Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2019

Πάργα-Μολοσσοί 60-70: One man show Ζήση

Με τον Δημήτρη Ζήση να σταματά στους 35 πόντους, οι Μολοσσοί επικράτησαν εκτός έδρας της Πάργας με 70-60 κατακτώντας την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Παππάς με 20 και Καρβούνης με 18 ξεχώρισαν για τους Παργινούς.

Παρά το γεγονός ότι η Πάργα είχε την πρωτοπορία στο σκορ τόσο στο πρώτο δεκάλεπτο (23-17) όσο και στο τέλος του ημιχρόνου (42-38), η ομάδα του Χατζή παίζοντας εξαιρετική άμυνα και τρέχοντας επιμέρους 19-6 στην τρίτη περίοδο, πήρε τα ηνία στο σκορ με 57-48. Με τον Ζήση να έχει τους 8 από τους 13 πόντους της ομάδας του στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Μολοσσοί κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 70-60, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 1-1. Για την Πάργα ήταν η 2η ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 42-38, 48-57, 60-70

Διαιτητές: Λειβαδίτης-Καλαμαράς

Πάργα (Κόκκορης): Λένας, Τσιούρης, Παπαβασιλείου 9(1), Αυλωνίτης 5, Γκίκας 8, Παππάς 20, Καρβούνης 18(5)

Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Μπακαλούμης, Πολύζος 6, Παπαγεωργίου 4, Ζήσης 35(5), Γρηγοριάδης 2, Κώτσης 2, Σιώζος, Γούλας 9, Μάστορας 7, Γκρέκος 5