Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2019

Θρύλος Ιωαννίνων-ΑΓΣΙ (U 20) 74-80: Με clutch Χαρίτο πήρε το θρίλερ ο ΑΓΣΙ U 20 (pics)

Απίστευτη ματσάρα στο ΕΑΝΚΙ ανάμεσα σε Θρύλο Ιωαννίνων και ΑΓΣΙ (U 20) με τον νικητή να κρίνεται μετά από πενήντα αγωνιστικά λεπτά, καθώς χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να επικρατήσει τελικά η ομάδα του Κωνσταντίνου Ηλιάδη με 80-74 επί του Θρύλου Ιωαννίνων. Χρήστου και Σβώλης με 20 πόντους οι πρώτοι σκόρερ του αγώνα, όμως ο Χαρίτος ήταν αυτός που έκρινε τον νικητή, σημειώνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο τους 7 από τους 8 πόντους της ομάδας του. Σπουδαία εμφάνιση και για τον Μήτταρη που είχε 13. Οι δύο ψηλοί ήταν οι καλύτεροι παίκτες από πλευράς γηπεδούχων, με τον Ντόντη να έχει 13 και τον Κονταξή 11.

Ντρίτσος, Καραγιάννης, Παπούδος, Κονταξής και Ντόντης ήταν η αρχική πεντάδα του Ντάσιου, με τον Ηλιάδη να επιλέγει τους Χαρίτο, Σβώλη, Τερζόπουλο, Χρήστου και Μήτταρη. Ο Ντρίτσος σημείωσε με όμορφο lay up το πρώτο καλάθι του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με σερί 7-0, με 4 πόντους του Χρήστου και 3 του Σβώλη (2-7). Ο Θρύλος απάντησε με δικό του σερί 6-0 παίρνοντας τα ηνία (8-7), όμως ο ΑΓΣΙ με υπομονή στην επίθεση, καλή κυκλοφορία της μπάλας και ηγέτη τον Σβώλη, έχτισε διαφορά 5 πόντων (10-15). Το press του ΑΓΣΙ δυσκόλεψε σε αρκετές περιπτώσεις το κατέβασμα της μπάλας των γηπεδούχων. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τα "μωρά" του ΑΓΣΙ να προηγούνται με 19-15.

Η είσοδος του νεαρού Παπαζυγούρα αναπτέρωσε τον Θρύλο, καθώς με αυτόν πρωταγωνιστή επιθετικά και καλή άμυνα, ισοφάρισε σε 22-22. Στο 14΄ το "φαρμακερό" σουτ του Χρήστου μίλησε, με τον ΑΓΣΙ να είναι μπροστά με 28-24. 5-0 σερί ήταν η απάντηση των γηπεδούχων που ανέκτησαν το προβάδισμα (29-28) και μάλιστα λίγο αργότερα πήραν διαφορά 4 πόντων (34-30). 10-2 επιμέρους έτρεξε συνολικά ο Θρύλος από το 28-24 με το οποίο είχε προηγηθεί ο ΑΓΣΙ μέχρι και το δικό του +4. Τελικά οι φιλοξενούμενοι "ροκάνισαν" αυτό το μικρό προβάδισμα που είχαν οι παίκτες του Ντάσιου με το ημίχρονο να λήγει με 34-33 υπέρ των "πορτοκαλί".

Το πρώτο καλάθι της τρίτης περιόδου ήρθε με τρίποντο του σπεσιαλίστα του είδους Χρήστου, μετά από εξαιρετική δημιουργία του Χαρίτου (36-34 ο ΑΓΣΙ). Οι παίκτες του Ηλιάδη προηγήθηκαν με +6 (40-34), με τους Καραγιάννη και Παπούδο να μαζεύουν γρήγορα τη διαφορά (40-38). "Άσσο από το μανίκι" τράβηξε στο δεκάλεπτο ο Ντάσιος, καθώς ο Στραγάλης, βοήθησε σημαντικά με τους 6 πόντους του το Θρύλο να πάρει ξανά τα ηνία με 48-44. Μάλιστα με τους ψηλούς του Ντόντη και Κονταξή να είναι αποτελεσματικοί, ήρθε το +6 των γηπεδούχων (52-46).

