Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019

Μολοσσοί-Γ.Σ. Άρτας "Άνω Πόλη" 87-68: "Τρίποντη εκτέλεση" (pics)

Με τον Δημήτρη Ζήση να συνεχίζει να σκοράρει κατά ριπάς, σταματώντας αυτή τη φορά στους 31 με 9 εύστοχα τρίποντα, οι Μολοσσοί του Βασίλη Χατζή επικράτησαν με 87-68 του Γ.Σ. Άρτας "Άνω Πόλη", κατακτώντας τη 2η φετινή τους νίκη. Εκτός από τον Ζήση, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Κώτσης με 16, Γούλας με 13 και Μάστορας με 10, με τους γηπεδούχους να ευστοχούν συνολικά σε 14 τρίποντα. Από τους Αρτινούς κορυφαίος ήταν ο Νούτσος με 17, με τον Πρίντζιο να έχει 11 και τον Δημητρίου να προσθέτει 10.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 9-6 στο 5΄, χτίζοντας λίγο αργότερα ακόμα και διψήφια διαφορά, εκμεταλλευόμενοι τη χαλαρότητα στην άμυνα των Μολοσσών (17-7). Με σερί 6-0 οι παίκτες του Χατζή μείωσαν σε 17-13 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο υπολειπόμενοι μόλις ενός πόντου (19-18 στο 10΄).

Το προβάδισμα ήρθε στις αρχές της δεύτερης περιόδου για τους γηπεδούχους (24-23), όμως ο Βαρέλης με τρίποντο έκανε το 26-24 υπέρ των Αρτινών, οι οποίοι πήραν αέρα 5 πόντων στο 13΄ (32-27). Οι Μολοσσοί βρέθηκαν και πάλι να κυνηγάνε στο σκορ, όμως βελτίωσαν σταδιακά την αμυντική τους εικόνα και πέρασαν αρχικά μπροστά με 35-33 και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οικοδόμησαν ένα +6 (44-38), το οποίο διαμορφώθηκε με ένα από τα πολλά εύστοχα τρίποντα του αρχηγού Δημήτρη Ζήση από την κορυφή.

Στο 24΄ η διαφορά ανέβηκε στους 9 (50-41), με τους γηπεδούχους να βρίσκονται σε καλή μέρα από τα 6,75, με τους Ζήση και Κώτση να βρίσκουν το στόχο. Το +10 ήρθε με δίποντο του Κώτση που ήταν "ζεστός" στο συγκεκριμένο διάστημα (53-43 στο 25΄). Οι φιλοξενούμενοι προεξέχοντος του Νούτσου μείωσαν σε 55-50 και έκλεισαν το δεκάλεπτο πίσω με μόλις 4 (57-53), εκμεταλλευόμενοι την αστάθεια των Μολοσσών.

Στην τελευταία περίοδο οι Γιαννιώτες ανέβασαν το ρυθμό τους. Η επίθεση λειτούργησε στην εντέλεια, σημειώνοντας 30 πόντους και κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 87-68. Ο Ζήσης τα έβαλε όλα στο τέταρτο δεκάλεπτο, έχοντας τους μισούς πόντους της ομάδας του (15 με 5 εύστοχα τρίποντα). Ο coach Χατζής χρησιμοποίησε και τους 12 παίκτες που είχε στην αποστολή, με τους "κίτρινους" να φτάνουν στην κατάκτηση της 2η νίκης.

MVP

31 πόντους με 9 εύστοχα τρίποντα για τον Δημήτρη Ζήση, που πήρε από το χέρι τους Μολοσσούς για να τους οδηγήσει στη νίκη.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ

Ο Αντώνης Κώτσης πραγματοποίησε μία μεστή εμφάνιση με 16 πόντους και 3 εύστοχα τρίποντα. Από κοντά και ο Αποστόλης Γούλας με τους 13 πόντους του και τις πολλές κερδισμένες μάχες στη ρακέτα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Το +4 των Μολοσσών στο 30΄ έγινε +19 στο τέλος, χάρη στο 30-15 επιμέρους που έτρεξαν στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 44-38, 57-53, 87-68

Διαιτητές: Κληματάς-Λειβαδίτης

Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Πολύζος 4, Τσιρώνης, Καλούπτσογλου 4, Παπαγεωργίου 7(1), Ζήσης 31(9), Γρηγοριάδης 1, Κώτσης 16(3), Σιώζιος, Γούλας 13, Μάστορας 10(1), Γκρεκός, Σχίζας 1

Γ.Σ. Άρτας "Άνω Πόλη": Κοντοδήμος, Δημητρίου 10, Σμύρης Α. 9, Πρίντζιος 11, Βαρέλης 7(2), Νούτσος 17(3), Σμύρης Χ. 6, Τσιαντής, Μπράμης 2, Αναγνώστου 6, Μπάτσης

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης