Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα-Γ.Σ. Φαρσάλων 62-55: Ασταμάτητος ΠΑΣ Γιάννινα αρχίζει να "βλέπει" Α2 (pics)

Δεν σταματάει πουθενά ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα που παρά την αστοχία του κατάφερε με όπλο την τρομερή του άμυνα να πάρει το ντέρμπι με τα Φάρσαλα με 62-55, να κάνει το 8Χ8 και να παραμείνει μόνος πρώτος στην κορυφή. 15 πόντους για τον Σωτήρη Ντόβα στην επιστροφή του, 15 και για τον Μανάκα, με τον Μαυρογιάννη να έχει 13. Πεταλωτής με 14, Παπαχρήστος και Δέσπος με 11 οι καλύτεροι για την ομάδα του Γιασσάρη.

Εξαιρετική εκκίνηση στο παιχνίδι για τον ΠΑΣ Γιάννινα που προηγήθηκε με 11-5 και λίγο αργότερα με τον Μαυρογιάννη να ζεσταίνεται πίσω από τα 6,75 πετυχαίνοντας δύο σερί τρίποντα, ήρθε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στον αγώνα (17-7 στο 7΄). Τα 2 φάουλ του Ντόβα αποτέλεσαν ένα μικρό πονοκέφαλο για τον Θωμά Κωστόπουλο, όμως οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν διόλου και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με +13 (23-10). Πρόβλημα για τους Θεσσαλούς τα 4 φάουλ του Παπαχρήστου, ενός κομβικού παίκτη για την ομάδα του Γιασσάρη. Οι 12 από τους 23 πόντους των γηπεδούχων ανήκαν στον Μαυρογιάννη.

Με τον Ντόβα να οργανώνει μαεστρικά και τον Μανάκα να είναι αποτελεσματικός κοντά στο καλάθι ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος. Ο 22χρονος ψηλός με 6 συνεχόμενους δικούς του πόντους έκανε το 29-10 υπέρ του ΠΑΣ. Με 5-0 σερί οι παίκτες του Γιασσάρη μείωσαν σε 29-15, με τους γηπεδούχους να διατηρούν σταθερά διαφορά άνω των 10 (33-20 στο 16΄). Στη δεύτερη περίοδο "έπεφταν κορμιά" στο παρκέ με τις άμυνες να είναι πολύ δυνατές. Ο Πεταλωτής βοήθησε τα Φάρσαλα να μειώσουν στους 10 στο 20΄ (37-27).

Τα Φάρσαλα μείωσαν στους 6 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου (37-31), ο ΠΑΣ έχτισε ξανά ένα +10 (41-31), με τους Θεσσαλούς να μειώνουν εκ νέου σε 41-35.  Ένα επιθετικό ξέσπασμα του Ντόβα, ο οποίος βγήκε μπροστά και με 7 δικούς του συνεχόμενους πόντους βοήθησε τους Γιαννιώτες να κάνουν το 48-39 στο 28΄. Τελικά η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 51-41.

Για γερά νεύρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις άμυνες να δίνουν τον τόνο στο παιχνίδι. Στο 35΄ οι Γιαννιώτες ήταν σταθερά μπροστά με καλή και διψήφια διαφορά (57-45). Ένα τρίποντο του Τσούκα μείωσε σε 57-48, όμως ο Ντόβας, μίλησε και πάλι καθώς έκανε το 60-50. Μέχρι τους 7 μείωσαν οι φιλοξενούμενοι (60-53), για να έρθει και πάλι ο Ντόβας με επιτυχημένο αριστερό lay up να βάλει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο παιχνίδι κάνοντας το 62-53. Ο Δέσπος διαμόρφωσε το τελικό 62-55. Τεράστιας σημασίας νίκη για τον ΠΑΣ Γιάννινα, που έκανε το 8Χ8 και πλέον δείχνει να έχει βάλει γερές βάσεις για την άνοδο στην Α2.

Στην επιστροφή του στα παρκέ ο Σωτήρης Ντόβας ήταν πολύ καλός και ηγήθηκε επιθετικά. 15 πόντους είχε συνολικά, με τους 12 να τους πετυχαίνει στο δεύτερο ημίχρονο.

Γιώργος Μανάκας και Γιώργος Μαυρογιάννης με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα ήταν στους διακριθέντες του παιχνιδιού. Επικές μάχες με τον πολύπειρο Δέσπο για τον Μανάκα, τρομερός, όπως πάντα άλλωστε οργανωτικά ο Μαυργιάννης.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν πτοήθηκε παρά την αστοχία του και με όπλο την άμυνα κατάφερε να κρατήσει σταθερά τη διαφορά γύρω στους 10 στο τελευταίο δεκάλεπτο φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 37-27, 51-41, 62-55

Διαιτητές: Λόρτος-Αγραφιώτης-Τζιοπάνος

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Νίκας, Ντόβας 15(2), Μαυρογιάννης 13(2), Καραγκιολίδης 8, Ναούμης 2, Μάντζιος 3, Πάτρας 6, Κωστούλας, Μανάκας 15, Τσίρμπας-Αναγνώστου

Γ.Σ. Φαρσάλων (Γιασσάρης): Παπαχρήστος 11, Τσούμας 4, Βρεττάς, Πεταλωτής 14, Μούλας 7, Δέσπος 11, Τσούκας 6(2)

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης