράτησε εκτός έδρας του Αχιλλέα Νεοχωρίου με 49-57 φτάνοντας τις 3 νίκες στο πρωτάθλημα.

Οι Πρεβεζιάνοι ταξίδεψαν με απουσίες καθώς την αποστολή δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν o προπονητής Βαλάντης Γάκης και οι αθλητές Παπαμιχαήλ και Τσέτσικας ενώ συμμετοχή είχαν οι ανέτοιμοι Σκαμνέλος και Κάρτσακλας που προέρχονταν από τραυματισμό.

Παρά το κακό 1ο δεκάλεπτο (όπου ο Άκτιος βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13-5) και τα πολλά ατομικά λάθη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, κατάφερε να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού στο 2ο δεκάλεπτο και να πάρει το προβάδισμα (22-26). Κακό ξεκίνημα όμως και στο 3ο δεκάλεπτο όπου η έλλειψη συγκέντρωσης έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να περάσουν προσωρινά μπροστά στο σκορ, όμως οι παίκτες του Άκτιου βρήκαν λύσεις στην άμυνα και πήραν εκ νέου το προβάδισμα δύο πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου (39-41). Στο 4ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν κατά διαστήματα θετική αμυντική συμπεριφορά και  το προβάδισμα στο σκορ χωρίς όμως να μπορέσουν να αυξήσουν τη διαφορά λόγω αστοχίας στην επίθεση και ατομικών λαθών ωστόσο πήραν δίκαια το ροζ φύλλο με 49-57 επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 13-5, 9-21, 17-15, 10-16

Άκτιος Απόλλων (Δημολίτσας): Τσόγκας 1, Κάρτσακλας 27(3), Θεοδωρακάκος 1, Κίτσιος, Χρυσανθόπουλος 2, Τζάλλας 3, Σκαμνέλος 9(3), Σκλαβενίτης 2, Γκόπης 2, Ευθυμίου 6(1), Σιάρκος, Πανταζής 4

Επόμενο παιχνίδι για τον Άκτιο Απόλλων σε τρεις εβδομάδες από τώρα, την 6η αγωνιστική (30/11 εκτός έδρας με ΓΕ Αγρινίου U20) καθώς το Σαβ/κο 16-17/11 υπάρχει διακοπή στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας ανδρών ενώ την 5η αγωνιστική (23-24/11) έχει ρο ρεπό του.