Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2019

Σπάρτακος-Καναλάκι 70-62: Με τέτοιον Λαμπρόπουλο δε φοβάται κανέναν (pics)

Όταν ο Ντίνος Λαμπρόπουλος έχει κέφια τότε ο Σπάρτακος δεν έχει λόγο να φοβάται καμία ομάδα. Με τον Καλαματιανό ψηλό να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής του μεγάλου ντέρμπι απέναντι στο Καναλάκι έχοντας 27 πόντους και 14 ριμπ., ο Σπάρτακος επιβλήθηκε με 70-62 και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 3-1. Άξιοι συμπαραστάτες οι Μπαζάκας και Θώδης με 13 και 10 αντίστοιχα. Πάνου με 17, Κρικώνης με 16, Δάσκαλος και Μπαρτζώκας με 11 οι διψήφιοι από πλευράς φιλοξενούμενων.

Με δύο χειριστές, τους Δήμο και Πρεμέτη, ξεκίνησε ο coach Παππάς, τον Κούργια στο "3" και τους Μπαζάκα και Λαμπρόπουλο δίδυμο ψηλών σε ένα πολύ νεανικό σύνολο. Κασκάνης, Κρικώνης, Γείτονας, Δάσκαλος και Πάνου συνέθεσαν τις βασικές επιλογές του Λευτέρη Τζομάκα. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά (6-6), με τον Λαμπρόπουλο να είναι το σημείο αναφοράς επιθετικά έχοντας και τους έξι πόντους, με ένα άμεσο και ένα έμμεσο τρίποντο (γκολ-φάουλ). Με τον Μπαζάκα να αναλαμβάνει επιθετικές πρωτοβουλίες πετυχαίνοντας πέντε μαζεμένους πόντους, ο Σπάρτακος προηγήθηκε με 15-11 στο 6΄. Τα δύο προσωπικά φάουλ του Δάσκαλου αποτέλεσαν πρόβλημα για το Καναλάκι, το οποίο όμως λίγο πριν το τέλος της περιόδου ισοφάρισε σε 17-17. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους μπροστά με 19-17. Χαρακτηριστικό γνώρισμα στο παιχνίδι του Σπάρτακου το press σε όλο το γήπεδο.

Λαμπρόπουλος και Θώδης έδωσαν αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα τους στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου (23-19), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν γρήγορα φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (23-23). Μάλιστα στο 17΄ τρίποντο του Δάσκαλου έφερε την ομάδα του Τζομάκα μπροστά με +2 (30-28). Όμορφο μπάσιμο του Λαμπρόπουλου με ασφυκτική άμυνα, έδωσε μία ακόμα ισοπαλία στο ματς (30-30). Ο ψηλός του Σπάρτακου ήταν όλα τα λεφτά στο πρώτο ημίχρονο προκαλώντας μεγάλους πονοκεφάλους στην άμυνα του Καναλακίου. Μετά το πέρας των πρώτων 20΄ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με βραχεία κεφαλή (36-35).

Με επιμέρους 5-2 ξεκίνησε την τρίτη περίοδο το Καναλάκι και με τρίποντο του Δάσκαλου πήρε κεφάλι με δύο (40-38). Οι άμυνες δυνάμωσαν πάρα πολύ στο συγκεκριμένο διάστημα με τους δύο μονομάχους να συμβαδίζουν στο σκορ (45-45). Με τρίποντο του Κόρδα μετά από πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, η ομάδα του Παππά ανέκτησε τα ηνία (48-45) και είχε μια διαφορά τεσσάρων πόντων στο 30΄ (52-48).

Μπαζάκας με έμμεσο τρίποντο και Κούργιας με άμεσο έφεραν για πρώτη φορά την ομάδα τους στο +10 (58-48 στο 34΄), με τους Λαμπρόπουλο και Δήμο να βοηθούν να ανέβει η διαφορά στους 13 (64-51) τρία λεπτά πριν το τέλος. Οι παίκτες του Τζομάκα έβγαλαν αντίδραση και με μπροστάρη τον Κρικώνη έτρεξαν σερί 10-0 μειώνοντας σε 64-61. Στη συνέχεια ο Πανταζής με 1/2 βολές διατήρησε την ομάδα του μπροστά, με τον Γείτονα να μην είναι ψύχραιμος και να ευστοχεί μόλις σε μία από τις τρεις βολές που είχε δικαίωμα να εκτελέσει, μετά από φάουλ που του έγινε σε σουτ τριών πόντων (65-62). Αντίθετα ο Μπαζάκας με χέρι "αλφάδι" έκανε το 67-62 από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας", με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο τελικό 70-62 ευστοχώντας σε τρεις ακόμη βολές.

MVP

Σε μεγάλη μέρα ο Ντίνος Λαμπρόπουλος "καθάρισε" τη σημερινή νίκη όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ντέρμπι. Ακόμα ένα double-double με 27 πόντους και 14 ριμπ. και γενικότερη πληθωρική παρουσία για έναν από τους καλύτερους παίκτες της κατηγορίας.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ

Μάρκος Μπαζάκας και Πάνος Θώδης συντέλεσαν σημαντικά στη σημερινή νίκη της ομάδας τους. Ο Μπαζάκας είχε 13 πόντους και ο Θώδης 10 και αποτέλεσαν σημαντικά στηρίγματα του Ντίνου Λαμπρόπουλου.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Τα επτά πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου είναι το σημείο στο οποίο κρίθηκε ουσιαστικά ο σημερινός νικητής. Με επιμέρους 12-3 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 64-51 στο 37΄ και δεν έχασαν ποτέ ξανά την πρωτοπορία.

Σπάρτακος: 17-30 δίποντα (57%), 5-23 τρίποντα (22%), 21-29 βολές (72%), 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά-9 επιθετικά), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα,

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-35, 52-48, 70-62

Διαιτητές: Μαντήλας-Ντάγκας

Σπάρτακος (Παππάς): Κόρδας 6(2/3 τρίποντα), Μπαζάκας 13(1/4 τρίποντα, 3/4 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπ.), Δήμος 4 (1/3 δίποντα, 2/4 βολές, 2 ριμπ., 2 ασίστ), Λαμπρόπουλος 27(1/3 τρίποντα, 6/9 δίποντα, 12/15 βολές, 14 ριμπ, 3 ασ.), Πρεμέτης 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπ, 2 ασ., 2 κοψ.), Κούργιας 3(1/3 τρίποντα, 6 ριμπ.), Πανταζής 1 (1/2 βολές, 3 ριμπ), Θώδης 10 (5/9 δίποντα, 5 ριμπ.

Καναλάκι (Τζομάκας): Σουμπασάϊ, Κιτσάκης, Κασκάνης, Γάκης, Κρικώνης 16, Γείτονας 7, Μπαρτζώκας 11, Δάσκαλος 11(3), Πάνου 17(1)

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης