Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019

Αετοί Βέροιας-IBC 78-77 (παρ.): Ήττα σοκ στη Βέροια με πολλά παράπονα για τη διαιτησία

Την ήττα στην παράταση με σκορ 78-77 γνώρισε το IBC στη Βέροια από τους Αετούς, σε ένα αποτέλεσμα έκπληξη, με τους Γιαννιώτες να έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία και μάλιστα να καταθέτουν ένσταση μετά το τέλος του αγώνα.

Συγκεκριμένα διαμαρτύρονται έντονα μεταξύ άλλων για δύο φάσεις. Η πρώτη είναι στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, όπου ο Μπάλλας ευστόχησε σε δύσκολο σουτ και έκανε το 67-67, με το IBC να διαμαρτύρεται πως δε σφυρίχτηκε και φάουλ. Η δεύτερη είναι στο έξτρα πεντάλεπτο, όπου 6,5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι ήταν πίσω με 3, με τον Ματσάγγα να σουτάρει ευστοχώντας σε τρίποντο και οι διαιτητές να το μετράνε ως δίποντο, ενώ υπήρχε και επαφή σύμφωνα με τους ανθρώπους της ομάδας.

Χωρίς τον Σωτηράκη αγωνίστηκε το IBC στο συγκεκριμένο αγώνα, καθώς αντιμετώπιζε έναν μικροτραυματισμό και αποφασίστηκε να προφυλαχθεί ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Οι παίκτες του Παπαδόπουλου ξεκίνησαν εξαιρετικά τον αγώνα, προηγούμενοι με 21-13 στο 10΄, ενώ στο ημίχρονο απολάμβαναν διαφορά 16 πόντων (38-22).

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε σταδιακά, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στους 10 στο 30΄ (54-44) και με επιμέρους 23-13 στο τέταρτο δεκάλεπτο να στέλνουν το ματς στην παράταση. 45-29 το επιμέρους σκορ του δευτέρου ημιχρόνου υπέρ των Αετών.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή και να φτάσουν στο τελικό 78-77. Δεύτερη ήττα για το IBC, που την επόμενη αγωνιστική θα υποδεχθεί την Αναγέννηση Καρδίτσας στο Νέο Κλειστό.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 22-38, 44-54, 67-67 (κ.α.), 78-77 (παρ.)

Διαιτητές: Παπαθανασίου-Καντερές

Αετοί Βέροιας (Τιριακίδης-Κασάπης): Τρομπούκης, Σιδηρόπουλος 2, Γκανάς 3(1), Γκεκόπουλος 6, Γιαννουζάκος 2, Γαβριηλίδης, Μαραπίδης 28(5), Σταυρουλάκης 8(2), Κουσιάντζας 7, Αλευριδης 14, Ιωσσηφίδης 8

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας-Μπάθας): Ζαμπέτης 17(3), Ματσάγγας 12(1), Δουρούκης 10(3), Τσιτσώνης 3(1), Βάσης 5(1), Καραμπίνης, Πατραμάνης, Ξιούρας 9, Τσιρώνης, Μπάλλας 21(1)