Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2019

Σπάρτακος(U 21)-Παραμυθιά 59-69: Με ηγέτη τον Μπάμπο το 3Χ3 η Παραμυθιά (pics)

Πλώρη για μια μεγάλη σεζόν έχει βάλει η Παραμυθιά, που "άλωσε" το Νέο Κλειστό με 69-59 έχοντας σε τρομερή μέρα τον Μπάμπο που με 29 πόντους ήταν κυρίαρχος του παιχνιδιού. Άξιοι συμπαραστάτες οι Τάχιας με 13 και Βάτσιος με 11 πόντους. Οι νεαροί αθλητές του Γιάννη Καΐκα πάλεψαν με όλους τους τις δυνάμεις το παιχνίδι, με τον προπονητή τους να μένει ικανοποιημένος από την προσπάθειά τους. Μία ακόμα καλή εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Τσίγκας με 17 πόντους, με τον Βαράκα, στην επανεμφάνισή του με την ομάδα μετά τον σοβαρό τραυματισμό του να δείχνει πολύ καλά στοιχεία με 13 πόντους και τον Αστροπεκάκη να προσθέτει 11.

Οι παίκτες του Καΐκα ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα κυριαρχώντας στο πρώτο δεκάλεπτο. Αρχικά προηγήθηκαν με 6-0 με πρωταγωνιστές τους Τσίγκα και Αστροπεκάκη, ενώ στο 6΄ η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο νούμερο μετά από 7 συνεχόμενους πόντους του Βαράκα (13-4). Με όπλο την εξαιρετική άμυνα ο Σπάρτακος έχτισε την ψυχολογία του και στο τέλος του δεκαλέπτου προηγήθηκε με 23-9, με τους Κύρκο και Τσίγκα να βοηθούν σημαντικά στην οικοδόμηση αυτής της διαφοράς.

Η Παραμυθιά έβγαλε αντίδραση και με τους Μπάμπο κατά κύριο λόγο και Βάτσιο, έτρεξε σερί 11-0 μειώνοντας στους τρεις (23-20). Μάλιστα λίγο αργότερα με τον Τάχια να ηγείται επιθετικά προηγήθηκε με +2 (27-25). Συνολικά οι παίκτες του Κωστίδη έτρεξαν επιμέρους σκορ 25-10, καταφέρνοντας να διατηρήσουν προβάδισμα βραχείας κεφαλής στο 20΄ (34-33).

Η εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου θύμισε εν πολλοίς αυτή του αγώνα, καθώς ο Σπάρτακος με σερί 5-0 ανέκτησε τα ηνία με 38-34. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε με δύο τρίποντα των Τάχια και Ζαφειράκη (40-40), για να έρθει στο 26΄ ο Κύρκος με γκολ-φάουλ να κάνει το 44-42 υπέρ του Σπάρτακου. Οι γηπεδούχοι μάλιστα έχτισαν μια διαφορά έξι πόντων λίγο πριν το τέλος της περιόδου (48-42), όμως η Παραμυθιά με 7-1 επιμέρους και πρωταγωνιστή τον Μπάμπο έκλεισε το δεκάλεπτο στην απόλυτη ισορροπία (49-49 στο 30΄).

Με τρίποντο του Βάτσιου η ομάδα του Κωστίδη ξεκίνησε ιδανικά το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού (52-49), για να έρθει η απάντηση από τους γηπεδούχους με τον ίδιο τρόπο, χάρη σε τρίποντο του Περτζεμλίδη (52-52). Οι δύο ομάδες ήταν και πάλι ισόπαλες με 58 όλα λίγο αργότερα, για να έρθουν οι Μπάμπος και Ντάγκας με σερί 6-0 να δώσουν ένα καλό προβάδισμα στην ομάδα τους τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης (64-58). Ο Μπάμπος ήταν αυτός που με δικό του επιθετικό κρεσέντο έδωσε τελικά την τρίτη νίκη στην Παραμυθιά, διατηρώντας την αήττητη.

Ο Κώστας Μπάμπος έδειξε ότι είναι ένας από τους πιο σημαντικούς παίκτες στο φετινό ρόστερ της Παραμυθιάς. 29 πόντοι και ηγετική παρουσία για τον πρώην παίκτη του Πρωτέα Ηγουμενίτσας, που οδήγησε την ομάδα του εκ του ασφαλούς στη νίκη.

Πέτρος Τάχιας και Αλέξανδρος Βάτσιος συμπεριλαμβάνονται επίσης στους διακριθέντες, κάνοντας αθόρυβη δουλειά στο γήπεδο. 13 πόντους για τον πρώην playmaker του Θρύλου Ιωαννίνων, 11 για τον νεαρό Βάτσιο.

Το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπι μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου. Στα τελευταία δέκα λεπτά η Παραμυθιά με επιμέρους 20-10 κατάφερε να φτάσει στη νίκη και να διατηρήσει το αήττητο.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 33-34, 49-49, 59-69

Διαιτητές: Βίνης-Πλιάκος

Σπάρτακος U 21 (Καΐκας): Περτζεμλίδης 6(2), Στεργίου, Κίτσιος 1, Νασούλας 2, Βαράκας 13(1), Τζίμας, Κλεισούρας, Κύρκος 8, Κωστής 1, Αστροπεκάκης 11, Τσίγκας 17(2), Σοσώνης

Παραμυθιά (Κωστίδης): Ανδρέου 2, Κούρτης 4, Αθανασίου, Τάχιας 13(2), Κατσής, Λάτσος, Βάτσιος 11(1), Ζαφειράκης 5(1), Ρεσβάνης 2, Μπάμπος 29(1), Ντάγκας 3, Τσούπης

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης