Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2019

Αίας Άρτας-Δόξα Άρτας 65-64: Νικητής ο Αίας σε ένα χιτσκοκικό ντέρμπι

Μεγάλη νίκη με τεράστια σημασία πέτυχε ο Αίας Άρτας στο τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο την Δόξα. Το παιχνίδι ήταν ένα ντέρμπι με τα όλα του, με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, με ωραίες φάσεις και μεγάλα σουτ από τους παίχτες των δύο ομάδων και με ένα χιτσκοκικό φινάλε.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και καμία δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Αίαντα να προηγείται με 19-18 με μπροστάρη τον Μπούγια που είχε 8 πόντους με 2 τρίποντα. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με την Δόξα με σερί 6-0 στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά με 37-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες πηγαίναν πόντο πόντο με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους δύο μονομάχους νευρικούς και άστοχους, με τη Δόξα παρόλα αυτά να είναι μπροστά με 47-45.

Φτάνοντας προς το φινάλε του αγώνα ένα μεγάλο τρίποντο από τον Τσιλιγιάννη στα 29” πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στους γηπεδούχους με 64-62. Ο κορυφαίος του γηπέδου Παπαμιχαήλ, με 1/2 βολές έκανε το σκορ 65-62. Ο Γυφτοκώστας με ένα γρήγορο δίποντο έκανε το 65-64 με μόλις 10” να απομένουν και το ματς να λήγει με δύο άστοχες βολές του Μπόυγια.

Κορυφαίος του αγώνα ο Παπαμιχαήλ κάνοντας double-double με 25 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ακολούθησαν σε απόδοση ο Μπούγιας που είχε 20 πόντους με 5 τρίποντα και Κώστας με 7 πόντους και πολύ καλή άμυνα. Από την Δόξα Άρτας διακρίθηκαν ο Αναγνώστου με 16, ο Μουκάι με 13 και 3 τρίποντα και ο Γυφτοκώστας με 11.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 34-37, 45-47, 65-64

Διαιτητές: Τσίγας-Τσιώλης

Φέτα Ήπειρος Αίας Άρτας (Τάτσης): Κώστας 7(4ριμ.-2ασ-2κλ.), Τσιλιγιάννης Δ., Φορτοτήρας 2(2ριμ.-1ασ.), Μπούγιας 20(5τρ.-4ριμ.-3ασ-1κλ.), Τσιλιγιάννης Θ. 8(1τρ.-5ριμ.-1ασ), Παπαχρήστος(8ριμπ.-1ασ.), Παπαμιχαήλ 25(1τρ.-12ριμπ.-1ασ-1κλ), Μπαλωμένος 3 (7ριμπ.-2κλ.)-Βάρδιας(2ριμπ.), Χάρος (1ασ.)

Δόξα-Πύρρου Άρτας (Κιφοκέρης): Κωστούλας 2, Βασιλείου 6, Γκανιάτσας 1, Γυφτοκώστας 12, Βάσιος, Πετρέκας 3, Μουκάι 13(3), Τσίτσικας 4, Μάνθας 6, Αναγνώστου 16(1), Γεωργίου 1, Τρίμπος.