Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2019

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα-Αίας Ευόσμου 77-70: "Τρίποντη καταιγίδα" (pics)

Δείχνοντας για ακόμα μία φορά τον "ατσαλένιο" χαρακτήρα του, ο ΠΑΣ Γιάννινα του Θωμά Κωστόπουλου έκανε το 5Χ5 επικρατώντας με 77-70 του Αίαντα Ευόσμου σε ένα παιχνίδι με μεγάλη αγωνία και σασπένς, καθώς ο Αίαντας επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης στην τέταρτη περίοδο,
καθώς έτρεξε σερί 13-0 ισοφαρίζοντας σε 59-59. Με Πάτρα και Ναούμη να είναι καθοριστικοί στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΣ έδειξε χαρακτήρα φτάνοντας τελικά στη μεγάλη νίκη. Ναούμης και Πάτρας οι κορυφαίοι 20 πόντους, με τον Καραγκιολίδη να προσθέτει 14. Μεγάλη απουσία για τους γηπεδούχους αυτή του Σωτήρη Ντόβα.

Τρίποντα έβρεχε στο πρώτο δεκάλεπτο από τον Βίκο ΠΑΣ Γιάννινα με τους παίκτες του Κωστόπουλου να πυροβολούν κατά ριπάς από τα 6,75 (5 τρίποντα). Στο 4΄ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 10-4, με τον Καραγκιολίδη να δίνει τον τόνο με 2/2 τρίποντα. Πάτρας και Ναούμης με νέες τρίποντες βόμβες άνοιξαν τη διαφορά στο +12 (16-4). Οι φιλοξενούμενοι από το πρώτο λεπτό εφάρμοσαν press σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, τακτική που απέδωσε καρπούς, καθώς μείωσαν σε 21-15. Τελικά η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον ΠΑΣ μπροστά με 24-17.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα του παιχνιδιού στη δεύτερη περίοδο, με το "μπασκετικό ξύλο" να έχει την τιμητική του. Ο Αίας με μικρό σερί 5-0 μείωσε στους δύο (24-22), όμως ο Μάντζιος με ελεύθερο τρίποντο από την κορυφή ανέβασε τη διαφορά στους πέντε (27-22). Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν εκ νέου στους δύο με τρίποντο του Μπρουκς-Μπόγκο (27-25), όμως οι γηπεδούχοι με Ναούμη και Καραγκιολίδη έχτισαν διαφορά 8 πόντων (33-25). Το μπαράζ τριπόντων συνεχίστηκε, με τον Πουλιανίτη να κάνει το 35-30. Σερί 5-0 έτρεξαν οι Γιαννιώτες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με το buzzer beater αριστερό layup του Τσίρμπα-Αναγνώστου που διέσχισε όλο το γήπεδο, να διαμορφώνει το 40-30, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους Γιαννιώτες, που με πρωταγωνιστές του Καραγκιολίδη, Μαυρογιάννη και Πάτρα προηγήθηκαν με 50-36. Οι παίκτες του Κωστόπουλου διατηρούσαν σταθερά διψήφια διαφορά (55-43 στο 28΄). Στο 30΄ ο ΠΑΣ απολάμβανε διαφορά δεκατριών πόντων (59-46).

Η αντίδραση του Αίαντα ήταν εντυπωσιακή καθώς με σερί 13-0 έφερε το παιχνίδι στα ίσια (59-59). Ο coach Κωστόπουλος πέρασε στο παιχνίδι τον Τσίρμπα-Αναγνώστου αντί του Νίκα, προκειμένου να ελέγξει τον ρυθμό. Με τρίποντο του Λαζαρίδη ο Αίας πέρασε μπροστά με 62-61, για να απαντήσει ο Τσίρμπας-Αναγνώστου με τον ίδιο τρόπο (64-62). Ο ΠΑΣ διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα με τον Πάτρα να είναι κομβικός με την ενέργεια και τη μαχητικότητά του, αλλά σημαντικότατος ήταν και ο Ναούμης, με την εκτελεστική του δεινότητα στα κρίσιμα να κάνει τη διαφορά. Ο 26χρονος forward με 7 δικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα ασφαλείας στην ομάδα του (77-70). Τελικά ο ΠΑΣ έφτασε έστω και αγχωτικά στην 5η του νίκη διατηρώντας το απόλυτο (5Χ5).

Κάτι περισσότερο από καθοριστικός ήταν ο Αποστόλης Ναούμης στη σημερινή νίκη. 20 πόντοι με 4 εύστοχα τρίποντα και 7 μαζεμένους πόντους στο τέλος για να "καθαρίσει" τη μπουγάδα ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Βασίλη Πάτρα που συνεχίζει να αποτελεί ακρογωνιαίο λίθο της ομάδας και τη φετινή σεζόν. 20 πόντοι με 3 τρίποντα, άπειρο πάθος και μαχητικότητα και τελικά νίκη για τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Εξαιρετικός και ο Γιάννης Καραγκιολίδης, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Συνολικά είχε 14 πόντους με 3 τρίποντα και πολύ βρώμικη δουλειά, κάτι που ισχύει φυσικά και για τον Πάτρα.

Εξαιρετικά ψύχραιμη η αντίδραση των γηπεδούχων όταν ο Αίας ισοφάρισε σε 59-59. Οι δυάδα Ναούμης και Πάτρας ήταν καθοριστικοί, όπως και η απόφαση του Θωμά Κωστόπουλου να βάλει τον Τσίρμπα-Αναγνώστου στο πλευρό του Μαυρογιάννη για να ελέγξει το ρυθμό.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-30, 59-46, 77-70

Διαιτητές: Τσιαπλής-Παπανικολάου-Κατωτικίδης

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Αποστολίδης, Νίκας, Μαυρογιάννης 11, Καραγκιολίδης 14(3), Ναούμης 20(4), Μάντζιος 7(1), Πάτρας 20(3), Κωστόύλας, Μανάκας, Γιωτάκης, Τσίρμπας-Αναγνώστου 5(1)

Αίας Ευόσμου (Κόρκας): Μπρούκς-Μπόγκο 3(1), Λαζαρίδης 13(2), Μπαλτζόπουλος 8(2), Περιστεράκης, Πετανίδης 3(1), Πουλιανίτης 7, Νησιώτης 5, Ζώτος 12, Σεκαδάκης 1, Καπινιάρης 18(2)

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης