Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2019

Νίκη Βόλου-IBC 85-74: "Έσπασε" το αήττητο στο Βόλο

Εκ προοιμίου το IBC γνώριζε ότι είχε μία πολύ δύσκολη αποστολή στο Βόλο απέναντι στη Νίκη, κάτι που αποδείχτηκε και στην πράξη, με τη γιαννιώτικη ομάδα να γνωρίζει την πρώτη ήττα της στο πρωτάθλημα με 85-74. Κουτίνας με 19, Τσώλης με 17, Τάσσος με 12 και Σιμάκης με 10 οι πρωταγωνιστές για τους νικητές. Από πλευράς IBC το εξαιρετικό δίδυμο Σωτηράκης και Μπάλλας ήταν σε ένα ακόμα παιχνίδι τρομεροί με 25 και 22 αντίστοιχα.

Με πολυφωνία στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 24-19 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Με ηγέτη τον Καραγέωργο η Νίκη σημείωσε 33 πόντους στη δεύτερη περίοδο, εκμεταλλευόμενη την κακή άμυνα των φιλοξενούμενων. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 52-43.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο με το IBC με επιμέρους 17-16 να μειώνει σε 68-60 στο 30΄, όμως οι παίκτες του Παπαδόπουλου δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι παραπάνω με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο τελικό 85-74 συντηρώντας τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 52-43, 68-60, 85-74

Διαιτητές: Σελεβός-Τσάνταλη

Νίκη Βόλου (Κοσμάτος): Καραγέωργος 11(3), Σαριμπαλίδης 3(1), Καρπέτης, Σιμάκης 10, Κουτίνας 19(1), Βερτζάγιας 6, Παρασκευάς 7, Τσώλης 17(1), Τάσσος 12, Σταυροθεόδωρος

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας-Μπάθας): Ζαμπέτης 8(1), Ματσάγγας 3(1), Δουρούκης 5(1), Τσιτσώνης, Καραμπίνης 3, Ξιούρας 2, Σωτηράκης 25(2), Τσιρώνης 6, Μπάλλας 22(1)