Η τελευταία περίοδος ήταν για γερά νεύρα, καθώς το "ξύλο" και οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Στο 34΄ ο ΑΓΣΙ μείωσε στους 2 (52-50) και στα επόμενα δύο λεπτά δεν υπήρξε καλάθι. Στο 36΄ οι "πορτοκαλί" ήταν μπροστά με 55-50, με τον Πάνο με καθοριστικό τρίποντο να δίνει ανάσα στην ομάδα του, την ώρα που ο Θρύλος φαινόταν να χτίζει ένα καλό μομέντουμ (55-53). Κρανής και Ντόντης έπαιξαν υποδειγματικά το pick and roll, με τον δεύτερο να τελειώνει τη φάση (57-53). 1΄ και 47΄΄ πριν το τέλος οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 61-58, όμως ο Πάνος σαν από μηχανής θεός φώναξε και πάλι παρών και με νέα τρίποντη βόμβα έφερε το παιχνίδι στα ίσια (61-61). Ένα δίποντο του Κονταξή φάνηκε να δίνει παράσταση νίκης στην ομάδα του, όμως ο Σβώλης με τιτάνια ψυχραιμία ευστόχησε σε δύο βολές με το ματς να οδηγείται στην παράταση (63-63).

Οι δύο center, Ντόντης και Μύτταρης, έβαλαν τα πρώτα καλάθια των ομάδων τους στο έξτρα πεντάλεπτο (65-65), με τον ΑΓΣΙ με 2/4 βολές να παίρνει προβάδισμα με 67-65. Ο Κρανής με εξαιρετικό drive ισοφάρισε σε 67-67, με τον Χρήστου να απαντά με πανομοιότυπο τρόπο φέρνοντας και πάλι την ομάδα του μπροστά (69-67). Η συνέχεια ανήκε στον Σπύρου, που παρά το γεγονός ότι αστόχησε σε δύο βολές, πήρε την αμέσως επόμενη επίθεση, και ενώ ο Θρύλος είχε ανανεώσει με επιθετικό ριμπάουντ, και χωρίς να το πολυσκεφτεί σηκώθηκε από τα 6,75 και με "κρύο αίμα" έκανε το 70-69, με τον Κρανή με νέο μπάσιμο μετά από καλή άμυνα να δίνει προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του (72-69). Παρόλα αυτά, οι νεαροί του ΑΓΣΙ αποδείχτηκαν εφτάψυχοι και με τεράστιο τρίποντο του Χαρίτου το παιχνίδι οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση (72-72).

Με τον Θρύλο να συνεχίζει να σουτάρει πολλά τρίποντα παρά το γεγονός ότι ήταν άστοχος, ο ΑΓΣΙ ήταν αποφασισμένος να "καθαρίσει" την υπόθεση νίκη. Στο πρόσωπο του Χαρίτου βρήκε τον ηγέτη που έψαχνε και με επιμέρους 8-2 έφτασε στο τελικό 80-74.

Μπορεί οι Σβώλης και Χρήστου να είχαν από 20 πόντους, όμως ο Χαρίτος ήταν αυτός που έδειξε το δρόμο για τη νίκη. Σημείωσε συνολικά 14, οι 7 εκ των οποίων ήρθαν στη δεύτερη παράταση.

Ο Σβώλης ήταν τρομερός, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο (20 πόντοι συνολικά), ο Χρήστου κομβικός σε όλο το ματς με μεγάλα καλάθια (στους 20 και αυτός), αλλά και ο Μήτταρης αποδείχτηκε μεγάλος μαχητής, με 13 πόντους και πολύ "ξύλο" στις δύο ρακέτες.

Στη δεύτερη παράταση κρίθηκε το παιχνίδι, εκεί όπου ο Θρύλος δεν έβρισκε με τίποτα το δρόμο προς το καλάθι και ο ΑΓΣΙ με επιμέρους 8-2 έφτασε στην κατάκτηση της 2ης φετινής του νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 34-33, 52-48, 63-63(κ.α.), 72-72(1η παρ.), 74-80 (2η παρ.)

Διαιτητές: Καννής-Κολυδάς

Θρύλος Ιωαννίνων (Ντάσιος): Ντρίτσος 9(1), Παπούδος 6, Καραγιάννης 6, Σπύρου 7(1), Σιαραψής 2, Παπαζυγούρας 6, Κονταξής 11, Ντόντης 13, Κρανής 8, Στραγάλης 6, Μπιλανάκης

ΑΓΣΙ U 20 (Ηλιάδης): Πάνος 7(2), Χαρίτος 14(1), Σβώλης 20(2), Γκούρας, Ντάτσης 2, Τερζόπουλος 4, Γεωργονίκος, Παπαγεωργίου, Μήτταρης 13, Χρήστου 20(3),

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης